• Paxful emanet hesabı

  Paxful emanet hesabı, bitcoinlerinizi güvende tutmak için var. Peki emanet hesabı nasıl çalışır?

  Paxful, insanların bir araya gelerek 300'den fazla ödeme yöntemiyle güvenli şekilde bitcoin işlemleri yaptıkları kişiler arası bir bitcoin platformudur. Tedarikçilerimiz ihtiyaç duydukları şartlarla teklifler oluşturur ve bir fiyat belirler. Bir alıcı kendisine uygun bir teklif bulduğunda, işlem başlar. Bu işlem, otomatik olarak satıcının cüzdanındaki bitcoin'leri, alım satımın tamamlanmasına kadar tutulacağı bir teminat hesabında (emanet) rezerve edilmesini tetikler.

  Hem alıcının hem de tedarikçicinin işlemin gerçekleştiğini ve tüm şartların yerine getirildiğini teyit etmesinden sonra, bedel alıcının cüzdanına aktarılacaktır.

  Eğer alıcı bitcoinleri satın almaktan vazgeçerse kolaylıkla işlemi iptal edebilir, böylece bitcoinler satıcının hesabına geri aktarılır.

  Herhangi bir noktada alıcı ile tedarikçi arasında bir anlaşmazlık olması durumunda, süreç itiraz işlemine taşınınır. Bu durumda moderatörlerimiz devreye girmekte, tüm bilgileri incelenmekte, eldeki tüm detaylar dikkate alınarak bitcoin’leri kimin hakettiğine karar vermektedir. Çoğu işlem, bu sürece gerek kalmadan sonuçlanmaktadır ancak Paxful kişiler arası bir platform olduğundan, mutlaka her zaman diğerlerinden faydalanmaya çalışan kullanıcılar olacaktır. 7/24 çalışan bir müşteri destek ekibimizin olmasının sebebi de budur. Sizin işiniz ve paranız bizim en önemli önceliğimizdir ve bunların güvende olabilmesi için de elimizden geleni yapmaktayız.

 • Paxful işlem akışı

  Tüm Paxful işlem süreçleri aynı şekilde gerçekleşir.

  Genel olarak tüm Paxful işlemlerinde izlenen adımlar aynıdır. Süreçlere aşinalık kazandıktan sonra Paxful’da işlem yapmak sizin için oldukça kolaylaşacaktır.

  1. Adım. Uygun bir teklif bulun veya oluşturun

  Teklifler tercihleriniz dikkate alınarak en uygun şekilde görüntülenir. Teklif listesini görüntülediğinizde arama çubuğunda belirttiğiniz tüm parametreler (kullanıcıların güvenilirliği gibi) göz önünde bulundurulur.

  Eğer bitcoin satıyorsanız teklif oluşturan taraf siz olacaksınız.

  2. Adım. Ödemek istediğiniz tutara göre işlemi başlatın

  Sizin için en iyi olan teklifi seçin! Potansiyel işlem ortaklarınız arasında güvenilir olanları ve iyi fiyat verenleri arayın.

  Eğer bitcoin satıyorsanız, birinin sizin teklifinizi seçmesini beklemeniz gerekiyor.

  3. Adım. İşlem şartlarını ve talimatlarını okuyun/yazın

  Teklif şartları ve işlem talimatları, teklifin en önemli kısımlarından biridir çünkü alıcıların yerine getirmesi gereken detaylı taleplerinizi içerir.

  4. Adım. Daha çok bilgi almak için işlem ortağınızla konuşun

  İşlem süresince herhangi bir sorunun olması halinde işlem ortağınıza mesaj göndermekten çekinmeyin. İletişimsizlik, istediğiniz en son şey olmalıdır.

  5. Adım . Ödemeyi gerçekleştirin/onaylayın

  Teklif şartlarını ve talimatları ÇOK dikkatli bir şekilde takip etmek alıcıya aittir (teklif şartlarını ve talimatlarını dikkate almamak, bir anlaşmazlık durumunda alıcının aleyhine kukullanılabilir). İşlem sohbeti aracılığıyla işlem ortağınıza soru sorabileceğinizi ve onunla sohbet edebileceğinizi unutmayın.

  Eğer alıcı tarafsanız ve (tedarikçinin tüm gereksinimlerine uygun şekilde) ödemeyi yaptıysanız, işlemi ödendi olarak işaretlediğinizden emin olun ve tedarikçinin bitcoinleri serbest bırakmasını bekleyin.

  Eğer tedarikçiyseniz ve alıcı ödemesini yaptıysa, ödemenin geçerli olduğunu teyit ettiğinizden emin olun. Ödemenin doğru yapıldığına emin olmadan ASLA bitcoinleri serbest bırakmayın.

  6. Adım. Bitcoinlerin serbest bırakılmasını bekleyin/Bitcoinleri serbest bırakın

  Alıcı olarak sizin işiniz, tedarikçiye ihtiyacı olan şeyleri ilettikten sonra bitmiş olur. Bundan sonra sadece bitcoinlerizin emanetten serbest bırakılmasını bekleyin.

  Tedarikçi olarak, ödemeyi aldığınızı teyit ettikten hemen sonra bitcoinleri serbest bıraktığınızdan emin olun. Alıcının, ödemeyi “tamamlandı” olarak işaretlemesi, işlemin süresinin kendiliğinden dolmasının önüne geçer. Ödemeyi doğruladıktan hemen sonra bitcoinleri emanetten serbest bırakmak sizin görevinizdir. Eğer bunu yapmazsanız bitcoin'ler emanette kalacaktır.

  7. Adım. Geribildirim bırakın

  Geri bildirim bırakmak, Paxful’un itibar sisteminde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Gerçekleştirdiğiniz her işlem için uygun bir geri bildirim bırakmanız çok önemlidir.

 • İşlem durumu

  İşlem durumları, işlemlerinizin ilerleme durumunu gösterir.

