• Ters ibrazdan nasıl sakınılır

  Bazı ödeme yöntemlerinde, bir işlem tamamlandıktan sonra bile ters ibraz gerçekleştirilebilir. Bu, işlem ortağınızın ödeme size ulaştıktan sonra bile fonları geri isteyebileceği anlamına gelmektedir. Alım satım platformumuzda işlem yaparken kendinizi ters ibraz işlemlerinden korumak için yapabileceğiniz birkaç farklı şey mevcuttur:

  • Ters ibrazlar genellikle üçüncü taraf ödemeleri ile ilişkilidir*. Bir üçüncü taraf ödemesinin gönderilmiş olması halinde, ödemenin gönderildiği hesap ile ilgili mümkün olduğunca fazla bilgi elde etmeyi deneyin
  • Herhangi bir işleme başlamadan önce işlem ortağınızın geri bildirim geçmişine bakarak ters ibraz hakkında geri bildirimler almadıklarından emin olun
  • Teklifi siz oluşturduysanız, üçüncü taraf ödemelerini kabul edip etmediğinizi belirten etiketler ekleyin. 
   • Kullanıcının kimlik doğrulamasının yapılmış olması halinde, ödemeyi doğrulanmış adlarıyla yapıp yapmadıklarını kendilerine sorun
  • Üçüncü taraf ödemelerini kabul etmiyorsanız ve alıcı böyle bir yolu kullanmayı deniyorsa, alıcıdan işlemi iptal etmesini isteyin

  *Üçüncü taraf ödemeleri, kişiye ait olmayan bir ödeme yöntemi/hesabı ile ödeme göndermesi anlamına gelmektedir.

  Bir alıcının ters ibraz yapması durumuna maruz kalmanız halinde yapabileceklerinizi görmek için bu makaleye göz atın.

 • QR kodları nasıl çalışır?

  Çevrim içi cüzdan işlemlerinizi daha kolay ve hızlı hale getirmek için Paxful hesabınıza bir QR kodu ekleyebilirsiniz. Bir QR kodu eklemek suretiyle hızlı bir şekilde çevrim içi cüzdan detaylarınızı işlem sohbetinde veya bir teklif oluşturmakta iken paylaşabilirsiniz. Paxful platformuna bir QR kodu ekleme ve bunu kullanma ile ilgili adımları kolayca açıkladık:

  Paxful hesabınıza bir QR kodu eklemek için:

  1. Paxful hesabınızınayarlar sayfasına gidin ve Ödeme detayları
   QR_section_1_step_1.png
   seçeneğine tıklayın
  2. Çevrim İçi Cüzdanlar seçeneğine doğru aşağı kaydırın ve Yeni Ekle
   seçeneğine tıklayınQR_codes_section_1_step_2.png
  3. Sonrasında cüzdan adını seçin, cüzdan URL'sini yükleyin ve hesaba bir takma ad verin QR_codes_section_1_step_3.png
  4. Bunu tamamladıktan sonra Ekle seçeneğine tıklayın
   QR_codes_section_1_step_4.png

  Paxful hesabınıza bağlı bir QR kodunu düzenlemek veya silmek için:

  1. Paxful hesabınızınayarlar sayfasına gidin ve Ödeme detayları
   QR_codes_section_2_step_1.png
   seçeneğine tıklayın
  2. Düzenlemek veya silmek istediğiniz çevrim içi cüzdanı seçin
   QR_codes_section_2_step_2.png
  3. Gerçekleştirmek istediğiniz eylem üzerine tıklayın
   section_2_step_3.png

  Sohbete bir QR kodu yüklemek için:

  1. Bir işlemi başlattığınızda ve Paxful hesabınızla bağlantılı bir QR kodunuz olduğunda, işlem sohbetinde bir mini QR kodu ikonu göreceksiniz. Bağlantılı çevrim içi cüzdanlarınızın bir listesini görmek için ikona tıklayın
   QR_codes_section_3_step_1.png
  2. Kullanmak istediğiniz QR kodunu seçin
   QR_codes_section_3_step_2.png
  3. Bunu yaptıktan sonra QR kodunuz sohbete yüklenecektir

  Notlar:

  • Bir çevrim içi cüzdan ile bir satış teklifi oluşturduysanız, işlem başlatıldığında QR kodunuz otomatik olarak görüntülenecektir.

  • Alıcı siz iseniz, işlem ortağınızın çevrim içi cüzdanını ziyaret etmek için QR kodu linkine tıklamanız gerekecektir.


  Bir QR kodu içerecek şekilde bir teklif oluşturmak için:

  1. Normalde yapacağınız şekilde teklifinizi oluşturmaya başlayın—bu özellikle desteklenen bir çevrim içi cüzdan seçerseniz, ilk adım sırasında bağlantılı çevrim içi cüzdanınızı yükleme seçeneğine sahip olacaksınız:
   QR_codes_section_4_step_1.png
  2. Kullanmak isteyeceğiniz çevrim içi cüzdanı seçin
   QR_codes_section_4_step_2.png
  3. Buradan teklifinizi oluşturmaya her zamanki şekilde devam edebilirsiniz 

  Not: Eğer teklifinize bir QR kodu ekliyorsanız, alım satım işlemi başladığında detaylar işlem sohbetinde otomatik olarak paylaşılacaktır.

  Uyarı: Hali hazırda bu özellikle tüm ödeme yöntemleri ve bölgeler kullanılabilir halde değildir.

 • Otomatikleştirilmiş İşlemlerde teklif etiketleri nasıl çalışır?

  Otomatikleştirilmiş işlem akışında, işlem deneyiminizi özelleştirecek şekilde tasarlanmış birkaç teklif etiketleri de mevcuttur. Bir teklife teklif etiketleri eklendiğinde bu, satıcıların bir işlemde tam olarak istedikleri şeyleri aramalarını mümkün hale getirir. 

  Bu makalede aşağıdaki teklif etiketlerini vurgulayacağız:

  Bu etiketlerin her birisi, etiket seçimi sırasında aktif hale getirilmiş olan kurallar baz alınarak alıcıya yalnızca gerekli bilgileri soracak şekilde işlem akışını değiştirecektir.

  Bir işlem akışında her bir teklif etiketinin alıcıya nasıl görüneceği kontrol edin:

  Etiket: Herhangi bir makbuz gerekmiyor

  No_Receipt_Needed-_Final_Copy.png

  • Bu işlem akışında alıcı, hediye kartının bir resmini yüklemeye, kart kodunu ve değerini girmeye yönlendirilecektir. Alıcı, makbuzun bir resmini yüklemeye yönlendirilmeyecektir.

  Etiket: Yalnızca e-hediye kartları

  E-gift_Card_Only_-Final_Copy.png

  • Bu işlem akışında alıcı, e-hediye kartı için bir makbuz yüklemeye, kart kodunu ve değerini girmeye yönlendirilecektir. Alıcının bir fiziksel hediye kartı kullanma seçeneği olmayacaktır.

   

  Etiket: Yalnızca fiziksel kart

  Physical_Card_Only_-_Final_Copy.png

  • Bu işlem akışında alıcı, fiziksel hediye kartı için bir makbuz ve hediye kartının bir resmini yüklemeye yönlendirilir ve kodu ve değeri de girmeleri gerekir.

   

  Etiketler: Yalnızca fiziksel kart + Makbuza gerek yok

  Physical_Card_Only___No_Receipt_Needed_-_Final_Copy.png

  • Bu işlem akışında, alıcının, kendi fiziksel hediye kartının bir resmini yüklemesi ve kartın kodunu ve değerini girmesi gerekecektir. Bu uygulanan teklif etiketlerinde herhangi bir fatura girilmesi gerekmeyecektir.

   

  Etiketler: Yalnıca e-hediye kartı + Makbuz gerekmez

  E-gift_Card_Only___No_Receipt_Needed_-_Final_Copy.png

  • Bu akış içerisinde, alıcının yalnızca hediye kartı kodunu ve e-hediye kartı değerini girmesi gerekecektir.

