• Adım adım bitcoin satın alımı

  Bitcoin çok heyecan verici ve bizler de  bu deneyimi bizimle paylaştığınız için çok
  heyecanlıyız.

  Bitcoin satın almanın ilk adımı Paxful'da bir hesap oluşturmaktır. Tüm  Paxful kullanıcıları kayıt olduktan hemen sonra ücretsiz bir cüzdana sahip olurlar. Hesabınızı oluşturduktan sonra, anında ücretsiz cüzdanınızı alacaksınız.

  Bitcoin satın almanın bir sonraki adımı sizin için uygun bir teklif aramak. “Bitcoin al” seçeneğine tıklayın ve  istediğiniz para birimini, harcayacağınız tutarı ve 300'den fazla ödeme yönteminden birini seçin. “Ara” yı tıkladıktan sonra, aralarından seçim yapabileceğiniz tekliflerin listesini görebilmeniz gerekir. Tekliflerin her ayrıntısına bakmayı unutmayın, çünkü her bir ayrıntı doğru teklifi bulmada önemli bir rol oynar. Her satıcının teklif şartlarını okuyun ve hangisinin size uygun olabileceğini görün. Satıcının teklif şartlarını okuduysanız ve tekliften memnun iseniz, “satın al” seçeneğine tıklayın.

  Bu işlem talimatlar ve sohbet kutusuyla açılır. Satıcının tüm talimatlarına uyarak, gerekli dosyaları ve belgeleri gönderdikten ve bir ödeme yaptıktan sonra, "Ödendi Olarak İşaretle" düğmesini tıklayın. Tıklamazsanız, işlem süresi sona erecek ve bitcoin'ler emanet hesabından satıcıya geri dönecektir.

  Bir işlem başladığında, satıcının bitcoinleri otomatik olarak güvenli emanetimize aktarılır ve bu noktada satıcı işlemi iptal edemez. Sadece bir alıcı işlemi istediği zaman iptal edebilir ve bitcoinler emanetten tekrar satıcının cüzdanına aktarılır. Eğer alıcı bir ödeme yapmamışsa ve ödeme süresi içerisinde tamamlanmış bir ödeme olarak işaretlenmemişse, bir işlem otomatik olarak iptal edilir ve bitcoinler satıcının cüzdanına geri döner.

  Bitcoin alıp satmak için kullanılan popüler ödeme yöntemlerinden bazıları:

  1 - 30 dolara kadar mı satın almak istiyorsunuz? Hediye kartları sizin için iyi bir seçenek olabilir. Paxful'da iTunes, Target, Amazon, Walmart, BestBuy veya Gamestop gibi çok çeşitli hediye kartları bulunmaktadır. OneVanilla ön ödemeli hediye kartlarını da kullanabilirsiniz. Sadece bir mağazadan bir tane satın alın ve  iyi bir teklif arayın.

  2 -   Banka, kredi kartı veya ön ödemeli hediye kartı ile satın almak ister misiniz? Bazı satıcılar kimlik isteyebilir ve fiyatları diğer ödeme yöntemlerinden biraz daha yüksek olabilir, ancak bitcoin’lerinizi anında alırsınız.

  3 - EN İYİ FİYATI ister misiniz? Bankaya nakit yatırarak satın alın. Bir satıcıyla konuşmaya başlayın ve banka hesap numarasını alın ve parayı bankaya yatırın. Zaten nakit ödeme yaptığınız için bir banka hesabına bile ihtiyacınız olmayacak.

  4 - PayPal, Netspend, Skrill veya diğer çevrimiçi cüzdanlar ile bitcoin almak ister misiniz?

  Hızlı ve kolay bitcoin satın alma konusunda daha fazla ipucu için buraya tıklayın.

 • Bitcoin satın almak için ipuçları

  Bitcoin satın almak ilk başta biraz zor görünebilir ancak bu basit ipuçlarını takip ederek kolay, güvenli ve hızlı bir şekilde Bitcoin alabilirsiniz.