  Paxful üzerindeki her işlem bir duruma sahiptir. İşleminizin muhtemel olarak sahip olabileceği 6 durum vardır:

  Aktif ve fonlar yatırıldı işlem açıktır ve fonlar emanete aktarılmıştır.

  Ödendi alıcı işlemi “ödendi” olarak işaretlemiştir.

  Süresi doldu her işlem, alıcının ödeme yapması için bir ödeme süresine sahiptir. İşlem için para yatırılır ancak alıcı ödendi seçeneğini işaretlemezse, ödeme süresi sona erer.

  İptal edildi alıcı/satıcı işlemi kendi isteğiyle iptal etmiştir.

  İtiraz edildi alıcı veya satıcı bir itiraz süreci başlatmıştır. (itiraz süreci, bir işlemin ödendi olarak işaretlenmesinden sonraki 3 saat içerisinde başlatılabilir).

  Başarılı tedarikçi, emanetteki fonları alıcının cüzdanına göndermiştir.

  Satıcı kazandı işleme itiraz edilmiş ve bitcoin'lerin satıcıya verilmesine karar verilmiştir.

  Alıcı kazandı işleme itiraz edilmiş ve bitcoin'lerin alıcıya verilmesine karar verilmiştir.

 • İşlem talimatlarını iyi şekilde yazmak

  İşlem talimatları, bireysel bir işlem başlatıldığında görüntülenen daha spesifik ve ayrıntılı gerekliliklerdir. Bunlar, alıcı size ödeme yaptığında belirlediğiniz gereksinimlerdir.  Teklif şartlarının aksine, teklif talimatlarının mümkün olduğunca ayrıntılı olmasını istersiniz. Alıcıya neye ihtiyacınız olduğuna dair net talimatlar verin ve sonraki adımları açıklayın (örneğin, talep edebileceğiniz makbuzlar veya fotoğraflar gibi belgeler). İşlem başladığında, kullanıcının işlem talimatlarını göreceğini unutmayın; bu nedenle, kullanıcı teklif koşullarını kabul ettikten sonra, vermek istediğiniz bilgileri buraya yazabilirsiniz. Talimatlarınızın Paxful'un Hizmet Koşulları ile uyumlu olduğundan emin olun.

  YAPILMAMASI gerekenler:

  1. Emanet sisteminin dışında işlem yapmayı önermeyin. Tüm site dışı işlem önerileri kesinlikle yasaktır ve bu tür bir davranış Paxful'dan yasaklanmanıza açar.
  2. Herhangi bir kişisel iletişim bilgisi VERMEYİN.
  3. Dış sitelere bağlantı VERMEYİN veya URL'leri paylaşmayın. Ödemeyi Paxful üzerinden gerçekleştirin.

  İşlem Talimatı Örnekleri:

  iTunes hediye kartları

  1. Lütfen fiziksel kartınızın resmini KAZIMA ALANI kodu kapalı olacak ve net şekilde görülebilecek şekilde yükleyin. Bulanık fotoğraflar için lütfen kodu sohbete de yazın.
  2. Hediye kartınızın değeri mevcut değilse, lütfen nominal değerini bana bildirin.
  3. Kartı kontrol edip bitcoin'leri serbest bırakmamı bekleyin ve “Ödendi Olarak İşaretle” düğmesine tıklamayı unutmayın.
  4. Herhangi bir nedenle benimle işlem yapmaya devam etmek istemiyorsanız, başkalarıyla işlem yapabilmem için işlemi iptal edin.

  Amazon hediye kartları

  1. Lütfen fiziksel kartınızın resmini KAZIMA ALANI kodu kapalı olacak ve net şekilde görülebilecek şekilde yükleyin. Bulanık fotoğraflar için lütfen kodu sohbete de yazın.
  2. Kartın NAKİT olarak satın alındığını gösteren makbuzun bir resmini yükleyin.
  3. Kartı kontrol edip bitcoin'leri serbest bırakmamı bekleyin ve “Ödendi Olarak İşaretle” düğmesine tıklamayı unutmayın.
  4. Herhangi bir nedenle benimle işlem yapmaya devam etmek istemiyorsanız, başkalarıyla işlem yapabilmem için işlemi iptal edin.

  PayPal

  1. Fonların PayPal bakiyenizde zaten mevcut olduğunu ve hesabınızın DOĞRULANMIŞ olduğunu gösterecek şekilde ekranınızın TAM görüntüsünü yükleyin. TAM ekran görüntüsünü sağlamayı unutmayın!
  2. PayPal e-posta adresinizi gönderin.
  3. Facebook profilinizin bağlantısını gönderin.
  4. Hesabınızın doğrulandığına dair bir kanıt sağlayın
  5. Yukarıdaki adımları tamamlamanızın ardından, fonları göndermeniz için size e-posta hesap bilgimi göndereceğim.
  6. Fonlar, HİZMET ödemesi olarak gönderilmelidir. Sizi sonraki adımlarla ilgili olarak bilgilendireceğim.
  7. Dolandırıcılıktan şüphelendiğimde işlemleri durdurma hakkına sahibim.

  Western Union

  1. Fonları Nakit olarak aşağıdaki ADA, ADRESE vb. gönderin…
  2. İşlem sohbetinde bana şu bilgileri sağlayın: gönderenin adı, gönderenin ili/ilçesi, gönderenin telefon numarası, MTCN kodu ve USD veya YEREL PARA BİRİMİ cinsinden tam ödeme tutarı
  3. "Ödendi Olarak İşaretle" düğmesini tıklayın ve fonları almamı ve bitcoin'leri serbest bırakmamı bekleyin.
 • Yanıt vermeyen işlem ortağı

  Yanıt vermeyen işlem ortakları sıkça karşılaşılan bir durumdur.