  Bir teklif etiketinin uygulanması durumunda, bu etiket, teklif sayfasında şöyle görünecektir:

  Tag_Example_-_Final_Copy.png

  Not: Etiket seçilmemiş olması halinde, alıcıya tüm mevcut seçenekler sunulacaktır.

 • Paxful emanet hesabı

  Paxful'un emanet özelliği, her iki taraf için de adaletli bir işlem deneyimini amaçlar. Paxful, kişilerin bir araya gelip güvenli bir şekilde 300'ün üzerinde ödeme yöntemini kullanmak suretiyle kripto alım satımı yapabileceği kişilerarası bir kripto para platformudur. Bir işlem başlatıldığında, satıcının cüzdanından ilgili kripto para miktarı otomatik olarak alınıp geçici bir güvenli depolama hesabına (emanete) aktarılır ve işlem tamamlanana kadar burada tutulur.

  Peki emanet nasıl çalışır?

  Bir işlem başlatıldığında, satıcının kripto parası otomatik olarak güvenli emanetimize aktarılır. 

  Not: Emanete aktarılan miktar, işlem miktarı artı emanet ücretidir.

  Emanet, kripto para alıcılarına nasıl yardımcı olur: Bir  alıcı olarak ödemeyi yapmanız sonrasında satıcının kriptoyu sizin kullanımınıza serbest bırakmayı reddetmesi halinde güvenli emanet bir garanti işlevi görecektir. Moderatörlerin işleme katılıp durumu soruşturup bitcoini hakeden tarafa vermesine kadarki süre içerisinde kripto para, emanette kalmaya devam edecektir.

  Emanet, kripto para satıcılarına nasıl yardımcı olur: Bazen bir alıcının kripto para için ödemeyi tamamlaması mümkün olmayabilir. Bu durumda siz satıcı iseniz, kripto para güvenli bir şekilde cüzdanınıza geri iletilir.

  Ödeme yapılıp doğrulandıktan sonra, satıcı, kripto parayı emanetten alıcıya serbest bırakabilir ve bu da alışveriş işleminin tamamlanması anlamına gelecektir. 

  escrowImage.png

  Bir itirazı nasıl başlatabileceğiniz ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, 7/24 ilgili müşteri destek ekibimizle nasıl iletişim kurabileceğinizi de buradan öğrenebilirsiniz.

 • Paxful işlem akışı

  Tüm Paxful işlemleri benzer bir ilerleme akışına sahiptir. Ancak, seçtiğiniz ödeme metoduna bağlı olarak belirli bazı spesifik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi sürece aşina hale getirirseniz, Paxful'da işlem yapmanız çok daha kolay hale gelecektir.  

  Kripto para satın alma

  Bitcoin Satın Al listemizden bir teklif bulun. Nasıl kripto satın alınacağı konusuyla ilgili daha fazla bilgi için kılavuzumuza göz atın.

  Ayrıca tekliflerinizi doğrudan Paxful hesabınızdan da oluşturabilirsiniz. İlk teklifinizi nasıl oluşturabileceğiniz ile ilgili kısa kılavuzumuza göz atın.

  Kripto para satma

  Bitcoin Sat listemizden bir teklif bulun. Nasıl kripto satılacağı konusuyla ilgili daha fazla bilgi için kılavuzumuza göz atın.

  Ayrıca tekliflerinizi doğrudan Paxful hesabınızdan da oluşturabilirsiniz. İlk teklifinizi nasıl oluşturabileceğiniz ile ilgili kısa kılavuzumuza göz atın.

  Not: Platformumuzdaki bazı ödeme metodlarının otomatikleştirilmiş işlem akışı mevcuttur. Bunların listesi şu şekildedir:

 • İşlem durumu

  İşlem durumları, işleminizin ilerlemesini belirler. 

  Paxful üzerindeki her bir işlem, farklı bir duruma sahip olabilir. İşlemlerinizin tam durumlarını paneliniz üzerinden görüntüleyebilirsiniz. İşleminizin sahip olabileceği sekiz durum mevcuttur:

  Aktif ve fonlanmış halde – bir işlem başlatılmış halde ve fonlar, satıcının cüzdanından işlem emanetine aktarılmış halde.

  Ödendi – bir alıcı tarafından işlem, ödendi olarak işaretlenmiş halde. Bunun anlamı, bir kripto para alıcısının ödeme yapmış olduğundan emin olması ve Ödendi butonuna tıklamış olmasıdır.

  Süresi doldu – her bir işlemin, bir alıcı tarafından ödemesinin yapılabileceği bir zaman aralığı söz konusudur. Bir işlemin fonlamasının yapılmış fakat ilgili alıcının işlemi ödendi olarak işaretlememiş olması halinde, ödeme zaman aralığı sona erer. Bu durum, ilgili işlemin iptal edilmiş olduğu anlamına gelir.

  İptal edildi bir alıcı veya satıcı, işlemi kendi isteğiyle iptal etmiş halde.

  İtiraz açık – bir alıcı veya satıcı, bir itiraz başlatmış halde.

  Başarılı bir kripto para satıcısı, işlem emanetinden alıcının cüzdanına fonları serbest bırakmıştır.

  Satıcı kazandı işleme itiraz edilmiş ve kripto paranın ilgili kripto para satıcısına verilmesine karar verilmiştir.

  Alıcı kazandı işleme itiraz edilmiş ve kripto paranın ilgili kripto para alıcısına verilmesine karar verilmiştir.

 • Fligranlı görüntüler

  Paxful neden görüntüleri filigranlı olarak kullanmaktadır?

  Fark ettiğiniz üzere, işlem sohbetine yüklenen tüm görüntülerde bir işlem numarasının ve platformumuzun isminin yer aldığı bir filigran bulunmaktadır. Bu bir güvenlik önlemi olup hediye kartı görüntüleri gibi hassas bilgilerin tekrar satışı veya aracılıkta kullanılması gibi dolandırıcılık amaçlı kullanımını önler. Dolandırıcıların, platformumuz üzerinden elde ettikleri hediye kartlarını tekrar satmalarını önlemeyi amaçlıyoruz.

  Peki görüntüler filigranlı değilse?

  Açık ve net olan filigransız görüntülerin bulunmasının da bazı sebepleri mevcuttur. Bunlardan bir tanesi, hediye kartı örneğinde olduğu gibi, hediye kartı şirketiyle herhangi bir olası sorunu çözebilmektir. Peki filigransız görüntü almanın yolu nedir?

  1. Müşterinizi Tanıyın / Kimlik doğrulama sürecinin tamamlanmış ve başarıyla onaylanmış olması gerekmektedir.
  2. Kripto paranın serbest bırakılmasından 24 saat sonra işlem sohbetindeki görüntüler filigransız olarak görüntülenebilecektir.
 • Hediye kartları için otomatikleştirilmiş işlemler kullanmak

  Otomatikleştirilmiş alım satımlar, özellikle hediye kartları alım satımları için tasarlanmıştır. Bu özellik, gerçek işlem başlamadan önce satın alma ve mülkiyet ile ilgili tüm gerekli kanıtları yüklemeniz için size bir fırsat sunar. Bu kılavuz, hem kripto para satıcılarının, hem de kripto para alıcılarının perspektifinden otomatikleştirilmiş işlemin nasıl kullanılacağını gösterecektir.

  Not: Otomatikleştirilmiş işlem deneyimi, aşağıdaki hediye kartı türleri için geçerlidir:

  • Amazon
  • eBay
  • Google Play
  • iTunes
  • Playstation
  • Steam Wallet
  • Xbox

  Kripto para satıcısı olarak Otomatikleştirilmiş İşlem kullanma

  Bir işlemden önce

  Başlangıçta kolayca  normalde olduğu gibi bir teklif oluşturun. Ödeme yöntemi olarak Hediye Kartları seçeneğini seçin. Tercih edilen işlem deneyimi menüsü aşağıda görüntülenir. Teklifiniz için otomatikleştirilmiş işlem akışı deneyimini aktifleştirmek için Otomatikleştirilmiş işlem seçeneğine tıklayın.