  İşte Paxful’da başlangıç yapmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

  1. Asgari işlem tutarlarını not alın. Eğer bitcoin satın alıyorsanız, güncel asgari alım tutarı 10 USD’dir. Eğer bitcoin satıyorsanız, asgari satış tutarı 0.001 BTC’dir.
  2. Geri bildirim puanı iyi olan bir tedarikçi seçin. Tedarikçilerin itibar puanı, önünde bir + ile yeşil renkte belirtilmektedir. Örneğin +1305 -1, tedarikçinin 1305 adet pozitif ve sadece 1 adet negatif geri bildirim aldığı anlamına gelir. +200 ve üzerinde geri bildirim puanı olan tedarikçiler ideal kabul edilir. Doğrulanmış bir kimliği olan tedarikçilerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

  3. Teklif koşullarını HER ZAMAN, işleme başlamadan ÖNCE okuyun. Tedarikçiler teklif koşullarında ne beklediklerini ve sizin onlara ne sunmanız gerektiğini belirtmelidirler. Örneğin hediye kartları için tedarikçilerin çoğu, bu kartın nakit ödeme yoluyla satın alındığına dair bir belge talep ederler. Eğer bu belge talep edilir ve siz bunu sunamazsanız, bu tedarikçiyle devam etmek yerine başka bir tedarikçiyle irtibata geçmeniz daha uygun olacaktır. Eğer talep edilenleri karşılayabiliyor durumdaysanız bunların tamamını işleme başlamadan önce hazır bulundurun.
  4. FİYATA dikkat edin.. Ödediğiniz tutar ile bunun bitcoin karşılığı hiçbir zaman birebir aynı değildir. Tedarikçiler hediye kartlarını veya nakdi bitcoin'e çevirebilmek için belirli bir komisyon tahsil ederler. Bu komisyon tutarı tedarikçiden tedarikçiye değişmekle beraber esasında hangi tedarikçiden alım yapıldığına bağlıdır. Bu nedenle aralarında size en uygun olanını değerlendirmelisiniz. Teklif sayfasında her zaman tedarikçilerin fiyat detaylarını görebilirsiniz.
  5. Tedarikçinin talimatlarını okuyun. Bunlar işlem yapmaya başlamanızın ardından iletilen daha detaylı talimatlardır. Genellikle sohbetin en başında verilirler. Eğer herhangi bir noktada talimatların anlaşılması veya uygulanmasıyla ilgili yardıma ihtiyacınız olursa, tedarikçiye, ilgili sohbetin içerisinde bunları rahatlıkla sorabilirsiniz.
  6. “Ödendi Olarak İşaretle” düğmesine SADECE ödemeyi gerçekten yaptıktan sonra basın. Bu düğmeye bastığınız anda geri sayım sayacı durur ve sipariş süreci sona eremez duruma gelir. Bu konu şu açıdan oldukça önemlidir; tedarikçiye hediye kartı kodu gibi herhangi bir ödeme bilgisini göndermişseniz ve teklifin süresi dolmuşsa, emanetteki bitcoinler serbest kalır ve siz de bu durumda bitcoin'lerinizi alamazsınız. “Ödendi Olarak İşaretle” düğmesi aynı zamanda dürüst olmayan veya unutkan tedarikçilere karşı da bir güvenlik mekanizması sağlamaktadır. Ödemeyi gerçekleştirmeden bu düğmeye basarsanız, tedarikçi sizin parayı bloke eden veya onu dolandırmaya çalışan biri olduğunuzu düşünebilir. Bu nedenle bu düğmeye olası bir karışıklığı önlemek adına mutlaka ödemeyi yaptıktan sonra basın.