  Bitcoin satıyorsunuz ve alıcınız size cevap vermiyor mu?
  Telaş etmenize gerek yok, çünkü alıcı “Ödendi Olarak İşaretle”ye basmadığı sürece bitcoin'leriniz işlemin süresi dolduğunda emanetten serbest bırakılacak ve hesabınıza geri aktarılacaktır. Eğer alıcı “Ödendi Olarak İşaretle”ye bastıysa ancak siz herhangi bir ödeme almadıysanız, bunu belirterek alıcıdan işlemi iptal etmesini isteyebilirsiniz. Eğer alıcı işlemi iptal etmezse, bir geri sayım sayacı devreye girecektir. Bu sayacın dolmasını bekleyin, akabinde “İtiraz” düğmesi aktif hale gelecektir. İtiraz süreci başladıktan sonra moderatörlere işlemi incelemesi için süre verin. Eninde sonunda bitcoin'lerinizi geri alacaksınız. Burada doğrulanmış tedarikçilerin avantajlı durumda olduğunu unutmayın.

  Bu sürecin aynısı yanıt vermeyen bir tedarikçiyle işlem yapmaya başlayan alıcılar için de geçerlidir. Eğer bir işlem yapmaya başladıysanız ve tedarikçi çevrimdışı olarak görünüyor veya size cevap vermiyorsa, yapabileceğiniz en iyi şey işlemi iptal etmek ve başka bir tedarikçiyle şansınızı denemektir. Eğer tedarikçi öncesinde size cevap veriyorsa, ödemenizi onayladıysa ancak daha sonra cevap vermemeye başladıysa, işlemin süresinin dolmaması için “Ödendi Olarak İşaretle”yi tıklamalısınız. Eğer “Ödendi Olarak İşaretle”ye tıklamayı unuttuysanız, ödeme zaten tamamlanmıştır ve fonlarınızı geri almanız oldukça zordur.

  İtirazlar hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

 • Kripto para satışıyla ilgili olası riskler

  Diğer her tür yatırımlarda olduğu gibi, Paxful'da bitcoin alım satımı ile ilgili riskler de vardır.

  Yatırımınızı koruma altına almak her zaman önceliğiniz olmalıdır ve yatırımın beraberinde getirdiği risklere aşina olmak bunun önemli bir parçasıdır. Tüm bu risklere aşina olursanız, Paxful'dan iyi bir kâr elde etmek için daha iyi bir konumda olursunuz.

  Paxful’da bitcoin satın alırken karşılaşılabilecek riskler

  Eğer bu işte yeniyseniz, bundan faydalanmaya çalışacak kötü niyetli kullanıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu kullanıcıların sizi kandırmak için başvurabilecekleri bazı yöntemler şunlardır:

  Siz ödemeyi yaptıktan sonra sizden işlemi iptal etmenizi talep eden tedarikçiler.

  Dolandırıcıların sıklıkla kullandığı taktiklerden biri, siz ödemeyi yaptıktan sonra sizden işlemi iptal etmenizi istemeleridir. Eğer hediye kartı kullanıyorsanız ve kartla ilgili tüm detay bilgilerini yüklediyseniz, bu durumda karşı tarafa bu bilgileri ücretsiz olarak verme riskini almış olursunuz. Bu durumda kart bedeli alınmış olacak ve eğer siz de işlemi iptal ederseniz bitcoinler emanetten serbest kalarak tedariçiye geri gidecektir.

  Dolandırıcıların kullandığı ortak bir taktik, ödedikten sonra işlemi iptal etmenizi isteyenlerden oluşur. Bir hediye kartı kullanıyorsanız ve tüm hediye kartı bilgilerinizi yüklüyorsanız, bu bilgileri ücretsiz olarak verebilme riskine girersiniz. Daha sonra bu kartın değerini kullanırlar ve işlemi iptal ederseniz, bitcoin'ler emanetten çıkar ve satıcıya geri döner.

  Unutmayın ki hediye kartlarına aracılık etmek, Paxful’un Hizmet Şartları’na aykırıdır ve kesinlikle yasaktır. Hediye kartlarını dükkandan satın aldığınıza ve kartın original sahibi olduğunuza emin olun. Eğer kartı hediye olarak aldıysanız, size bunu hediye eden kişiye her an ulaşabilecek ve satın alım makbunuzu ile ihtiyaç duyulabilecek ekstra bilgileri temin edebilecek durumda olmalısınız.

  Emanet dışında işlem yapma

  Dolandırıcıların birçoğu size Paxful’un emanet sistemi dışında işlem yaptırmaya çalışacaktır. Eğer emanate dışında işlem yaparsanız, korunmanızın herhangi bir yolu bulunmamaktadır. Ödemeyi yaptıktan sonra satıcının size bitcoinlerinizi göndereceğinin garantisi yoktur. Paxful’un emanet sistemi hem alıcıyı hem de satıcıyı korumak için oluşturulmuştur.

  Paxful’da bitcoin satarken karşılaşılabilecek riskler

  Tıpkı bitcoin satın alırken olduğu gibi, Paxful’da bitcoin satarken de dikkat etmeniz gereken bazı riskler bulunmaktadır. Bu risklere aşina olmanız, oluşturduğunuz teklifleri de en iyi hale getirmenize yardımcı olacaktır.

  Geri döndürülebilir ödeme yöntemleri

  Paxful’daki bazı ödeme yöntemlerinin (PayPal veya kredi kartları gibi) geri döndürülebilir olduğunu bilmeniz önemlidir. Dolandırıcıların ortak taktiklerinden biri de bu yöntemlerden birini kullanarak işlem yapmak ve daha sonra da geri ödeme yapılmasını talep etmektir. Örneğin kredi kartı şirketine işlemi gerçekleştirenin kendileri olmadığını söyleyebilirler. PayPal örneğinde ise, bu kişiler ödeme karşılığındaki mal veya hizmeti almadıklarını söyleyebilirler. PayPal normal şartlarda öncelikli olarak alıcının tarafındadır ancak siz de elinizde bulunan kanıtları sunarak paranızı geri almayı düşünebilirsiniz.