  Choose-Automated-trade.png

  Buna ek olarak, ihtiyaçlarınıza göre teklif etiketlerini seçebilirsiniz, ancak, bazı teklif etiketleri, işlem akışında karşılık gelen bazı değişiklikleri tetikleyecektir. Örneğin, “yalnızca fiziksel kartlar” teklif etiketi, işlem sohbetinize e-kodlar yükleme seçeneğini silecektir. “Makbuza gerek yok” etiketini seçmek, işlem akışında bir satın alma kanıtı yükleme seçeneğini kaldıracaktır ve alıcı, bu bilgileri işlem başlamadan gönderemeyecektir. Otomatikleştirilmiş bir alım satım işleminde etiketleri kullanma ile ilgili daha fazla bilgi için bu makaleye göz atabilirsiniz.

  Tags.png

  Teklif oluşturma için bu noktadan sonra ilgili genel talimatlarımızı aynı şekilde takip edin.

  Bir işlem sırasında


  1.
  Bir işlem başlatıldığında, alıcı, incelemeniz için size işlem sohbeti içerisinden hediye kartı makbuzunu gönderecektir. Makbuz paylaşımı gerçekleştirildikten sonra, fotoğrafı büyüterek daha detaylı bir inceleme gerçekleştirebilirsiniz.

  Makbuzu kabul etmek isterseniz, Makbuzu Kabul Et seçeneğine tıklayın. Bu noktadan sonra alıcı bilgilendirilecektir ve hediye kartı paylaşımını gerçekleştirebilirler. Ayrıca işlemi iptal etmek için İşlemi İptal Et seçeneğine tıklayabilirsiniz.

  GCCV3_-_STEP_1.png

  2. Makbuzu kabul ettiniz, artık alıcının hediye kartı detaylarını yüklemesi gerekecektir. Resmi almanız sonrasında Kart resmini görüntüle seçeneğine tıklayarak hediye kartının kalanını görüntüleyebilir veya Kodu panoya kopyala seçeneğine tıklayarak hediye kartı kodunu kullanabilirsiniz.

  GCCV3_-_STEP_2.png

  4. Hediye kartı kodunun gerçekliğini kontrol ettikten sonra Serbest Bırak seçeneğine tıklayın ve sonraki adımları her zamanki gibi takip edin.

  ReleaseCoin.png

  Not: Kod ile ilgili herhangi bir problem ile karşılaşırsanız, İtiraz seçeneğine tıklayarak moderatörlerimizi bir soruşturma yapmaya davet edin.

  Kripto para satın alıcısı olarak Otomatikleştirilmiş İşlem kullanma

  Not: 

  • Her bir işlem için yalnızca bir kart kullanılabilir. Elinizdeki kartın değerinin, işlem teklifi ile tam olarak aynı değerde olması zorunludur.
  • Teklif koşulları içerisinde belirtilen para biriminde bir kart kullanın.

  1. Teklif sayfasında Hediye kartları gönder seçeneğine tıklayın.

  Submitcards.png

  Bir uyarı diyaloğu kutusu görüntülenir.

  2. Ek talimatlar ile birlikte uyarı mesajlarını okuyun ve Devam seçeneğine tıklayın.

  WarningMessage.png 

  Otomatikleştirilmiş işlem sayfası görüntülenecektir.

  3. Kart türünüzü seçmek için, listedeki seçeneklerden birine tıklayın.

  GCCV3_-_BUYER_STEP_3.png

   4. Hediye kartınız için bir makbuz yüklemek için makbuz Yükle seçeneğine tıklayın.

  GCCV3_-_BUYER_STEP_4.png

  Yüklenecek Dosyaları Seçin iletişim kutusu görüntülenir.

  SelectFile.png

  5. Dosyayı seçin ve Yükle seçeneğine tıklayın.

  UploadReceipt.png

  Uyarı: Bu resimde hediye kartı kodunuzun görünür halde olmadığından emin olun! Satıcı, bu resmi görüntüledikten sonra kolayca işlemi iptal edebilir.

   6. Bir hediye kartı görüntüsü yüklemek için, Resim yükle seçeneğine tıklayın.

  GCCV3_-_BUYER_STEP_6.png

  Yüklenecek Dosyaları Seçin iletişim kutusu görüntülenir.

  SelectFile.png

  7. Dosyayı seçin ve Yükle seçeneğine tıklayın.

  UploadImagelast.png

  8. Kodu, Hediye kartı kodu alanına girin ve kart değerini Kart miktarı alanına girin ve Kartı kaydet & devam et seçeneğine tıklayın. Sonrasında işlem sohbeti sayfası görüntülenecektir. 

  GCCV3_-_BUYER_STEP_8.png

  Not:

  • Kartınızı ekledikten sonra Kartı sil seçeneğine tıklayıp farklı bir kart yükleyebilir ve teklif sayfasına geri dönmek için Teklife geri dön seçeneğine tıklayabilirsiniz.

  İpucu:

  • İşlem partneriniz hakkında daha fazla bilgi görüntülemek için sağ üst köşedeki Detaylar seçeneğine tıklayın.
  • İşleminizin iptal edilmesi halinde, hediye kartınızın detayları veri tabanımızda kaydedilir. Bir sonraki işleminizden önce, Hediye kartları gönder seçeneğine tıklayın ve görüntülenecek iletişim kutusundan kaydedilmiş kartlarınızdan birini seçin.

   SavedCards.png

  9. İşlem başladıktan sonra makbuzu satıcı ile paylaşma olanağına sahip olacaksınız.
  GCCV3_-_BUYER_STEP_9.png

  Not: Satıcının makbuzu reddetmesi halinde (veya bu işlemin bir "makbuzsuz" işlem olması halinde işlemi iptal ederse) işlem iptal edilecektir.

  10. Satıcının makbuzu/işlemi kabul etmesinden sonra, hediye kartını paylaşabilir ve işlemi ödendi olarak işaretleyebilirsiniz.

  GCCV3_-_BUYER_STEP_10.png

  Sık Sorulan Sorular

   

  Satıcının işlemimi reddetmesi halinde ne olur?
  Bunun gerçekleşmesi halinde, işlem iptal edilecektir. Endişelenmeyin-hediye kartı bilgileriniz, satıcı ile paylaşılmamıştı.
  Bir otomatikleştirilmiş işlem sırasında kaç tane kart kullanabilirim?
  Şu anda bir işlem başına yalnızca bir kart kullanabilirsiniz. Birden fazla kart yükleme seçeneği yakında kullanıma sunulacak.
  Kripto para satıcısı, kodumu kullandı ama BTC'yi serbest bırakmadı. Ne yapmalıyım?
  Kodun kullanıldığını düşünüyorsanız, İptal düğmesine tıklamayın! İşlemin iptal edilmiş olması halinde, durumun kısa bir açıklaması ve işlem kimliği ile birlikte Destek ile iletişime geçin.
  Bir kart yükledim ama bunu işlemimden çıkarmak istiyorum. Ne yapmam gerekir?
  İşlem akışının 4'üncü adımında (Kart kodunu ve değerini girin) Kartı Sil seçeneğine tıklamanız halinde kartınız işlemden güvenli bir şekilde çıkarılacaktır.

  Hediye kartı özellikleri hakkındaki makalemize göz atın. Kripto para satma teklifi oluşturma kılavuzumuza ve kripto para almak istemeniz durumunda kripto para alma ipuçları dokümanımıza da ayrıca göz atın.

 • Hediye kartımı bir işlemde neden kullanamam?

  Otomatize edilmiş hediye kartı işlem ilerleme akışımız sırasında, hediye kartı kodunuzun reddedilmesi olasılığı söz konusudur. Bunun arkasındaki ana sebep, bu hediye kartını bir başka işlemde farketmiş olmamızdır. Lütfen bir hediye kartını yalnızca bir işlemde ve bir seferde satabilirsiniz. Kartların aynı anda birden fazla kullanıcıya satılması veya aracılığının yapılması, Hizmet Koşullarımızla kesin bir şekilde yasaklanmıştır.

  Bir hata mesajı alırsanız ve kartı bir başka işlemde satmıyor olduğunuzdan emin iseniz, yardım için destek ekibimizle iletişime geçin.