  7. Paxful’da aracılık yoluyla alınan hediye kartı kodlarının kullanımı KESİNLİKLE yasaktır. Aracılık yoluyla alım, daha sonra başka birine satılabileceğinizi düşünerek aldığınız hediye kartlarını kapsar. Satın alırken kodu kontrol etmiş olsanız dahi, satın aldığınız kişi sizin bilginiz dışında bu kodu dilediği zaman kullanabilir, bu nedenle bu işlem Paxful Kullanım Şartları’na aykırıdır. Tedarikçilere aracılık yoluyla alınan kodları vermeye devam etmeniz halinde raporlanır ve işlem yasaklısı olursunuz. Bu aynı zamanda hem size hem de diğerlerine boşa zaman kaybettirir. Bu nedenle sadece bizzat satın aldığınız hediye kartlarını kullanmayı unutmayın.
  8. Ödemelerin gerçekleştirilmesi için 3. kişilerin kullanımına izin verilmemektedir. Ödeme aracının orijinal sahibi ve ödemenin gerçek kaynağı siz olmalısınız. (Hediye kartı, kredi kartı, banka hesabı, çevrimiçi ödeme platform hesap sahibi) Bitcoin ödemelerinde aracılık rolüne izin verilmez ve bir dolandırıcılık girişimi olarak değerlendirilebilir.
  9. Sadece hediye kartındaki TÜM TUTAR ile işlem yapın. 50$ tutarında bir hediye kartınız varsa, bunun bir bölümüyle işlem yapamazsınız (ör. bir kişiden 50$'lık tutarın sadece 33$'ını almasını istemek gibi). Tedarikçinin yalnızca tutarın tamamını alabileceğini unutmayın, bu nedenle 33$'lık bir işlem başlatırsanız ve tedarikçi 50$'yi alırsa, aradaki bitcoin farkını geri almanın tek yolu yeni bir işlem başlatmaktır. Tedarikçiler bu aradaki tutarı karşılamayabilir veya tedarikçi tekliflerini iptal edebilir veya çevrimdışı olabilir, bu nedenle bu tür bir hataya düşmeyin.
  10. HİÇBİR ZAMAN tedarikçiden önce bitcoin'leri serbest bırakmasını talep etmeyin. Bu bir dolandırıcılık göstergesi olabileceğinden anında yasaklı hale gelmenize sebep olabilir. Emanet mekanizmasının amacı zaten siz ödeme işlemini tamamlayana kadar bitcoin'lerin sizin adınıza bekletilmesidir.
  11. Tedarikçilere karşı nazik olun. Tedarikçiler çok sayıda zorlu müşteriyle başa çıkmak durumunda kalıyorlar, bu nedenle nazik olmak size yeteri kadar zaman kazandırabilir. Nazik olmak, iletişim şekli ve içeriğinin yanı sıra tedarikçilerin talimatlarına uygun hareket etmeyi de içerir. Aranızda bir anlaşmazlık yaşanması halinde moderatörün kullanılan dil ve ifade şeklinizi dikkate alacağını unutmayın.
  12. İlginizi çekmedi mi? İptal edin! Eğer işlem artık ilginizi çekmiyorsa ve tedarikçiye henüz ödeme yapmadıysanız işlemi iptal etmekte özgürsünüz. Bu durumda emanetteki fonlar serbest bırakılır ve tedarikçiler diğer alıcılarla işlem yapmaya devam edebilirler. Bu, Paxful’un iyi niyet ve kurallarına uygun bir davranış olarak kabul edilir. Eğer iptal etme yoluna gitmez ve işlemi askıda bırakırsanız, tedarikçi size bir anlaşmazlık dosyası açmak veya sizi rapor etmek durumunda kalacaktır. Bu da büyük ihtimalle sizin negatif geri bildirim almanıza sebep olacaktır. Panelinizde aktif açık işlemlerinizin tamamını görebilirsiniz. “Sohbet”e tıkladıktan sonra EYLEMLER düğmesine, ardından da kırmızı renkli “İptal Et” düğmesine tıklayarak işlemi iptal edebilirsiniz.
 • Banka havalesiyle bitcoin satın alın