  Bir geri ödeme talebi geldiğinde ne yapmalısınız? İlk adım, tedarikçi panelinize gitmek ve geçmiş işlemleri görüntüle bölümüne tıklamaktır. Geri ödeme talep edilen işlemin üstüne tıklayın, böylece işlem sayfasını görebileceksiniz. Sayfayı aşağı doğru sürükleyin, talimatlarınızın yer aldığı kısmın alt tarafında işlemin makbuzunu görebiliyor olmalısınız.

  Halihazırda nakde çevrilmiş hediye kartları

  Bu, dolandırıcıların kullandığı diğer yaygın yöntemlerden biridir. Alıcılar, daha önce kullanılmış olan hediye kartı detaylarını ve görüntülerini ekleyebilirler.

  Bitcoin’leri HİÇBİR ZAMAN hediye kartı bakiyesini sorgulamadan serbest bırakmayın. Bitcoin’leri serbest bırakmadan önce kartı tahsil ettiğinizden ve bedelin hesabınızda bulunduğundan emin olun. Alıcının, kartı aynı anda başka bir tedarikçiye satma riski de olduğundan bu süre zarfında fazla beklememeye özen gösterin. Dolandırıcılar genellikle aceleleri olduğunu söyleyerek sizi de acele ettirmeye çalışır ve bitcoin'leri bir an önce serbest bırakmanızı talep ederler. Bu hataya düşmemeyi ve bitcoin'leri SADECE hediye kartı bakiyesinden emin olduktan sonra serbest bırakmayı unutmayın.

  Sahte kimlik veya çalıntı bir kredi kartı kullanmak

  Kredi kartı şirketleri, genel olarak kullanıcılarını sahte işlemlere karşı korurlar. Bir kartın çalınması durumunda, yapılan harcamaları kart sahibine her zaman iade eder ve işlemleri geri alırlar. Bu nedenle kullanıcıların kimliklerini ve bir selfie’lerini talep etmek ve bu ikisinin uyumlu olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Yüzün ve isimlerin net olarak görünmediği fotoğraflara dikkat etmelisiniz. Eğer bir kullanıcı gerçekten bitcoin almak istiyorsa, size uygun bir fotoğraf sağlamalıdır. Bazı kullanıcılar hassas bilgiler içermesi sebebiyle kimliklerini iletmeyi reddedebilirler. İşlemler için ne talep edeceğiniz size bağlı olmakla beraber, sahip olduğunuz kanıtların fazla olmasının dolandırıcılara karşı elinizi güçlendireceğini unutmayın.

  Kullanıcı “çok meşgul”

  Paxful’da işlem yaparken “çok meşgul” bir kullanıcıyla karşılaşmanız genellikle bir tehlike işareti olarak değerlendirilir. Daha önce belirtildiği gibi bazı kullanıcılar sizi, ödemeyi yaptıklarını veya yapmakta olduklarını söyleyerek, bitcoin’leri hemen serbest bırakmanız için acele ettirebilirler. Sonuç olarak da alıcı bitcoin'leri alır, Paxful haricinde başka bir cüzdana aktarır ve ödemeyi yapmaya gerek bile duymaz. Meşgul olduğunu söyleyen kullanıcılara ÖZELLİKLE dikkat etmeniz önemlidir. Bu kişiler her zaman dolandırıcı olmayabilirler ancak siz her zaman uyanık olmaya dikkat edin. Her iki taraf da, yani alıcı da, satıcı da, işlem talimatlarını dikkatlice takip etmeli ve üzerinde anlaşılmış olan tüm şartlar yerine getirildiğinde işlemi sona erdirmelidirler.

 • Hediye kartı işlem özellikleri

  Hediye kartları, banka hesabı olmayan kişilerin bitcoin almasının ve kişiler arası ekonomiye dahil olmalarının en popüler yollarından biridir. Ancak, hediye kartları karşılığında bitcoin işlemi yapmanın bazı riskleri vardır ve bu önemli risklerin farkında olmanızı istiyoruz. Paxful olarak, tüm olumsuz durumları en aza indirmek ve daha güvenli bir ticaret ortamı sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. İşte dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar:

  1. Hediye kartı satıcısı

  1.1 Çok sayıda geçersiz kart/kod.

  Aktif olmayan/geçersiz hediye kartı kodlarının oranı nispeten yüksektir. Piyasaya ve hediye kartının türüne bağlı olarak, 10 koddan 1 ile 5 tanesi geçersiz olabilmektedir.

  Çözüm: Bu sorunu çözmek için, müşteri destek ekibimizi genişlettik ve geçersiz kodların platformumuza dahil olmasını zorlaştırmak için daha gelişmiş teknolojileri kullanmaya başladık.

  1.2 Fonları bloke etme.

  Hediye kartı satıcıları ellerindeki kodların geçerli olup olmadığından her zaman emin olamayabilirler. Yine de, kartlarının geçerli olduğu konusunda ısrar ederek işlemi aktif tutabilirler. Bir alıcı, hediye kartının koduna güvenmediğinde ve bir anlaşmazlık başlattığında, hediye kartı alıcısının bitcoin'i güvenli işlem emanetinde kilitlenir ve işlem yapılamaz.

  Çözüm: Bu tür durumlar için, itirazın çözümlenme süresini önemli ölçüde azaltan ve bitcoin'lerin hızlı bir şekilde bitcoin satıcısına geri iade edilmesini sağlayan verimli bir itiraz yönetim prosedürü oluşturduk.

  1.3 Aracılık.

  Bazı kullanıcılarımız, Hizmet Koşullarımızı görmezden gelmekte ve aynı hediye kartını tekrar satmaya çalışmaktadır — bu durum, Hizmet Koşullarımızın ihlalidir. Aracılık yapmak veya hediye kartı kodlarını yeniden satmak, dolandırıcılık girişimidir ve hediye kartı alıcılarını riske atmakta ve zaman kaybına neden olmaktadır.