 • Hediye kartı işlemleri için güvenlik teminatı

  Paxful güvenlik teminatı(geçmişte bono olarak bilinirdi), hediye kartları karşılığında kripto para işlemi yapan tedarikçiler içindir. Güvenlik teminatı, belirli bir süre için fonları borç olarak saklar. Paxful'da, hediye kartı teklifi kullanarak kripto para alım satım işlemi yapan her satıcı, Paxful alıcılarının güvenliğini sağlamak için bir güvenlik teminatı yatırmak zorundadır. Paxful'da, yatırılması gereken güvenlik teminatı tutarı 0,005 BTC gibi düşük seviyelerde olabilir. 

  Not:

  • Güvenlik teminatı, yalnızca hediye kartı işlemleri içindir. Nakit, çevrim içi cüzdanlar ve banka kartları/kredi kartları gibi diğer ödeme grupları için herhangi bir güvenlik teminatı gerekmez.
  • Hesabınızda güvenlik teminatını karşılayacak kadar BTC'niz yoksa, teklifiniz aktif hale getirilmez.
  • Teminat tutarınız, son hediye kartı işleminizden 7 gün sonra serbest bırakılır.
  • Bazı kullanıcılar bir esnek güvenlik teminatı mantığı kullanabilirler, daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.
  • Güvenlik teminatınızı Paneliniz üzerinden yönetebilirsiniz.

  Güvenlik teminatı yükleme


  1. Paxful Hesabınıza giriş yapın. Üstbilgi çubuğundan Paneller seçeneğine tıklayın.

  ClickDashboards.png

  Panel sayfası görüntülenir.

  Not: Güvenlik teminatınızı yönetmek için hem Tedarikçi Panelini hem de Klasik Paneli kullanabilirsiniz.

  2. Güvenlik teminatı panelindeki Tekliflerim listesinin üstünden, Teminat seçeneğine tıklayın.

  ClickDeposit1.png

  Bir doğrulama penceresi görüntülenecektir.

  Not:

  • Güvenlik teminatı panelinden Teminat seçeneği üzerine tıklarsanız, tam bir eksik miktar yüklenecektir.
  • Tekliflerinizden birinde Teminat alanı üzerine tıklarsanız, spesifik hediye kartı türü için gerekli tam miktar yüklenecektir. Daha fazla bilgi için burayatıklayın.

  3. Mesajı dikkatlice okuyun ve işlemi doğrulamak için Teminat seçeneğine tıklayın.

  ClickDeposit2new.png

  BTC'nizin cüzdanınızdan Paxful güvenli emanete yatırıldığını onaylayan bir bildirim görüntülenir.
  Yatırılan miktar, Güvenlik teminatı panelinde gösterilir.

  DepositDashboard.png

  Not: Her bir teklif veya ödeme yöntemi için ayrı ayrı BTC teminat yatırmanız gerekmez. Teminatınız tüm teklifleri ve tüm hediye kartı türlerini kapsar.

  Güvenlik teminatını çekme

  1. Paxful hesabınıza giriş yapın. Üst bilgi çubuğunda, Paneller seçeneğine tıklayın.

  ClickDashboards.png

  Panel sayfası görüntülenir.

  Not: Güvenlik teminatınızı yönetmek için hem Tedarikçi Panelini hem de Klasik Paneli kullanabilirsiniz.

  2. Güvenlik teminatı panelindeki Tekliflerim listesinin üstünden, Çekme seçeneğine tıklayın.

  ClickWithdraw1.png

  Bir doğrulama penceresi görüntülenecektir.

  3. Mesajı dikkatlice okuyun ve işlemi doğrulamak için Çekme seçeneğine tıklayın.

  withdrawCorrected.png

  BTC'nizin Paxful güvenli emanetten cüzdanınıza iletildiğini doğrulayan bir bildirim görüntülenecektir.

  Not:

  • Güvenlik teminatınızı çekmek ancak en son hediye kartlı işleminizin üstünden yedi gün geçtikten sonra mümkündür. Buna, tüm hediye kartı türleri için başarılı ve iptal edilmiş işlemler de dahildir.
  • Herhangi bir hediye kartı işlemi yapmamış halde iseniz, teminatınızı herhangi bir zamanda çekebilirsiniz.

  Esnek güvenlik teminatı 

  Hesabıma esnek güvenlik teminatı mantığının uygulanıp uygulanmadığını nasıl öğrenebilirim?
  Teklifinizin onayının kaldırıldığı ve tekrar aktif hale getirilmesi için daha yüksek bir güvenlik teminatını gerektirdiğini belirten bir bildirim alırsınız. Güvenlik teminatı panelinizde yeni bir teminat miktarı görürsünüz. 
  SecuritydepositUpdated.png
  Zaten bir işlem geçmişim mevcut. Aktif hale getirildiğinde, yeni güvenlik teminatı mantığı hangi bilgiyi baz alarak teminatımın miktarını hesaplar?
  İşlem aktivitesinin analizi, özellik aktive edildikten sonra başlar. Başlangıçta, 0,005 BTC standart miktarı uygulanır.
  Herhangi bir işlem geçmişi olmayan bir kullanıcıyım. Yeni güvenlik teminatı mantığı hangi bilgiyi baz alarak teminatımın miktarını hesaplar?
  Başlangıçta, 0,005 BTC standart miktarı uygulanır.
  Güvenlik teminatı miktarı nasıl değişir?
  İşlem aktivitesine göre, güvenlik teminatının miktarı 0,005 BTC'nin üstünde de olabilir.
  Hangi bilgiye göre benim güvenlik teminatım daha yüksek veya daha düşük hale gelir?

  Aşağıdaki faktörler, güvenlik teminatınızın değişimini etkiler:

  • İtirazların yüzdesi
  • Kripto para alıcısı tarafından işlemin ödenmiş olarak işaretlenmesinin ardından iptal edilen işlemlerin yüzdesi
  • Bir itiraz başlatıldıktan sonra iptal edilen işlemlerin yüzdesi
  • başarılı işlemlerin %'si (itiraz, iptal vb. gerçekleşmeyen işlemler)
  • işlem ortaklarına ne kadar hızlı yanıt veriyorsunuz
  İşlem aktivitem, tek seferde tüm hediye kartı türlerini mi etkiler yoksa her bir hediye kartı türü için ayrı ayrı mı hesaplanır?
  Güvenlik teminatı miktarı, her bir hediye kartı türü için ayrı ayrı hesaplanır. Sonuçta örneğin Amazon hediye kartları için bir teminatın, iTunes hediye kartları için bir başka teminatın olması mümkündür. Bunu Panelinizde
  nasıl görebileceğiniz ile ilgili örnek şu şekildedir:differentAmounts.png
  Güvenlik teminatı miktarım ne sıklıkla güncellenir?
  Güvenlik teminatınızın miktarı, her bir işlem sonrasında yeniden hesaplanır.
  Her bir teklif için ayrı bir güvenlik teminatı yüklemek zorunda mıyım?

  Hayır. Güvenlik teminatınız, tüm hediye kartlarını tek başına kapsar. Güvenlik teminatı, teklif başına olmayıp, kullanıcı başınadır.

  Teminat miktarlarım değiştiğinde, sistem öncesinde bana bunu bildirecek mi, yoksa derhal işlemlerim devre dışı mı bırakılacak?
  Güvenlik teminatı miktarınız daha yüksek hale gelirse, teklifinizin devre dışı bırakıldığı ile ilgili bir bildirim alırsınız.

  Kripto para satmak için nasıl teklif oluşturulur konusunda daha fazla bilgi edinin ve hediye kartı işlemi özellikleri ile ilgili daha fazla bilgi okuyun.

   

 • İşlem talimatlarını iyi şekilde yazmak

  Teklif koşullarının aksine, teklif talimatlarının mümkün olduğunca ayrıntılı olmasını istersiniz. Alıcıya neye ihtiyacınız olduğuna dair net talimatlar verin ve sonraki adımları açıklayın (örneğin, talep edebileceğiniz makbuzlar veya fotoğraflar gibi belgeler). İşlem başladığında, bir kullanıcının işlem talimatlarını göreceğini unutmayın; bu nedenle, kullanıcı teklif koşullarını kabul ettikten sonra, vermek istediğiniz bilgileri buraya yazabilirsiniz. Talimatlar, teklif oluşturma akışının üçüncü adımında eklenir.