  Banka havaleleri Paxful'da popüler bir ödeme yöntemidir ve banka havalelerini kullanarak bitcoin satın almak oldukça kolaydır.

  Banka havalesiyle bitcoin satın almanın ilk adımı, banka havalelerini ödeme olarak kabul eden bir teklif aramaktır. Ayrıca, satın almak istediğiniz miktarı ve tercih ettiğiniz para birimini de girmeniz gerekir.

  Uygun bir teklif bulduktan sonra, ticareti açmadan önce teklif koşullarını mutlaka okuyun. Bu size ödeme konusunda satıcının sizden ne isteyeceğinin kısa bir özetini gösterecektir. Alım satım işlemi başladıktan sonra, daha detaylı bir talimat listesi görünecektir. Bunlara alım satım açıklamaları denir. Bazı durumlarda satıcıların, banka bilgilerini alım satım açıklamaları içerisine yazdıklarını görebilirsiniz. Eğer banka bilgileri verilmemiş ise, satıcıya yazmaktan ve banka bilgilerini istemekten çekinmeyin.

  Satıcıya ödeme yaptıktan ve ödemenizin kanıtını yükledikten sonra “Ödendi olarak işaretle” yi tıkladığınızdan emin olun. Eğer ``ödendi olarak işaretle``yi tıklamaz iseniz , işlem süresi dolacak, işlem sona erecek ve bitcoinler satıcıya geri dönecektir.

  Bir sonraki adım, satıcının ödemeyi onaylamasıdır. Lütfen bu aşamada sabırlı olun çünkü bu biraz zaman alabilir. Satıcı ödemeyi onayladıktan sonra, bitcoinleri size gönderilecek ve işlem tamamlanacaktır. Yapmanız gereken tek şey alım satım yaptığınız kişi için uygun geri bildirim bırakmak olacaktır.

 • Çevrimiçi ödemelerle bitcoin satın alın

  Paxful'da (PayPal ve Skrill gibi) çeşitli çevrimiçi ödeme seçenekleri bulunmaktadır ve bu
  yöntemler Paxful'da bitcoin satın almak için kullanılabilirler.

  Herhangi bir çevrimiçi ödeme yoluyla bitcoin satın almanın ilk adımı, aradığınız çevrimiçi ödeme türünü kabul eden bir teklif aramaktır. Bunu yapmak için, satın almak istediğiniz tutarı, tercih ettiğiniz para birimini ve kullanacağınız ödeme yöntemini girmeniz gerekir.

  Uygun bir teklif bulduktan sonra alım satım işlemini açmadan önce teklif koşullarını mutlaka okuyun. Bu size ödeme konusunda satıcının sizden ne isteyeceğinin kısa bir özetini gösterecektir. Alım satım işlemi başladıktan sonra, daha detaylı bir talimat seti görünecektir. Bunlara alım satım açıklamaları denir. Satıcının sizden ne isteyeceği, hangi online ödemeyi kullanacağınıza bağlı olarak değişecektir. Örneğin, PayPal, Skrill ve Neteller gibi çevrimiçi cüzdanlar normalde kimlik belgesi görseli gerektirir.

  Satıcıya ödeme yaptıktan ve ödemenizin kanıtını yükledikten sonra “Ödendi olarak işaretle” yi tıkladığınızdan emin olun. Eğer ``ödendi olarak işaretle``yi tıklamaz iseniz , işlem süresi dolacak, işlem sona erecek ve bitcoinler satıcıya geri dönecektir.

  Bir sonraki adım, satıcının ödemeyi onaylamasıdır. Lütfen bu aşamada sabırlı olun çünkü bu biraz zaman alabilir. Satıcı ödemeyi onayladıktan sonra, bitcoinler size gönderilecek ve işlem tamamlanacaktır. Yapmanız gereken tek şey alım satım yaptığınız kişi için uygun geri bildirim bırakmak olacaktır.

 • Nakit para yatırarak bitcoin satın al

  Nakit para yatırma Paxful'da popüler bir ödeme yöntemidir ve nakit para kullanarak
  bitcoin satın almak son derece kolaydır.

  Nakit para yatırarak bitcoin satın almanın ilk adımı, nakit parayı ödeme yolu olarak kabul eden bir teklif aramaktır. Ayrıca, satın almak istediğiniz miktarı ve tercih ettiğiniz para birimini de girmeniz gerekir.

  Uygun bir teklif bulduktan sonra, alışverişe başlamadan önce teklif koşullarını mutlaka okuyun. Bu size ödeme konusunda satıcının sizden ne isteyeceğinin kısa bir özetini gösterecektir. Alım satım işlemi başladıktan sonra, daha detaylı bir talimat listesi görünecektir. Bunlara alım satım açıklamaları denir. Bazı durumlarda satıcıların, banka bilgilerini alım satım açıklamaları içerisine yazdıklarını görebilirsiniz. Eğer banka bilgileri verilmemiş ise, satıcıya yazmakta ve banka bilgilerini istemekten çekinmeyin.