  Çözüm: Bu sorunla başa çıkabilmek için dünya genelindeki anlaşmazlık yönetim ekiplerimizin sayısını önemli ölçüde arttırdık. Tespit edilen tüm aracılar, platformumuzdan yasaklanmaktadırlar.

  2. Hediye kartı alıcısı

  2.1 Bitcoin satıcılarının kodlarının yetkisiz kullanımı.

  Bazı durumlarda dolandırıcılık amacı güden bitcoin satıcılarıyla karşılaşmanız mümkündür. Geçerli kodları kullanarak bedelini tahsil eden bu tür yatırımcılar, bunu yaptıklarını inkar ederler. Bu karmaşık bir konu olup daha fazla bilgi için bir sonraki maddeye göz atın.

  Çözüm: Paxful, bitcoin satıcılarının arka planlarını ve işlem geçmişlerini kontrol etmek adına soruşturmalar yapmakta ve “Müşterinizi Tanıyın” prensiplerini iyileştirecek araçlara yatırım yapmaktadır.

  2.2 Bitcoin satıcıları (tedarikçiler), anlaşmazlık durumlarında daha avantajlıdırlar.

  Hediye kartlarını platformumuza getiren bitcoin alıcıları, itiraz durumlarında bitcoin satıcılarının daha avantajı olduğu izlenimine kapılabilirler.

  Bunun nedenleri:

  • Hediye kartı sahipleri tarafından işlem için sunulan kartların çoğunun geçersiz olması.
  • Çoğu hediye kartı satıcısının kartın bizzat sahibi olduğunu kanıtlamayı reddetmesi.
  • Deneyimsiz kart sahiplerinin, şart ve talimatları okumadan işlem yapmaya başlaması.
  • Bazı hediye kartlarında bakiye kontrolünün yapılamaması.

  2.3 Yanıt vermeyen satıcı. 

  Hediye kartı satıcısının, bitcoin satıcısına kart kodunu verdiği ancak sonrasında tedarikçinin iletişimi durdurduğu ve bitcoin'leri serbest bırakmadığı durumlarda görülür. Bu durum, genellikle satıcının teklif açıklamasında belirttiği belirli bir işlem süreci nedeniyle olabileceği gibi kodu, hediye kartı satıcısına ödeme yapmadan kullanan satıcılar nedeniyle de olabilir. İkinci durumdaki tek seçenek işlemi iptal etmektir.

  Çözüm: Hediye kartı satıcılarına mümkün olduğunca hızlı destek olabilmek adına Destek Ekibimizin sayısını arttırdık.

  3. İtiraz durumunda gösterilmesi gereken kanıtlar

  Aşağıda belirtilen maddeler, işlemlerle ilgili herhangi bir itirazı sorunsuz ve adil bir şekilde çözüme kavuşturabilmek adına kanıt olarak talep edilmektedir:

  3.1 Arka planda açıkça görülecek şekilde Paxful işlem sohbeti ile orijinal hediye kartının bir fotoğrafı.

  Özel programlar kullanılarak düzenlenen veya işlenen görüntüler kabul edilmez.

  3.2 Orijinal makbuzun tam fotoğrafı.

  Makbuzun dört köşesi de fotoğrafta görünür halde olmalıdır.

  3.3 Elektronik kodlar (e-kod) için, satın alınma kanıtı olarak orijinal ödeme faturası ve banka ekstresinin bir video kaydı.

  E-kodlar da, tıpkı fiziki hediye kartlarında olduğu gibi sahipliğin açık olarak kanıtlanmasını gerektirir.

  3.4 Üçüncü taraf müşteri desteği ile yapılan iletişimin kanıtı.

  Hediye kartı satıcısından, hediye kartı şirketiyle irtibata geçerek ek kanıtlar temin etmesini talep edebiliriz.

  4. Uzun itiraz çözüm süresi

  4.1 İtirazların incelenmesi ortalama 3 haftaya kadar sürebilmektedir.

  Kullanılmış hediye kartı kodlarının tekrar kullanılması gibi kötü niyetli işlemlerin hacmi, ilgili hediye kartı itirazlarının çözüm süresini etkilemektedir.

  4.2 Aşağıdaki faktörler nedeniyle itirazların çözümlenmesi uzun sürebilmektedir:

  • İtiraz sayısının çok fazla olması.
  • Her iki taraftan da temin edilen kanıtların kısmen veya tamamen eksik olması.
  • Paxful ve hediye kartı şirketleri arasında özel bir anlaşmanın olmaması.
  • Yanıt vermeyen kullanıcılar.

  5. Çözülemeyen itirazlar

  İtirazlar, aşağıda verilen durumların gerçekleşmesi halinde çözümsüz kalabilir:

  5.1 Her iki taraf da moderatörlerimize yeterli kanıt sunamamıştır.

  Bazı durumlarda moderatörlerimiz her iki tarafla da yeterince iş birliği yapamamaktadır. Bu da, itiraz çözme sürecininin sonlandırılmasını neredeyse imkansız hale getirebilmektedir.

  Çözüm: Daha katı kimlik doğrulama prosedürlerinin uygulanmasıyla Paxful, genel olarak sorumsuz davranan kullanıcıların sayısını azaltmayı hedeflemektedir.

  5.2 Bazı hediye kartlarında kart bakiyesi kontrol edilememektedir.

  Paxful'un aracı bir platform olduğunu unutmayın. Kişisel e-kodların veya hediye kartlarının kontrol edilmesi için özel araçlarımız bulunmamaktadır.

  Çözüm: Bu tür senaryolarla karşılaşmamak adına, kimlik doğrulama yöntemlerimize yatırım yapıyor ve şüpheli kullanıcıların işlem geçmişini dikkatlice inceliyoruz.

