• 2 Adımlı Kimlik Doğrulama

  Two Factor Authentication (2FA) is an additional layer of security where the user provides two different authentication factors to verify themselves. This is often used to protect the user's credentials and any resources the user is trying to access (such as the Paxful platform). Only the user can access their specific 2FA alert, and these alerts are sent as an SMS to the user’s phone or Google Authenticator (GA).

 • Anti-money Laundering (AML)

  AML refers to a set of laws, regulations, and procedures intended to prevent people from disguising illegally obtained funds as legitimate income. Paxful takes AML protocol seriously, and we abide by all laws, regulations, and procedures.

 • Bitcoin

  Şifreleme tekniklerinin, para birimi oluşturmak ve sermayenin aktarılmasını doğrulamak için kullanıldığı ve bir merkez bankasından bağımsız çalışan dijital bir para birimi türüdür.

 • Bitcoin adres türleri

  Şu anda kullanımda olan üç bitcoin adresi formatı vardır:

  1. P2PKH addresses start  with the number 1.
   Example: 1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2.
  2. P2SH addresses start with the number 3.
   Example: 3J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy.
  3. Bech32 addresses also known as "bc1 addresses" start with bc1.
   Example: bc1qar0srrr7xfkvy5l643lydnw9re59gtzzwf5mdq. 
  4. QR Codes can also be used as a wallet address.

  Paxful allows withdrawals to P2PKH, P2SH, and Bech32 addresses.

   

 • Bitcoin cüzdan adresi

  Bitcoin'in kendisine gönderilip kendisinden alınabileceği bir dizi harf ve rakamdır. Bitcoin adresi herkese açık olarak paylaşılabilir ve bir e-posta adresine bir e-posta göndermek gibi, Bitcoin adresi de size Bitcoin göndermek isteyen başka kişilere sağlanabilir.

  Örnek bir Bitcoin cüzdanı adresi şu şekildedir:
  3F1tAaz5x1HUXrCNLbtMDqcw6o12Nn4xqX
  Cüzdan adresi, bir QR kodu olarak da ifade edilebilir.

 • Cold Wallet

  A cold wallet is a Bitcoin wallet that is in cold storage. It is considered hardware that is not connected to the internet. When you are not connected to the internet, your Paxful wallet becomes a cold wallet.

 • Cüzdan

   

  A wallet is a collection of Bitcoin private keys used to spend Bitcoin. Just like with paper currency that is held in your physical wallet, a Bitcoin wallet is a digital wallet where you can store, send, and receive Bitcoin securely. There are many varieties of wallets available, such as hot wallets and cold wallets.

  You get a free Paxful Bitcoin wallet the moment you create an account on Paxful. Your public and private keys are safely stored by Paxful, and access to the wallet is protected with a password and 2FA.

   

 • Deneyimli Yatırımcı

  A Power Trader is a special user status on Paxful. In our marketplace, Power Traders are users who gained extra recognition due to their professional and impeccable behavior when trading with others. In addition to following Paxful’s buying and selling guidelines, Power Traders also have high trading activity. All Power Traders have additional benefits and receive a badge that indicates their status to other Paxful users.

 • Escrow Fee


  Emanet ücreti, sağlanan emanet hizmetinin maliyetini kapsar.

 • Google Authenticator veya GA

  Google Authenticator, Google tarafından mobil uygulama kullanıcılarının kimliğini doğrulamak için zamana dayalı bir defalık şifre algoritmasını ve HMAC tabanlı bir defalık şifre algoritmasını kullanarak iki aşamalı doğrulama hizmetleri uygulayan bir mobil uygulamadır.<1><1> Authenticator, kullanıcıların Google hizmetlerine veya diğer sitelere giriş yapmak için kullanıcı adlarına ve şifrelerine ek olarak sağlamaları gereken altı ila sekiz basamaklı bir kerelik şifre sağlar. Authenticator ayrıca parola yöneticileri veya dosya barındırma hizmetleri gibi üçüncü taraf uygulamalar için de kodlar oluşturabilir. Yazılımın önceki sürümleri açık kaynaklıydı ancak sonraki sürümler tescillenmiştir.