  Genellikle, nakit para yatırma işlemi için, satıcılar sizden dekontun görselini isteyecektir. Satıcıya ödeme yaptıktan ve ödemenizin kanıtını yükledikten sonra, “Ödendi olarak işaretle” yi tıkladığınızdan emin olun. Eğer ``ödendi olarak işaretle``yi tıklamaz iseniz , işlem süresi dolacak, işlem sona erecek ve bitcoinler satıcıya geri dönecektir.

  Bir sonraki adım, satıcının ödemeyi onaylamasıdır. Lütfen bu aşamada sabırlı olun çünkü bu biraz zaman alabilir. Satıcı ödemeyi onayladıktan sonra, bitcoinler size gönderilecek ve işlem tamamlanacaktır. Yapmanız gereken tek şey alım satım yaptığınız kişi için uygun geri bildirim bırakmak olacaktır.

 • Nakit ile bitcoin satın al

  Paxful'da bulunan diğer tüm ödeme yöntemlerinde olduğu gibi “nakit alım” yöntemiyle bitcoin satın almak, yerel teklifler için son derece kolay ve idealdir.

  Şahsen bitcoin satın almanın ilk adımı size en uygun teklifi aramaktır. “Bitcoin Satın Al” seçeneğine tıkladığınızda, işlem yapacağınız para birimini, ne kadar işlem yapacağınızı ve kullanacağınız ödeme yöntemini girin (bu durumda “nakit alım” olacaktır).

  Size uygun teklifi bulduğunuzda (dolar cinsinden ne kadar bitcoin alacağınıza ve satıcının güvenilirliğine bakarak), işleme başlamadan önce teklif koşullarını okuduğunuzdan emin olun. Bu şartlar seti, ihtiyaç duyacağınız gereksinimlerin bir özetini verecektir. Nakit alımı olması durumunda, teklif şartları buluşma tercihlerinin kısa bir listesini vermelidir.

  Tavsiyemiz, nakit alım satım işlemlerinde halka açık yerleri tercih etmektir.

  Teklif şartlarını okuduktan ve tüm şartların uygunluğunu onayladıktan sonra, alım satım yapmanın zamanıdır. Alım satım işlemi başladıktan sonra, buluşma için daha belirli bir açıklamalar dizisi görünmelidir. Alım satım sırasında herhangi bir noktada bilgiler konusunda kafanız karışırsa, satıcıya ticari sohbet aracılığıyla bir mesaj göndermekten çekinmeyin. Her türlü karışıklık için size yardım edebilmelidir

  Tüm detaylar çözüldükten sonra satıcınızla tanışma zamanı geldi. Belirtilen buluşma yerine gidin ve satıcıya parayı verin, ki satıcıda size bitcoin'leri göndersin. Bitcoinler'i başarıyla aldıktan ve işlem tamamlandıktan sonra, hem alıcı hemde satıcı, birbirlerine geri bildirimde bulunmalıdır.

  İşlemlerinizi, iyi geri bildirim verilmiş satıcılar ile yapmayı tercih etmenizi tavsiye ederiz.

 • Paxful'dan diğer dijital para birimlerini (altcoin) al

  Paxful'da altcoin tabir edilen diğer dijital para birimlerini satın almak da mümkündür ve
  bitcoin satın almak kadar kolaydır.

  Paxful'da altcoin almak, bitcoin satmakla aynı prosedüre sahiptir. Yapmanız gereken ilk şey, cüzdanınızda bitcoin bulunduğundan emin olmak. Cüzdanınızda herhangi bir bakiye yoksa, bu ilk önce bitcoin satın almanız gerektiği anlamına gelir. Hesabınızda bakiye varsa imlecinizi “bitcoin al” düğmesinin üzerine getirin ve “Bir teklif oluştur” seçeneğini tıklayın. Alacak olduğunuz ödeme yöntemini seçerken, hediye kartlarını, banka havalelerini veya Paxful'daki diğer herhangi bir ödeme yöntemini seçmek yerine altcoin'i seçin.