  Hediye kartları ile bitcoin satın alma hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, lütfen buraya tıklayın. Ayrıca itirazlar konusunda size yol gösterecek makalemize ve videomuza da göz atabilirsiniz. Bir hediye kartı itirazını kaybettiyseniz, lütfen buradaki ek bilgileri inceleyin.

 • İşlem Sayfası Hafif Sürümü

  Paxful, alım satım işlemleri için daha basit ve daha akıllıca bir yaklaşım oluşturdu. Artık işlemler zaman kaybettiren işlem sohbetleri olmadan da gerçekleştirilebiliyor. Bu, en önemli işlem talimatlarının ve taleplerin işlem sürecine dahil edilmesiyle mümkün hale gelmiştir. İşlem akışını doğrudan etkileyen talepler, teklif oluşturma aşamasında tedarikçi tarafından belirlenir. Bu ayarlar ödeme yöntemine özeldir. İşte İşlem Sayfası Hafif Sürümü adlı yeni özelliğe genel bir bakış:

  Lütfen unutmayın: Şimdilik bu seçenek sadece PayPal Satış teklifleri için mevcuttur.

   

  Teklif oluşturma

  Bitcoin Satıcı Olarak İşlem

  Bitcoin Alıcısı Olarak İşlem

  Teklif oluşturma

  Bu özelliği etkinleştirmek için, Müşteri Deneyimi Ekibimiz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

  Basitleştirilmiş sürümde, klasik sürümdekine benzer süreçlerden geçeceksiniz. Ayrıca, arasından seçim yapabileceğiniz ödeme yöntemine özel talepleri de görebileceksiniz. İşlem talimatları ve gereksinimler işlem sürecine dahil edildiğinden, işlem sohbetine gerek yoktur. İşte bir PayPal teklifi ile ilgili bir süreç örneği:

  Bitcoin'lerinizi satmak için her zamanki şekilde bir teklif oluşturun.

  tradelite.png

  tradelite0.png

  2. adımda, doldurmanız gereken aşağıdaki ek alanlar olacak;

  tradelite01.png

  1. Ödemeyi yapmadan önce alıcıdan talep edeceğiniz seçeneklerin listesi.

  Lütfen dikkat: Eğer tedarikçi, alıcıyla daha önceden bir işlem gerçekleştirmişse ve alıcı da Uyum Ekibimizle kimliğini başarılı bir şekilde doğrulamışsa, kimlik talebi kaldırılabilir.

   2. Ödeme yapıldıktan sonra talep edilecek olan dosya.

  3. Alıcının kimliğini onaylamanızın ardından, ödemenin yapılacağı PayPal e-posta adresi alıcıya gösterilecektir.

  Bitcoin Satıcısı Olarak İşlem

  1. Adım

  Bir işlem başladığında, bu sayfayı göreceksiniz. Buradan klasik işlem sohbeti sayfasına geçmeyi seçebilirsiniz:

  tradeliteseller1.png

  Alıcının kimliğini yüklemesini bekleyin. Bu arada, "Sohbet iste"yi tıklayarak normal sohbet moduna geçebilirsiniz.

  Alıcı belgelerini gönderdiğinde, seçim yapmak için aşağıdaki seçeneklere sahip olacaksınız:

  1. Alıcı tarafından yüklenen dosyayı inceleyin.

  2. Dosyayı kabul ederek işleme devam edin.

  3. Dosyayı reddedin ve alıcıdan başka bir dosyayı yüklemesini isteyin.

  4. Klasik sohbet sayfasına geçin.

  tradeliteseller2.png

  Her şey tamamsa, bir sonraki adıma geçmek için “Kabul Et”i tıklayın.

  2. Adım

  Alıcının ödeme yapmasını bekleyin. Gerekirse, “Sohbet iste”ye tıklayarak işlem ortağınızla bir sohbet başlatabilirsiniz.

  tradeliteseller3.png

  Alıcı ödemeyi onayladıktan sonra, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  1. Ödeme kanıtını inceleyin.

  2. Ödemenin alındığını onaylayın.

  3. Her şey tamamsa BTC'yi serbest bırakın.

  4. Bazı detayları netleştirmek için sohbet talebinde bulunan.

  5. Ödemeyle ilgili bir sorun varsa veya alıcı şüpheli davranışlarda bulunuyorsa bir itiraz süreci başlatın.

  tradeliteseller4.png

  Normal bir durumda, ödemeyi onaylamanız ve “BTC'yi Bırak”ı tıklamanız yeterlidir.

  3. Adım

  Başarılı bir işlemden sonra, “Geri bildirim bırak”ı tıklayarak geri bildirim bırakmayı unutmayın.

  tradeliteseller5.png

  Bitcoin Alıcısı Olarak İşlem

  Her zamanki gibi bir ticaret başlatın:

  tradelitenew1.png

  tradelitenew2_.png

  1. Adım

  Bu sayfayı göreceksiniz. Burada yapacaklarınız:

  1. Satıcı tarafından istenen kimlik dosyalarını yükleyin.

  2. Bir şeyler ters gittiğinde işlemi iptal edin.

  tradelitebuyer1.png

  “Yükle” düğmesine tıkladıktan sonra, gerekli dosyaları seçin:

  1. Cihazınızdan bir dosya yükleyin.

  2. Direkt dosya bağlantısını girin.

  3. Kimliğin fotoğrafını çekin ve yükleyin.

  tradelitebuyer2.png

  İşleme devam etmek için "Yükle"ye tıklayın:

  tradelitebuyer3.png

  Aşağıdaki seçenekler görünecektir:

  1. Yüklenen dosyayı sil ve tekrar dene.

  2. Dosyaları tedarikçiye gönder.

  3. İşlemi iptal edin.

  Hazırsanız “Tedarikçiye gönder”e tıklayın.

  tradelitebuyer4.png

  Lütfen dikkat: Satıcı istediğiniz zaman işleminizi klasik sohbet sürümüne geçirebilir.