 • Güvenilir/Engelli

  Kullanıcıları güvenilir kullanıcı olarak eklemek, olumlu tecrübeler edindiğiniz alıcılarla/satıcılarla irtibatta kalmak için iyi bir yoldur. Bu kullanıcıların teklifleri, teklif sayfasında öncelikli olarak gösterilir. Kullanıcıları engellemek, kötü deneyimler yaşadığınız alıcılardan/satıcılardan uzak durmak için iyi bir yoludur. Kripto para satıyorsanız, teklifleriniz bu kullanıcılara gösterilmez. Kripto para satın alıyorsanız bu kişilerin tekliflerini göremezsiniz.

 • Hash

  1) Bir Bitcoin işleminin benzersiz bir tanımlayıcısı.
  2) Bitcoin madencilerinin ağı güvenli hale getirmek için bloklar üzerinde gerçekleştirdiği matematiksel bir işlev.

 • Herkese açık adres

  Genel bitcoin adresi, genel bir anahtarın kriptografik hash’ıdır. Genel adres tipik olarak “1” rakamıyla başlar. Bir bitcoin adresini bir e-posta adresi gibi düşünebilirsiniz. Tıpkı e-postaların bir e-posta adresine gönderilebilmesi gibi, bitcoin adreslerine de bitcoin gönderilir ve bu adresler herhangi bir yerde yayınlanabilir.

 • Herkese açık anahtar

  A string of letters and numbers that is derived from a private key. A public key allows one to receive Bitcoin.

 • Herkese açık makbuz

  A message proving that the traded Bitcoin has been received and the trading or transaction is successful.

 • Hesap defteri


  Genellikle finansal hesapları içeren işlemlerin ve bakiyelerin listesini içeren fiziksel veya elektronik bir kayıt defteri. Bitcoin blok zinciri ilk dağıtılmış, merkezi olmayan, genel defterdir.

 • Hot Wallet


  A hot wallet is a Bitcoin wallet that resides on a device that is connected to the internet. A wallet installed on a desktop computer or smartphone is usually a hot wallet.

 • İşlem

  A transaction is an entry in the blockchain that describes a transfer of Bitcoin from one address to another. A transaction occurs when data is sent to and from one Bitcoin address to another. Just like when you send money from one person to another in a traditional financial transaction, with Bitcoin you do a similar action by sending data (Bitcoin) to each other. 

   

 • İşlem talimatları

  Trade instructions are specific and detailed requirements that appear when a trade begins. These are the requirements that are set when buyers pay sellers. Users should make the trade instructions as detailed as possible to avoid confusion during the trade process.

  This differs from offer terms, which are the terms that need to be established before a trade takes place. Offer terms can fall under trade instructions after trade begins.

 • İtibari para


  Fiat veya itibari para, bir devlet tarafından yasal ödeme aracı olarak beyan edilen ancak fiziksel bir emtia tarafından desteklenmeyen paradır. İtibari paranın değeri, paranın yapıldığı malzemenin değeri yerine arz-talep ilişkisine dayanır. İtibari paranın yalnızca, hükümetin bu değeri koruduğu veya iki tarafın söz konusu değer üzerinde hemfikir olduğu için değeri vardır. İtibari para, ilk önceleri emtia destekli paraya bir alternatif olarak tanıtıldı.

 • İtiraz


  İtiraz, insanlar veya gruplar arasındaki tartışma veya anlaşmazlıktır. Paxful'daki itirazlar, bir işlem planlandığı gibi gitmediğinde yararlıdır. Yani taraflar arasında yanlış anlaşılma, yanlış iletişim, anlaşmazlık veya başka herhangi bir tartışma ortaya çıktığında. Bir itiraz süreci başladığında, moderatör işlemin çözümüne yardımcı olmak için müdahale eder.