  Not: Başlamanız öncesinde talimatlarınızın, Paxful'un Hizmet Koşulları ile uyumlu olduğundan emin olun.

  Ne yapılmamalı:

  1. Emanet sisteminin dışından işlem yapmayı önermeyin. Tüm site dışı işlem önerileri kesinlikle yasaktır ve bu tür bir davranış Paxful'dan yasaklanmanıza açar.
  2. Herhangi bir kişisel iletişim bilgisi vermeyin. 
  3. Dış sitelere bağlantı vermeyin veya URL'ler paylaşmayın. Ödemeyi Paxful üzerinden gerçekleştirmeniz zorunludur.

  Örnek 

  iTunes hediye kartları

  1. Fiziksel kartınızın resmini, kodu net şekilde görülebilecek şekilde yükleyin. Bulanık fotoğraflar için lütfen kodu sohbete de yazın.
  2. Hediye kartınızın değeri mevcut değilse, lütfen nominal değerini bana bildirin.
  3. Kartı kontrol edip kripto parayı serbest bırakmamı bekleyin. Ödemeyi yaptım düğmesine tıklamayı unutmayın.
  4. Herhangi bir nedenle benimle işlem yapmaya devam etmek istemezseniz, başkalarıyla işlem yapabilmeme izin vermek için işlemi iptal edin.

  Amazon hediye kartları

  1. Fiziksel kartınızın resmini, kodu net şekilde görülebilecek şekilde yükleyin. Bulanık fotoğraflar için lütfen kodu sohbete de yazın.
  2. Kartın nakitle satın alındığını gösteren makbuzun bir fotoğrafını yükleyin.
  3. Kartı kontrol edip kripto parayı serbest bırakmamı bekleyin ve Ödemeyi yaptım düğmesine tıklamayı unutmayın.
  4. Herhangi bir nedenle benimle işlem yapmaya devam etmek istemezseniz, başkalarıyla işlem yapabilmeme izin vermek için işlemi iptal edin.

  PayPal

  1. Fonların PayPal bakiyenizde zaten mevcut olduğunu gösterecek şekilde tam ekranınızın bir resmini yükleyin. 
  2. PayPal e-posta adresinizi paylaşın.
  3. Hesabınızın doğrulandığına dair bir kanıt sağlayın
  4. Yukarıdaki adımları tamamlamanızın ardından, fonları göndermeniz için size e-posta hesap bilgimi göndereceğim.
  5. Gönderilecek fonların, "ürünler ve hizmetler" olarak gönderilmesi zorunludur. 

  Western Union

  1. Fonları nakit olarak aşağıdaki AD_BURAYA, ADRES_BURAYA, vb. gönderin…
  2. İşlem sohbetinde bana şu bilgileri sağlayın: gönderenin adı, gönderenin ili/(varsa)eyaleti, gönderenin telefon numarası, USD veya yerel para birimi cinsinden tam ödeme tutarı.
  3. Ödemeyi yaptım düğmesine tıklayın ve benim fonları almam ve kripto parayı size serbest bırakmam için bekleyin.

  Kripto para satma kurallarımızı, kripto para satın alma ipuçlarımızı ve iyi teklif şartları yazma kılavuzumuzu okuyun.
 • Yanıt vermeyen işlem ortağı

  Kripto para satmaktasınız ve alıcınız yanıt vermiyor mu?

  Endişelenmeyin çünkü alıcının Ödeme yaptım butonuna tıklamaması halinde, işlem süresi sona erince kripto paranız işlem emanetinden size geri serbest bırakılacaktır. 

  Alıcının Ödeme yaptım seçeneğine tıklaması ve sizin ödeme almamanız durumunda, alıcıdan işlemi iptal etmesini isteyebilirsiniz. Alıcının işlemi iptal etmemesi halinde, İtiraz seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bir itiraz başlatılması durumunda, moderatörlerimizin durumla ilgilenmesi için kendilerine süre tanıyın. 

  Kripto para satın almaktasınız ve satıcınız yanıt vermiyor mu?

  Bir işlemi başlatmış halde iseniz ve satıcı çevrim dışı görünüyor veya size cevap vermiyor ise, yapabileceğiniz en iyi şey işlemi iptal etmek ve şansınızı bir başka satıcı ile denemek olacaktır. 

  Bir satıcı yanıt vermekte ve ödemeyi onaylamış halde iken artık yanıt vermez hale gelmişse, Ödemeyi yaptım seçeneğine tıklamanız gerekir ki işlemin geçerlilik süresi sona erip iptal durumu olmasın. İşlemin süresi sona erip iptal durumu olursa, satıcı, emanetten kripto parayı geri alır. 

  Ödemeyi zaten yapmış olduğunuz halde Ödemeyi yaptım butonuna tıklamayı unutursanız dijital paralarınızı almak çok daha zor olacaktır. Böyle bir durumda lütfen Destek ile iletişime geçin.

  İlgili makalemiz içerisinden itirazlar ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 • Kripto para satışıyla ilgili olası riskler

   Herhangi bir diğer yatırım türünde olduğu gibi, Paxful'da kripto para alım satımı yapma ile ilgili belirli riskler mevcuttur.

  Yatırımınızı korumanın bir kısmı, kripto para ile işlem yapma ile ilgili tüm risklere kendinizi aşina hale getirmektir. Bu risklerin farkında olmak, kripto paranızdan bir kar elde etme konusunda sizi daha iyi bir pozisyona koyacaktır. Bu makalede, Paxful üzerinde kripto para alım satımı sırasında hem satıcıların hem de alıcıların yüz yüze kaldıkları riskleri ele alacağız.

   

  Paxful'da alıcılar için riskler

  Platformumuzda yeni iseniz, bazı dürüst olmayan kullanıcılar bu durumunuzu suistimal etmeye çalışabilir. Bunu gerçekleştirebilecekleri bazı yollar şu şekildedir:

  Siz ödemeyi yaptıktan sonra sizden işlemi iptal etmenizi talep eden satıcılar

  Dolandırıcıların sıklıkla kullandığı taktiklerden biri, siz ödemeyi yaptıktan sonra sizden işlemi iptal etmenizi istemeleridir. Örneğin, hediye kartı kullanıyorsanız ve kartla ilgili tüm detay bilgilerini yüklediyseniz, bu durumda karşı tarafa bu bilgileri ücretsiz olarak verme riskini almış oluyorsunuz. Dolandırıcılar hediye kartını derhal kullanabilir ve işlemi iptal etme durumuna girerseniz, emanetimizdeki kripto para da bunlara geri iade edilir. Bu durumda dolandırıcı hediye kartlarını ücretsiz şekilde alırken siz de gereksiz yere kripto para kaybetmiş olma durumuna düşebilirsiniz.

  Ödeme yapmanızdan sonra satıcının herhangi bir şekilde işlemi iptal etmenizi istemesi halinde, bunu asla gerçekleştirmeyin. Ödemeyi yaptım düğmesine tıklayın ve bir itiraz başlatın. Bu durumda moderatörler, işlemi inceleyecek ve kripto parayı, hakeden tarafa iletecektir. Moderatörlerin istemesi halinde ek kanıt sunmaya hazırlıklı olun ve soruşturmalarına tümüyle destek olmak için gerekenleri yapın. 

  Dolandırıcılardan kendinizi korumak için bir ipucu da, herhangi bir doküman yüklemeniz veya herhangi bir ödeme göndermeniz öncesinde satıcının online olduğundan emin olmaktır.

  Not: Başkasının satın almış olduğu hediye kartlarını tekrar satmak kesinlikle yasaktır ve Hizmet Koşullarımıza aykırıdır. Hediye kartlarınızı mağazadan sizin almış olduğunuzdan ve hediye kartının orijinal sahibi olduğunuzdan emin olun.