  2. Adım

  Satıcının belgelerinizi incelemesini beklerken işlemi iptal edebilirsiniz:

  tradelitebuyer5_.png

  Kimliğiniz kabul edildikten sonra, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  1. Kimliğinizi yüklediğiniz şekilde ödeme belgesini de yükleyin.

  2. İşlemi iptal edin.

  tradelitebuyer6.png

  Ödeme tamamlandıktan ve belgeler yükledikten sonra şunları yapabilirsiniz:

  1. Dosyayı kaldırın ve yeniden yükleyin.

  2. “Ödeme tamamlandı” düğmesine tıklayın ve işleme devam edin.

  3. İşlemi iptal edin.

  tradelitebuyer7.png

  Ödemenin başarıyla yapıldığından eminseniz, "Ödeme tamamlandı" düğmesine tıklayın.

  3. Adım

  Tedarikçinin ödemeyi onaylayıp BTC'yi serbest bırakmasını beklerken, işlemi iptal edebilirsiniz:

  tradelitebuyer8.png

  İşlemin başarılı olması durumunda, aşağıdaki sayfayı göreceksiniz:

  tradelitebuyer9.png

  Artık işlem ortağınız için geri bildirim bırakabilirsiniz.

 • Fligranlı görüntüler

  Paxful neden görüntüleri filigranlı olarak kullanmaktadır?

  Fark ettiğiniz üzere, işlem sohbetine yüklenen tüm görüntülerde bir işlem numarasının ve platformumuzun isminin yer aldığı bir filigran bulunmaktadır. Bu bir güvenlik önlemi olup hediye kartı görüntüleri gibi hassas bilgilerin tekrar satışı veya aracılıkta kullanılması gibi dolandırıcılık amaçlı kullanımını önler. Dolandırıcıların, platformumuz üzerinden elde ettikleri hediye kartlarını tekrar satmalarını önlemeyi amaçlıyoruz.

  Peki görüntüler filigranlı değilse?

  Açık ve net olan filigransız görüntülerin bulunmasının da bazı sebepleri mevcuttur. Bunlardan bir tanesi, hediye kartı örneğinde olduğu gibi, hediye kartı şirketiyle herhangi bir olası sorunu çözebilmektir. Peki filigransız görüntü almanın yolu nedir?

  1. Müşterinizi Tanıyın / Kimlik doğrulama sürecinin tamamlanmış ve başarıyla onaylanmış olması gerekmektedir.
  2. Bitcoin’lerin serbest bırakılmasından 24 saat sonra işlem sohbetindeki görüntüler filigransız olarak görüntülenebilecektir.
 • İşlem limitlerini artırmak

  Paxful’da daha da fazla işlem yapmak mı istiyorsunuz? İşlem başına hacminizin 10,000 USD’den fazla mı olmasını istiyorsunuz? Aşağıdaki adımları takip ederek işlem limitlerinizi arttırabilirsiniz:

  1. Hesabınızdan kimlik doğrulama ve adres doğrulama işlemlerini gerçekleştirerek “Müşterinizi Tanıyın” prosedürümüzü tamamlayın. “Müşterinizi Tanıyın” dokümanları kimlik, adres teyidi, kimlikle beraber çekilmiş bir selfie vb. dokümanları kapsamaktadır.

  2. Destek ekibimizle iletişime geçin, biz de talebinize istinaden işlem limitlerinizi değiştirelim. Gerekli bilgileri ilettikten sonra Paxful Müşterinizi Tanıyın ekibi başvurunuzu değerlendirecek ve limitinizi manuel olarak arttıracaktır.

  Lütfen dikkat: Bu adım sadece işlem başına hacminiz 10,000 USD ve üstü ise geçerlidir.

  Diğer tüm sorularınız için [email protected] adresinden istediğiniz zaman destek ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

 • Geri bildirim ve itibar

  Paxful'un geri bildirim ve itibar sistemi, dürüst kullanıcıları dürüst olmayan kullanıcılardan ayırt etmenin iyi bir yoludur.

  Paxful’ın geri bildirim ve itibar sistemi temel olarak bir kullanıcının genel profilinde bir puan gösterir.

  Her kullanıcı, her işlem başına bir geri bildirim verebilir. Yalnızca başarılı alım satımlar geri bildirim vermek için uygundur.

  Bir kullanıcının işlemiyle ilgili hemen geri bildirimde bulunamazsanız, istediğiniz zaman geri dönüp bir geri bildirim bırakabilirsiniz. Bir kullanıcı hakkında geri bildirimde bulunmuşsanız, geri dönüp üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Üç tür geri bildirim vardır: olumlu, tarafsız ve olumsuz. Geri bildirim vermenin yanı sıra, bir kullanıcı ile işlem yapabilir veya o kullanıcıyı engelleyebilirsiniz.

  Üç tür geribildirim vardır: olumlu, nötr ve olumsuz. Geri bildirimde bulunmanın yanı sıra, bir kullanıcıyla işlem yapabilir veya onu engelleyebilirsiniz.

  Satıcı itibarını kasten mahvetmenin kötü niyetli bir eylem olarak kabul edildiğini ve bunu yapan hesapların yasaklanacağını bilin.

  Bir satıcının itibarına kasıtlı olarak zarar vermenin kötü niyetli bir eylem olarak kabul edildiğini ve hesabın askıya alınmasına neden olacağını unutmayın.

  Sahte işlemler yaparak itibar kazanmak yasaktır ve bu tür hesaplar yasaklanır.

 • Minimum işlem tutarı

  Şu anda, Bitcoin satın almak için minimum işlem tutarı 10 USD'dir. Bitcoin satmak için minimum işlem tutarı ise 0.001 BTC'dir.

 • Hediye kartı işlemleri için teminat

  Paxfu teminat, hediye kartları karşılığında bitcoin işlemi yapan tedarikçiler içindir. Teminat, belirli bir süre için fonların borç olarak yatırılması gibidir.