  Örneğin, Paxful'dan Ethereum (ETH) satın almak istiyorsunuz. Ödeme yöntemi olarak Ethereum'u isteyen bir satış teklifi oluşturun ve başka bir kullanıcı teklifinizi tıkladığında, Ethereum'u cüzdan adresinize göndermelidir. Ödemeyi aldığınızı onayladıktan sonra, bitcoinleri alım satım yaptığınız kişiye gönderebilirsiniz. Net ve özlü teklif şartları ve talimatları vermeyi unutmayın. Bunlar, alım satım  işleminizi kolaylaştıracak ve daha verimli hale getirecektir.

 • Ne kadar bitcoin alabilirim?

  Dolara göre Bitcoin'in fiyatı günlük olarak ve daha hızlı değişiyor.

  Örnek olarak; 20$ karşılığında ne kadar bitcoin alacağınız, Bitcoin'i kimden satın aldığınıza bağlıdır. Bazı Paxful tedarikçileri Bitcoin'i %5 komisyon karşılığında satarken bazıları %50 komisyona kadar çıkabilmektedir. Bu tamamen satıcının fiyat politikasına ve sizin teklif koşullarını kabul edip etmemenize bağlıdır.

  Aynı zamanda tam tersi bir durumda söz konusu olabilir. Bitcoin satarken de, benzer şekilde kârlar elde edebilirsiniz.

  Bir Bitcoin'i kısmi olarak satın alabilirsiniz. Örneğin bir Bitcoin'in değeri 6,478.37$ ise, siz 20$ karşılığında 0.0031 Bitcoin satın alabilirsiniz.

  “Neden birebir değil?”

  Nasıl ki 1 USD’nin karşılığı 1 GBP değilse, Bitcoin'i de aynı şekilde 1’e1 oranında satın alamazsınız. Alım ve satım karşılığı birebir aynı değildir çünkü bunlar alıcı ve satıcıların kendi fiyatlarını oluşturduğu serbest bir pazarda işlem görür ve her biri zaman ve hizmetlerine karşılık belirli bir kar elde eder. Her bir tedarikçi kendi fiyatını belirler. “Alacağınız tutar” sütunu altında, USD karşılığında ne kadar Bitcoin alacağınızı görebilirsiniz. Bu nedenle alıcı olarak, kâr elde edebileceğinizi düşündüğünüz bir teklifi seçtiğinizden emin olun.

  “Fiyatın ne olduğunu ve alacağım tutarı nasıl öğrenebilirim?”

  Bir bitcoin'in fiyatı üç farklı borsa tarafından belirlenir. Bu, çoğu üye işyerinin bitcoin sattığınızda veya harcadığınızda kullandığı orandır. Paxful'da her satıcı, kendi fiyatını belirler. Platformdaki fiyatlar, bitcoin almanız konusunda sağlanan kolaylık ve hız nedeniyle genellikle takas fiyatının biraz üzerindedir. Bitcoinlerin nihai fiyatı tamamen satıcıya bağlıdır ve satın almadan önce planlama yapmanız ve satın almak istediğiniz tutar için ödeme yapabileceğinizden ve aldığınız bitcoin miktarından para kazanabileceğinizden emin olmanız önemlidir. Bir alıcı olarak, bitcoin maliyeti konusunda doğru teklifi aramak sizin sorumluluğunuzdadır.

  Her bir satıcının FİYAT/KUR oranını inceleyin. Bu oran ne kadar düşükse, tercih ettiğiniz para birimi karşılığında alacağınız bitcoin tutarı o kadar artacaktır. Güncel döviz fiyatlarını görmek isterseniz Bitfinex, Bitstamp veya Coinbase’e göz atıp bunları satıcının fiyatıyla karşılaştırabilirsiniz.

  Profesyonel ipucu: Her zaman gelecek adımlarınızı planlayın. Alıcı olarak her zaman doğru tedarikçi, doğru teklif ile bütçe ve planlarınıza uygun olan kuru arayabilirsiniz. Eğer kâr elde etmek için satın almayı planlıyorsanız daha düşük fiyatlı teklifleri aramanız gerekecektir. Eğer amacınız bitcoin almaksa ve bütçeniz çok da kısıtlı değilse hemen işe koyulup daha kârlı tekliflere bakabilirsiniz. Işte bu, gerçek anlamda sizin kararınıza bağlıdır ve bu da Paxful platformunun en güzel tarafıdır! #MoneyYourWay!