  Paxful dışında işlem yapmak

  Dolandırıcıların birçoğu size Paxful’un dışında işlem yaptırmaya çalışacaktır. Sizin iletişim bilgilerinizi isterler ve sizinle platformumuzun dışından iletişim kurmayı denerler. Platformumuzun dışından işlem yapmayı kabul etmeniz halinde güvenli emanetimizin korumasını kaybetmiş olursunuz. Bu nedenle, ödemeyi yapmanız sonrasında satıcının size kripto para göndereceği konusunda herhangi bir garanti söz konusu olamaz. Ve böyle bir durumda işlemin platformumuzun dışında gerçekleşmiş olması ve bu işlem üzerinde herhangi bir kontrolümüzün olmaması nedeniyle moderatörlerimiz de işleme dahil olup size yardım edemezler. Emanet sisteminin alıcı da olsanız, satıcı da olsanız sizin korunmanızı sağlamak için var olduğunu unutmayın.

  Paxful'da satıcılar için riskler

  Tıpkı kripto para satın alırken olduğu gibi, Paxful’da kripto para satarken de dikkat etmeniz gereken bazı riskler bulunmaktadır. Bu risklere aşina olmanız, fonlarınızı korumada size yardımcı olacaktır.

  Geri döndürülebilir ödeme yöntemleri

  Paxful’daki bazı ödeme yöntemlerinin (PayPal veya kredi kartları gibi) geri döndürülebilir olduğunu bilmeniz önemlidir, yani bu yöntemlerin içinde ödeme yapanın geri ödeme istemesine izin verilir. Dolandırıcıların ortak taktiklerinden biri de bu yöntemlerden birini kullanarak işlem yapmak ve daha sonra da geri ödeme yapılmasını talep etmektir. Örneğin kredi kartı şirketine işlemi gerçekleştirenin kendileri olmadığını söyleyebilirler. PayPal örneğinde ise, bu kişiler ödeme karşılığındaki mal veya hizmeti almadıklarını söyleyebilirler. PayPal normal şartlarda öncelikli olarak alıcının tarafındadır ancak siz de elinizde bulunan kanıtları sunarak paranızı geri almayı umabilirsiniz.

  Bir geri ödeme talebi geldiğinde ne yapmalısınız? İlk adım, satıcı panelinize gitmek ve geçmiş işlemleri görüntüle<2> bölümüne tıklamaktır. Geri ödeme talep edilen işlemin üstüne tıklayın, böylece işlem sayfasını görebileceksiniz. Sayfayı aşağı doğru sürükleyin, talimatlarınızın yer aldığı kısmın alt tarafında işlemin makbuzunu görebiliyor olmalısınız.

  Zaten nakde çevrilmiş olan hediye kartları

  Bu, dolandırıcıların kullandığı diğer yaygın yöntemlerden biridir. Alıcılar, daha öncesinde zaten kullanılmış olan hediye kartı detaylarını ve görüntülerini yükleyebilirler. 

  Hediye kartının bakiyesini kontrol etmeden asla kripto paranızı karşı tarafa serbest bırakmamanız önemlidir. Hediye kartını kullanarak bakiyenin hesabınıza geçtiğinden tam emin olduktan sonra kripto parayı karşı tarafa serbest bıraktığınızdan emin olun. Bunu hızlı şekilde gerçekleştirmelisiniz çünkü alıcı aynı kartı bir başka satıcıya da aynı zamanda satmaya çalışabilir. Bu durumda yine de sizi acele ettirmeye çalışıp acelelerinin olduğunu söyleyerek sizden kripto parayı serbest bırakmanızı isteyecek dolandırıcılara karşı da dikkatli olmalısınız.

  Sahte kimlik veya çalıntı bir kredi kartı kullanan alıcılar

  Kredi kartı şirketleri, genel olarak kullanıcılarını sahte işlemlere karşı korurlar. Müşterilerinin kendilerine kartlarının çalınmış olduğunu raporlaması halinde, işlemleri bloklarlar. Kullanıcının kimliğini kontrol etmek ve olduklarını iddia ettikleri kişi olduklarını kanıtlamak için bir özçekim (selfie) istemek bu yüzden önemlidir. Yüzün ve isimlerin bulanık olduğu bulanık fotoğraflara dikkatli yaklaşın. Bir kullanıcının dürüst bir kullanıcı ise, genellikle pürüzsüz bir işlem gerçekleştirmek için üzerine düşeni gerçekleştirmekten çekinmez. Yine de bazı kullanıcılar, hassas bilgi olması sebebiyle size kimliklerini vermekten çekinebilir. İşlem için ne tür kanıtlar istemeniz konusu sizin kararınızdır ama ne kadar fazla kanıta sahip iseniz, dolandırıcılara karşı o seviye sağlam bir pozisyonunuz olacağını unutmayın.

  Kullanıcının “çok meşgul” olması

  Paxful’da işlem yaparken “çok meşgul” bir kullanıcıyla karşılaşmanız genellikle bir tehlike işareti olarak değerlendirilir. Daha önce belirtildiği gibi bazı kullanıcılar sizi, ödemeyi yaptıklarını veya yapmakta olduklarını söyleyerek, kripto parayı hemen serbest bırakmanız için sizi acele ettirebilirler. Gerçekte olan ise alıcının kripto parayı almış olması ve bunu anında (Paxful haricinde) farklı bir cüzdana göndermesidir ve kripto parayı, erişimimiz olmayan bir yerlere gönderdiklerinde, kripto para için herhangi bir ödeme yapmadan kaçmaları mümkün olabilir. 

  Çok meşgul olduklarını söyleyen kullanıcılar hakkında ekstra dikkatli olun. Tabii ki her zaman kullanıcının bir dolandırıcı olması söz konusu olmayabilir ama sürekli olarak kalkanlarınızı elden bırakmayın. Her iki taraf da - alıcı da, satıcı da - diğer tarafça sağlanan işlem talimatlarını dikkatlice takip etmelidir ve üzerine anlaşmış oldukları tüm koşullar sağlandıktan sonra işlemi tamamlamalıdır.

  Kripto paranızı güvenlik altına almak ile ilgili daha fazla bilgi için güvenlik kılavuzumuza göz atabilirsiniz.

   

   

 • İşlem Sayfası Hafif Sürümü

  Paxful, alım satım işlemleri için daha basit ve daha akıllıca bir yaklaşım oluşturdu. Artık zaman alan işlem sohbetleri olmadan işlem yapabilirsiniz. Bu, en önemli işlem talimatlarının ve taleplerin işlem sürecine dahil edilmesiyle mümkün hale gelmiştir. İşlem akışını doğrudan etkileyen talepler, teklif oluşturma aşamasında kripto para satıcısı tarafından belirlenir. Bu özelliğin bir genel incelemesi şu şekildedir.

  Not: Şimdilik bu seçenek yalnızca PayPal transferleri karşılığı kripto satma teklifleri için mevcuttur.

   

  Teklif oluşturma

  Basitleştirilmiş sürümde, klasik sürümdekine benzer süreçlerden geçeceksiniz. Ancak, arasından seçim yapabileceğiniz ödeme yöntemine özel gereklilikleri de kullanabileceksiniz. İşlem talimatları ve gereklilikler işlem sürecine dahil edildiğinden, işlem sohbetine gerek kalmaması sağlanır. İşte bir PayPal teklifi ile ilgili bir süreç örneği:

  1. Kripto paranızı her zaman olduğu gibi satmak için bir teklif oluşturmaya başlayın.

  clickSellOffer.png

  2. Ödeme metodu olarak PayPal'ı seçin.

  SelectPayPal.png

  Ödeme metodları listesinin altında yeni bir kısım ortaya çıkar.

  3. Teklifiniz için otomatize edilmiş işlem akışını uygulamak için hafif işlem seçeneğine tıklayın.

  ClickLitetrade.png

  Seçeneklerin bir listesi aşağıda görüntülenir.