  Paxful'da, hediye kartı teklifi kullanarak bitcoin alım satım işlemi yapan her satıcı, Paxful alıcısının güvenliğini sağlamak için bir teminat yatırmak zorundadır. Paxful'daki yatırılması gereken teminat tutarı 0,1 BTC'dir.

  Not:

  • Teminatlar sadece hediye kartı satışları içindir. Nakit, çevrimiçi cüzdanlar ve banka/kredi kartları gibi diğer ödeme grupları için teminat gerekli değildir.
  • Hesabınızda teminatı karşılayacak kadar BTC'niz yoksa, teklifiniz alıcılara görünmez.
  • Teminat tutarınız son hediye kartı işleminizden 7 gün sonra serbest bırakılır.
  • Teminat çıkarabilir ve tedarikçi panelinizden geri alabilirsiniz.

  Teminat nasıl transfer edilir?

  1. Üstbilgi çubuğundaki Paneller seçeneğine tıklayın.
   Bond_Step1.png
  2. Tekliflerim listesinin üstündeki TEMİNATI ŞİMDİ AKTAR seçeneğini tıklayın. Teminatınızın cüzdanınızdan Paxful güvenli emanetine yatırıldığını doğrulayan bir bildirim göreceksiniz.
   Bond_Step_2.png

  Teminat nasıl geri alınır?

  1. Üstbilgi çubuğundaki Paneller seçeneğine tıklayın.
   Bond_Step1.png
  2. Teklifler listenizin altındaki TEMİNATI GERİ AL seçeneğini tıklayın. Teminatınızın Paxful cüzdanınıza geri aktarıldığını doğrulayan bir bildirim görünecek.
   Bond_back_Step_2.png

  Bitcoin satış teklifi oluşturma ve hediye kartı işlemlerinin özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Bir tedarikçiyle işlem başlatamama

  Belirli bir tedarikçi ile işlem yapmaya çalışırken aşağıdaki gibi mesajlar görebilirsiniz:
  "Bu tedarikçi ile işlem başlatılamıyor" veya "Teklif bulunamadı" ve aynı şekilde:
  offer_not_found.PNG

  Başka bir örnek:

  cannotstarttrade.PNG

  Lütfen bunun teknik bir hata olmadığını unutmayın. Bu, tedarikçilerin potansiyel işlem ortakları için belirledikleri aşağıdaki kısıtlamalar nedeniyle olmaktadır:

  • telefon, e-posta, kimlik doğrulaması gerekliliği
  • işlemin yalnızca güvenilir olarak işaretlenen kullanıcılar için görünür olması
  • minimum geçmiş işlem sayısının gerekliliği
  • yeni bir hesabın işlem yapabileceği para miktarının sınırlanması
  • belirli ülkeler için coğrafi engellemeler
  • Proxy/VPN kısıtlamaları
  • kullanıcının herhangi bir kişisel nedenle sizi engellemesi

   

   

 • İşlem sohbetine banka hesabı ekleme

  Bu rehber, işlem sohbetine banka bilgilerinizi nasıl ekleyeceğiniz hakkındadır. Bu seçenek, banka bilgilerinizi güvenli bir şekilde tutmanıza yardımcı olur, böylece bu bilgileri işlem ortağınıza manuel olarak göndermenize gerek kalmaz. Bu işlem, bu hassas bilgilerle ilgili herhangi bir yanlış anlaşılmayı ve yazım hatalarını önlemeye yardımcı olacaktır. İsterseniz 1'den fazla banka hesabını kaydedebilir ve bu hesapları tüm banka havalesi işlemleriniz için kullanabilirsiniz.

  1. Adım

  Bir banka havalesi işlemi başlatın ve “Banka hesaplarım”a tıklayın, dah sonra açılan pencerede “Banka hesabı ekle”ye tıklayın ve hesap bilgilerinizi hazır bulundurun.

  chataddbank1.png

  Lütfen dikkat: Daha önce banka hesabınızı kaydettiyseniz, lütfen 4. Adım'a gidin.

  2. Adım

  1. Hesabın bir kişiye mi yoksa bir şirkete mi kayıtlı olduğunu seçin.
  2. Ülkeyi seçin.
  3. Hesabınızın para birimini belirtin.

  İşleme devam etmek için “Devam” düğmesine tıklayın.

  addcaccountinchat.png

  3. Adım

  1. Banka/şube kodunu (ABD için) ekleyin veya bankanızı seçin (Nijerya için).
  2. AB ülkeleri için hesap numarası veya IBAN hesap numarasını girin.
  3. Hesap sahibinin tam adını ekleyin.

  ABD:

  USAChat.png

  AB:

  AddAccountEU.png

  Nijerya:

  AddAccountNigeria.png

  “Banka hesabı ekle”yi tıklayın veya uluslararası SWIFT transferi için bilgileri ekleyin (isteğe bağlı):

  1. Hesap sahibinin ikamet ettiği ülke
  2. Hesap sahibinin ili
  3. Hesap sahibinin ilçesi
  4. Hesap sahibinin Posta Kodu
  5. Hesap sahibinin adresi

  addaccountSwift.png

  4. Adım

  Başarılı olması durumunda, banka hesabınız alttaki pencerede görünür. Bu bilgileri işlem ortağınıza göndermek için hesap ayrıntılarını tıklayın. Bilgileri kontrol ettikten sonra "Banka ayrıntılarını paylaş"ı tıklayın.

  ListinChat.png

  shareaccount.png

  Bitcoin alıcısı aşağıdaki mesajı alacaktır:

  chatmesssage.png

  Lütfen dikkat:
  • Banka hesap sistemini desteklemediğimiz ülkelerde bulunan müşteriler bu özelliği göremeyecektir. Şu anda ABD, Nijerya, AB ülkelerini destekliyoruz.
  • Gönderildikten sonra banka bilgilerinin sohbetten silinmesi mümkün değildir. Ancak, hesap bilgilerini birden fazla gönderebilirsiniz.