Anlıyoruz; ilk defa Bitcoin (BTC) satın almak insanı biraz gerebilmekte. Bu topluluk artık 12 yaşından biraz daha büyük halde ve bir tanesini uzun vadede düzenli kullanmak için seçmenize kadar faydalanabileceğiniz bir yığın borsa seçeneği mevcut. Tüm bu seçeneklere sahip olmak, Bitcoin satın almanın en ucuz yolunu bulmayı biraz zorlayıcı bir hale getirebilir.

Pek çok yeni kullanıcıyı çekingenliğe yönlendiren bir başka sorun ise BTC’nin yüksek dalgalılığı—yani fiyatın yukarı veya aşağı gitme hızı. Geçmiş birkaç yıl içerisinde bile BTC’nin fiyatının 10.000 USD seviyesinin altına indiğini ve 60.000 USD seviyesinin üzerine çıktığını gördük.

Son olarak da tabi masraflar konusu var. Bir borsanın yalnızca göze kolay gelmesi değil makul, masraf seviyelerinin de makul olması gerekmektedir. Her bir platform size yansıttıkları masraflar bağlamında birbirlerinden oldukça farklı olacaktır ve bu da yapmanız gereken bir başka araştırma zorunluluğu olarak karşınıza çıkacaktır.

Bu üç yön bir arada pek çok yeni katılımcıyı Bitcoin’in harika dünyasından uzaklaştırmaktadır.

Peki ya bunun farklı bir yolunun olduğunu söyleseydik?

Başka yolu şudur: Kişiler Arası (P2P) finans

Kişiler arası (P2P) Bitcoin alım satım platformları piyasada göreceli olarak yeni olsalar da kripto dünyasında oldukça hızlı bir şekilde yol almışlardır. Geleneksel alternatifleriyle karşılaştırıldıklarında bunlar, alım satım deneyimine kişiselleştirilmiş bir dokunuş eklemektedirler.

Bunların öncesinde var olan geleneksel Bitcoin borsaları, aracılık yapar ve kullanıcıların işlemlerini tamamlamalarına yardımcı olur. Yeni alım satımcılar için bunlar çekici gelebilecek olsa bile sağladıkları yardımın genellikle bir fiyatı olur. Aracılık yapmak yerine Paxful gibi Kişiler Arası (P2P) alım satım platformları, alıcıların ve satıcıların alım satımı kendilerinin gerçekleştirmesine imkan sağlar—bu sayede daha esnek ve kişiselleştirilmiş bir alım satım sistemi mümkün hale gelir.

Peki P2P finans nasıl bir alternatif yol olur?

Kişiler Arası (P2P) alım satım platformları aracı ihtiyacını ortadan kaldırdıkları için bunlar genellikle Bitcoin satın almanın en ucuz yerlerinden biridir. Örneğin Paxful’un alıcılar için uyguladığı işlem masrafı sıfırdır ve seçilebilecek binlerce teklifi içerisinde barındırmaktadır—bu sayede ufuklarınızı genişletmenize ve en iyi fiyatlardan BTC satın almanıza imkan sağlamaktadır.

Buna ek olarak Kişiler Arası (P2P) alım satım platformlarında dalgalılık ikincil plana düşer. Kişiler Arası (P2P) alım satım platformlarında kullanılabilir olan yüzlerce ödeme yöntemi sayesinde para, sürekli olarak form değiştirir—ve kullanıcılar sürekli olarak alım satım yapıyorken BTC’nin fiyatının önemi ikincil planda kalır. Tek başına Paxful’da yaklaşık olarak 400’ün üzerinde ödeme yöntemi mevcuttur, bu da BTC için ne zaman isterseniz o zaman alım satım yapmanıza olanak sağlamaktadır.

Paxful’da BTC satın almak

Bu yolda ilerlemek için şimdi Paxful’a kaydolun, ücretsiz Bitcoin cüzdanınızı bu sayede edinin ve Bitcoin satın almak için şu üç adımı takip edin:

1. Adım: Bir teklif seçin

Paxful’da Bitcoin satın almanın ilk adımı, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir teklif seçmektir. Ana sayfa üzerinde tercihlerinizi belirleyebilirsiniz:

1. Adım

Her şeyi doldurmanız sonrasında Teklifler Bul seçeneğine tıkladığınızda teklifler sayfasına götürüleceksiniz. Buradan tüm mevcut teklifleri görebilirsiniz.

2. Adım

Teklif seçerken şu faktörleri aklınızda tuttuğunuzdan emin olun:

  • Kâr yüzdesi – Bu, satıcının işlemde ne kadar kazandığını baz alır. Dolar başına ne kadar BTC alıyorsanız o kadar iyidir. Buna ek olarak, Paxful’un BTC hesaplayıcısını bir referans olarak kullanabilirsiniz.
  • Teklif koşulları – Bu, satıcınızın ödeme koşullarının bir kısa özetidir. Kısacası bu, sizden ödeme ile ilgili olarak hangi koşullara uymanızı istedikleridir. Yalnızca koşullarına uyabileceğiniz satıcılardan satın aldığınızdan emin olun.
  • Tedarikçi güvenilirliği – Güvenilir bir satıcıyla alım satım yaptığınızdan emin olmak istersiniz, değil mi? Alım satımcının geri bildirim skorunu bir referans olarak alabilirsiniz. Daha fazla bilgi ve fikir edinmek için bu kişilerin işlem geçmişlerine ve işlem hacimlerine göz atabilirsiniz.
  • Tedarikçi müsaitliği – Bir işlem başlatmadan önce satıcınızın müsait olduğundan emin olun. Müsait değillerse sonuçta bir işlemi başlatıp işlemi tamamlama imkanı bulamaz ve bu işlemin sona ermesini deneyimleyebilirsiniz.

2. Adım: İşlemi başlatın

Beğendiğiniz bir teklif gördüğünüzde Satın Al düğmesine tıklayın. Sonrasında daha detaylı bir dizi talimatın olduğu bir sayfaya yönlendirilirsiniz.

3. Adım

Bunların üzerinden bir defa daha geçtiğinizden emin olun ve hazırsanız satın almak istediğiniz BTC tutarını girebilir ve Şimdi satın al seçeneğine tıklayabilirsiniz.

İşlem başladığında, alım satımcının talimatlarını harfiyen uyguladığınızdan emin olun. Bunu yapmazsanız bu durum, bir itiraz olması halinde size karşı kullanılabilecektir. Herhangi bir sorunuzun olması halinde sohbet özelliğini kullanarak satıcıya mesaj yazmaktan çekinmeyin.

Ödemenizi göndermeniz sonrasında, işlemi Ödendi olarak işaretleyin ve satıcının ödemenizi doğrulamasını bekleyin.

3. Adım: BTC’nizi alın

Ödemeniz doğrulandığında, satıcı BTC’yi işlem emanetinden serbest bırakır ve işlem tamamlanmış hale gelir. Artık sonrasında isterseniz işlem ortağınıza geri bildirim bırakabilirsiniz ve her şey tamamlanmış olur.

En iyisinden kişiler arası (P2P) finans

Görebildiğiniz gibi Paxful’da Bitcoin satın almak hiç de zor değildir. Güvenilir alım satımcılarımızdan gelen binlerce teklif sayesinde kısa sürede harika fırsatlar bulabileceğinizden eminiz.