  4. Alıcıdan istemeyi tercih ettiğiniz kimlik kanıtlarını seçin.
  SelectProofs.png

  Not: Alıcı ile daha önce zaten işlem yapmış halde iseniz ve alıcı geçmişte zaten kimliğini başarılı bir şekilde doğrulamışsa, işlem prosesinden kimlik isteme kısmını kaldırabilirsiniz.

   5. İşlem prosesi sırasında alıcının ödeme kanıtı sunmasını istiyorsanız, aşağıya doğru sayfayı kaydırıp Ödeme kanıtı kutusunu işaretlenmiş hale getirin.

  6. E-postanızı PayPal e-posta adresiniz alanına yazın.

  Not: E-posta adresinizi alıcıya yalnızca belirterek kendilerinden istemiş bulunduğunuz kanıtları inceleyip onaylamanızdan sonra alıcıya gösteririz.

  ProofandEmail.png

  7. Teklif oluşturma akışına her zaman olduğu gibi devam edin.

  Kripto para satıcısı olarak işlem yapmak

  1. Adım

  1. Bir işlem başladığında, dokümanları yüklemesi için alıcıyı bekleyin. Veya isterseniz, klasik işlem sohbetine geçiş yapmak için alıcı ile sohbet aç seçeneğine tıklayın.

  SellerWaiting.png

  Alıcının tüm kanıtları yüklemesini takiben bunlar sizin ekranınızda görüntülenecektir.

  Not: Bu aşamada, yalnızca alıcı tarafından işlem iptal edilebilir.

  2. Kanıtları inceleyin ve her bir görüntünün yakınındaki Kabul et seçeneğine tıklayın.

  Not: Bir kanıtı kabul etmemeniz durumunda Reddet seçeneğine tıklayın. Kullanıcı, yeni bir dosya yüklemeyi deneyecektir.

  SellerclickAccept.png

  2. Adım

  1. Alıcının ödeme yapması için bekleyin. Gerekirse, Alıcı ile sohbeti aç seçeneğine tıklayarak işlem ortağınızla bir sohbet başlatabilirsiniz.

  SellerwaitPayment.png

  2. Alıcının ödemeyi yaptığını doğrulamasının ardından, Ödeme kanıtı simgesine tıklayarak alıcının kanıtını görüntüleyin.

  3. Gerçekten ödemeyi aldığınızı doğrulamak için aşağıdaki kutucuğu işaretli hale getirin.

  3. Emanetten alıcının cüzdanına kripto parayı göndermek için Serbest Bırak seçeneğine tıklayın.

  sellerclickRelease.png

  Not:

  • Herhangi bir detayın netleştirilmesi gerektiğinde klasik sohbete geçiş yaparak Alıcı ile sohbet seçeneğine tıklayın.
  • Ödemeyle ilgili bir sorun varsa veya alıcı şüpheli davranışlarda bulunuyorsa İtiraz başlat seçeneğine tıklayın.

  İpucu: Bir işlemin başarılı şekilde tamamlanmasının ardından işlem ortağınıza geri bildirimde bulunmayı unutmayın.

  Kripto para alıcısı olarak işlem yapmak

  1. Adım

  1. Bir işlem başlattığınızda, kripto para satıcısı tarafından istenmiş bulunan kanıtları yüklemek için Yükle seçeneğine tıklayın.

  Uploadfile.png

  Dosya yükleme diyalog kutucuğu görüntülenecektir.

  Not: İşlem prosesi sırasında işlemi iptal etmek için İşlemi iptal et seçeneğine tıklayabilirsiniz.

  2. Bir dosya seçin ve Yükle seçeneğine tıklayın. 

  Uploadfile2.png

  Not: Dosyalarınızı yüklemenin üç yolu mevcuttur:

  • Cihazınızdan bir dosya seçmek.
  • Direkt dosya bağlantısını girin.
  • Cihazınızla bir fotoğraf oluşturmak.

  3. Listedeki tüm kanıtlar için aynı işlemleri tekrarlayın ve Tedarikçiye gönder seçeneğine tıklayın. 

  SendtoVendor.png

  Not: Satıcı, işleminizi istediği zaman bir klasik sohbet sürümüne dönüştürebilir.

  Satıcının tüm kanıtlarınızı incelemesini bekleyin. Satıcının tüm kanıtlarınızı kabul etmesi sonrasında 2'inci Adım bölümü aktif hale gelir.WitingforAccept.png

  2'inci Adım

  Kanıtlarınız satıcı tarafından kabul edildikten sonra 2'inci Adım bölümü aktif hale gelir. 

  Not: Satıcının bazı dosyalarınızı reddetmesi halinde, bir başka belge yüklemeyi denemeniz için bir önceki adıma iletilirsiniz.

  1. Önceki tüm dosyalarda olduğu gibi ödeme kanıtı yüklemek için Yükle seçeneğine tıklayın.

  UploadProof.png

  2. Ödemeyi yaptıktan ve istenen kanıtı yükledikten sonra, Ödeme tamamlandı seçeneğine tıklayın.

  CLickConfirmPAyment.png

  3'üncü Adım bölümü aktif hale gelir.

  3. Adım

  Satıcının kripto parayı serbest bırakmasını bekleyin. 

  waitforBTC.png

  Başarılı olması durumunda, fonların kripto para cüzdanınıza transfer edildiğini onaylayan bir bildirim alırsınız.

  İpucu: Bir işlemin başarılı şekilde tamamlanmasının ardından işlem ortağınıza geri bildirimde bulunmayı unutmayın.

  Çevrim içi cüzdanlarla nasıl kripto para alınır ve kripto paranızı satmak için bir teklif nasıl oluşturulur konularındaki makalelerimize göz atın.

 • Geri bildirim ve itibar
  Paxful'da itibar nedir?

  Paxful'da birilerinin ne kadar iyi veya kötü bir yatırımcı olduğunu anlamanın iyi bir yolu itibardır.

  İtibar, bir kullanıcının halka açık profilinde toplanmış bir skordur. Her bir kullanıcı, bir işlemi sonlandırdıktan sonra işlem ortağına geri bildirim bırakabilir. Yalnızca başarılı işlemlerin geri bildirime uygun olacaklarını unutmayın.

  Bir işleme geri bildirim bırakma fırsatını kaçırdıysanız, bu işlemi daha sonra tekrar açmak suretiyle geri bildirim bırakmayı gerçekleştirebilirsiniz. Bir kullanıcı hakkında bıraktığınız geri bildirim üzerinde değişiklikler de yapabilirsiniz.

  Hangi türlerde geri bildirimler mevcuttur?

  İki türde geri bildirim türü mevcuttur: pozitif ve negatif.

  Not: Geri bildirim bırakmaya ek olarak bir kullanıcıyı bloklayabilirsiniz.

  İtibarımı nereden kontrol edebilirim?

  Paxful hesabınıza giriş yapın, sayfanın sağ üst kısmında konumlanmış olan kullanıcı adı üzerine fareyi getirin ve ortaya çıkan içerik menüsünden Profilim seçeneğine tıklayın.

  Feedback1.png

  Profil sayfanız açılarak şu ana kadar almış olduğunuz pozitif ve negatif geri bildirim skorunuzu kullanıcı adınızın altında gösterir.

  feedback2.png

  Daha detaylı bilgi için Geri Bildirim sekmesine doğru aşağı kaydırın:

  FeedbackTab.png

  Diğer kullanıcıların itibarını nereden görebilirim?

  Teklif listesi içerisinden itibarını görmek istediğiniz kullanıcının üzerine tıklayın.
  Feedback3.png
  Profil sayfası görüntülenecektir.

  Not: Herkese açık liste üzerinde, yalnızca kullanıcının almış olduğu pozitif geri bildirimlerini görebilirsiniz..

  Kullanıcının şu ana kadar aldığı pozitif ve negatif geri bildirim skorlarını, kullanıcı adının altından görebileceksiniz.

  feedback2.png

  Bir işlem sırasında, işlem sohbetindeki kullanıcı adına yakın bir pozisyonda ilgili kullanıcının pozitif ve negatif skorunu bulabilirsiniz.

  feedback4.png

  Nasıl geri bildirim bırakırım?