 • Kişiler arası


  Peer-to-Peer is a type of network where participants communicate directly with each other rather than through a centralized server. The Bitcoin network is a peer-to-peer network.

 • Madenci


  Bloklara yeni işlemler ekleyen ve diğer madenciler tarafından oluşturulan blokları doğrulayan bir bilgisayar veya bilgisayar grubu. Madenciler işlem ücretlerini tahsil eder ve hizmetleri karşılığında yeni Bitcoinler ile ödüllendirilirler.

 • Madenci ücreti


  Bitcoin madenci ücretleri, Bitcoin madencilerini (ve onların operatörleri) Bitcoin işlemlerini onaylamaya teşvik etmek için verilen az miktardaki Bitcoin'dir.

 • Madencilik


  Bitcoin madenciliği, Bitcoin ağının matematiksel hesaplamalarında bilgisayar donanımlarının kullanılması işlemidir. Madenciler onayladıkları işlemler için işlem ücretlerini tahsil eder ve doğruladıkları her blok için bitcoin alırlar.

 • NGNT

  Yakın zamanlarda NGNT'yi bir ödeme yöntemi olarak ekledik. NGNT, bir Naira tokeni olup Naira'ya karşı sabitlenmiş bir stablecoindir. Paxful platformunda NGNT ile hem Bitcoin (BTC) hem de Tether (USDT) alıp satabilirsiniz. 

  Paxful platformunda kripto satın alma ve satma ile ilgili daha fazla bilgi için şu makalelere göz atın:

  Kripto para satın alma

  Kripto para satma

 • Onay


  A confirmation means that the transaction has been verified by the network, through the process called mining. You receive a confirmation for sending out Bitcoin. Once a transaction is confirmed, it cannot be reversed or double spent.

 • Oran

  Margin is an amount added on top of the cost price to get to the final selling price or the gross profit.

  It can be calculated in a fiat amount or in a percentage. A margin can be both positive and negative, and a negative margin means that you expect the buyer to pay for the item less than its cost price.

   

 • Panel

  Your Paxful dashboard is the hub for all your cryptocurrency trading needs. Panel, ihtiyacınız olan tüm bilgilere erişmeniz için kişiselleştirilmiş bir araçtır. There are 4 different types of dashboards on the Paxful website: Classic, Vendor, Merchant, and Affiliate Dashboard.

  Classic Dashboard: This is the default dashboard where you will see your active trades and shortcuts for buying and selling cryptocurrency. On this dashboard, you can also create and edit your offers, see your past trades, see the overview of your affiliates, and account activity. 

  Classic_Dashboard_Glossary.png


  Vendor Dashboard: On this dashboard, you can see your active trades, an overview of your affiliates, your sales charts, offer stats, feature requests, and canceled trade survey results.  You can create and edit offers here.

  Vendor_Dashboard_Glossary.png

  Merchant Dashboard: This dashboard exclusively applies to users who are using the “Pay with Paxful” feature. The Merchant Dashboard is where merchants can see their sales for the last 28 days.

  image.png


  Affiliate Dashboard:
  This is the dashboard to track your affiliates and your affiliate commissions from the Paxful Affiliate Program. You can find your affiliate link on this dashboard to share it with your network. On the affiliate dashboard, you can create unique trackable links in the ‘Track ID’ section.

  Affiliate_Dashboard_Glossary.png

   

   

 • Paxful Satış Ortaklığı Programı

  Authy, kullanıcıları ve işinizin geleceğini güvence altına almanızı sağlayan güçlü bir API ve uygulama sunar. Bir üye işyerinin sitenizden kendi web sitelerine bağlantı göndermeniz karşılığında size ("satış ortağı") ödeme yaptığı bir ilişkidir. Genellikle, satış ortağına sadece bağlantınızın bir sonucu olarak üye işyeri tarafından gerçek bir satış yapıldığında ödeme yapılır. Paxful Satış Ortaklığı Programı, platformu arkadaşlarınız, aileniz ve hatta takipçilerinizle paylaşarak daha fazla para kazanabileceğiniz hızlı bir yoldur.