  Not:

  • Geri bildiriminizi değiştirmek için, işlemi tekrar açın, yeni geri bildirim türünü seçin, önceden yazmış olduğunuz yorumu düzenleyin ve Geri bildirimi güncelle seçeneğine tıklayın.
  • Her bir kullanıcıya her bir ödeme yönteminde her bir para birimi için yalnızca bir tane geri bildirim  bırakabilirsiniz. Örneğin, bir kullanıcıyla USD para biriminde 5 Amazon hediye kartı işlemi, GBP para biriminde 3 Amazon hediye kartı işlemi, USD para biriminde 5 Banka Havalesi işlemi ve USD para biriminde 3 Paypal işlem geçmişiniz söz konusu olsun. Toplamda 4 geri bildirim bırakabilirsiniz. Ancak, en son işlem deneyiminize göre mevcut geri bildirimi istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.
  • Negatif geri bildirim bırakırsanız, bir yorum da bırakmanız gerekecektir. 

  İşlemin son adımında  geri bildirim bölümü görüntülenir.

  feedback5.png

  Pozitif veya Negatif, seçeneğine tıklayın, eklemek istediğiniz tüm ek yorumları da yorum alanına girin ve Geri bildirimi gönder seçeneğine tıklayın.

   feedback6.png

  Negatif geri bildirimi silmek

  Bir işlem ortağından negatif geri bildirim almak oldukça sinir bozucu olabilir ama profilinizden negatif geri bildirimlerin tamamını kaldırmanın mümkün olmadığını aklınızda bulundurun. Negatif geri bildirim yalnızca kaldırma ile ilgili kriterlerimize uygun ise kaldırılabilir.

  Platformda geri bildirim: 

  • Paxful'un Hizmet Koşullarının "Yasaklı Kullanım" koşulunu ihlal etmemelidir
  • Alakalı olmalıdır
  • Tarafsız olmalıdır
  • Ters ibraz olmamış ve tamamlanmış işlemler için bırakılmalıdır

  Bir işlem sırasında bir negatif geri bildirim aldıysanız ve yukarıdaki kılavuz ışığında silinmesi gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen destek ekibimize ulaşın. Sonrasında isteğinizi gözden geçiririz.

  Not: İyi alım satım alışkanlıklarını ve davranışlarını takip etmek, alım satım ortaklarınızı sizin hakkınızda pozitif geri bildirim bırakmaya teşvik edecektir.

 • Minimum işlem tutarı

  Şu anda, bitcoin satın almak için minimum işlem tutarı 10 USD'dir. Bitcoin satmak için minimum işlem tutarı ise 0,001 BTC'dir.

 • Bir satıcı ile neden bir işlem başlatamıyorum?

  Belirli bir satıcı ile işlem yapmayı istediğiniz zaman aşağıdaki gibi mesajlar görebilirsiniz:
  "Bu tedarikçi tarafından belirlenen gereklilikleri karşılamıyorsunuz" veya "Teklif bulunamadı" ve aynı şekilde:

  vendor_restrictions.png

  Lütfen bunun teknik bir hata olmadığını bilin. Bu, teklif sahiplerinin potansiyel işlem ortakları için belirledikleri aşağıdaki kısıtlamalar nedeniyle olmaktadır:

  • kimlik, telefon, e-posta doğrulaması 
  • işlemin yalnızca güvenilir olarak işaretlenen kullanıcılar için görünür olması
  • belirli bir minimum miktarda başarılı işlem gereklidir
  • yeni bir hesabın işlem yapabileceği para miktarının sınırlanması
  • belirli ülkeler için coğrafi engellemeler
  • Proxy/VPN kısıtlamaları
  • kullanıcının herhangi bir kişisel nedenle sizi engellemesi

   

   

 • İşlem sohbetine banka hesabı ekleme

  Bu rehber, işlem sohbetinize banka bilgilerinizi nasıl ekleyeceğiniz hakkındadır. Bu seçenek, banka detaylarını güvenli bir şekilde depolamanızı sağlayarak bu bilgiyi işlem ortağınıza manuel olarak göndermek zorunda kalmanıza bir son verir. İsterseniz birden fazla banka hesabını kaydedebilir ve bu hesapları tüm banka havalesi işlemleriniz için kullanabilirsiniz.

  Banka hesabı ekleme

  1. Bir Banka Havalesi işlemi başlatma. İşlem sohbetinizin  sol alt kısmından BANKA HESAPLARIM seçeneğine tıklayın.

  1-bank-transfer-tradeEDIT.png

  Bir açılır pencere görüntülenecektir.

  Not: Zaten bir hesabınız varsa lütfen İşlem sohbetinde banka hesabı paylaşma kısmına gidin.

  2. Açılır menüden BANKA HESABI EKLE seçeneğine tıklayın.

  2-add-bank-accountEDIT.png

  3. Hesap türünüzü, ülkenizi ve para biriminizi seçin ve İleri seçeneğine tıklayın.

  AddInChat3.png

  4. Aşağıdaki alanları doldurun:

  AddInChat4.png

  Alan Adı Açıklama Yorumlar
  Yönlendirme Numarası Finans kurumunuzu tanımlamak için kullanılan 9 haneli kod. Yalnızca ABD
  Hesap Numarası Bankanız tarafından verilen kişisel hesap numaranız.  
  Hesap Sahibinin Adı Hesap sahibinin adı. Hesap sahibinin adı, tam olarak hesapta belirtildiği gibi olmalıdır.
  IBAN Uluslararası Banka Hesap Numaranız Sadece AB'de
  Banka Bankanızın adı. Sadece Nijerya'da

  5. Uluslararası havale detayları kısmını doldurun (isteğe bağlı) ve ek alanları aşağıdaki şekilde tamamlayın:

  AddInChat5.png

  Not: Uluslararası ödemeler almak istiyorsanız, Hesap Sahibi ile ilgili ek bilgiler gereklidir.

  AddInChat6.png

  Alan Adı Açıklama Yorumlar
  İkamet edilen ülke Şu anda ikamet ettiğiniz ülke. Banka hesabıyla ilgili belgelerde belirtildiği gibi. Bu, vatandaşı olduğunuz ülke değildir.
  Ülke/Bölge Şu anda ikamet ettiğiniz il. Banka hesabıyla ilgili belgelerde belirtildiği gibi.
  Şehir Şu anda ikamet ettiğiniz il. Banka hesabıyla ilgili belgelerde belirtildiği gibi.
  Posta Kodu İkamet ettiğiniz yerin Posta Kodu. Banka hesabıyla ilgili belgelerde belirtildiği gibi.
  Adres Tam ikamet adresiniz. Banka hesabıyla ilgili belgelerde belirtildiği gibi.

   

  6. Hesap ekle seçeneğine tıklayın.

  AddInChat7.png

  Banka hesabınız, işlem sohbetinizin tabanında bir pencerede görüntülenecektir.

  3-bank-accountEDIT.png

   

  Not:
  • Banka hesap sistemini desteklemediğimiz ülkelerde bulunan müşteriler bu özelliği göremeyecektir. 
  • Gönderildikten sonra banka bilgilerinin sohbetten silinmesi mümkün değildir. Ancak, hesap bilgilerini birden fazla defa gönderebilirsiniz.

  Banka hesabı detaylarını paylaşmak

  1. İşlem sohbetinde, BANKA HESABI DETAYLARIM seçeneğine tıklayın.

  1-bank-transfer-tradeEDIT.png

  Bir açılır pencere görüntülenecektir.

  2. Paylaşmak istediğiniz bir banka hesabına tıklayın.

  3-bank-accountEDIT.png

  Banka detaylarınızı alıcı ile paylaşın diyaloğu görüntülenecektir.

  3. Paylaşacağınız detayları iki defa kontrol edin ve Banka detaylarını paylaş seçeneğine tıklayın.

  AddInChat10.png

  Banka detaylarınız, işlem sohbetinde görüntülenir.

  4-bank-detailsEDIT.png

  Profilinize bir banka hesabını nasıl eklersiniz konulu kılavuzumuza göz atın. Ayrıca, kripto paranızı banka havaleleri ile nasıl satabilirsiniz konulu makalemize de göz atın.