• 2 Adımlı Kimlik Doğrulama

  İki Adımlı Doğrulama (2FA), kullanıcıların iki farklı kimlik doğrulama faktörü sağlayarak kendilerini doğruladıkları bir ek güvenlik katmanıdır. BU genellikle kullanıcıların giriş kimlik bilgilerini ve kullanıcının erişmeyi denediği herhangi bir başka kaynağı(Paxful platformu gibi) korumak için kullanılır. Yalnızca kullanıcı, kendi 2 adımlı doğrulama uyarısına erişebilir ve bu uyarılar bir SMS olarak kullanıcının telefonuna veya Google Authenticator (GA) hesabına gönderilir.

 • Bitcoin

  Şifreleme tekniklerinin, para birimi oluşturmak ve sermayenin aktarılmasını doğrulamak için kullanıldığı ve bir merkez bankasından bağımsız çalışan dijital bir para birimi türüdür.

 • Bitcoin adres türleri

  Şu anda kullanımda olan üç bitcoin adresi formatı vardır:

  1. P2PKH adresleri  1 rakamıyla başlar.
   Örnek: 1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2.
  2. P2SH adresleri 3 rakamıyla başlar.
   Örnek: 3J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy.
  3. Bech32 adresleri aynı zamanda "bc1 adresleri" olarak da bilinir ve bc1 ile başlar.
   Örnek: bc1qar0srrr7xfkvy5l643lydnw9re59gtzzwf5mdq. 
  4. QR Kodları da bir cüzdan adresi olarak kullanılabilir.

  Paxful, P2PKH, P2SH, ve Bech32 adreslerine çekimlere izin verir.

   

 • Bitcoin cüzdan adresi

  Bitcoin'in kendisine gönderilip kendisinden alınabileceği bir dizi harf ve rakamdır. Bitcoin adresi herkese açık olarak paylaşılabilir ve bir e-posta adresine bir e-posta göndermek gibi, Bitcoin adresi de size Bitcoin göndermek isteyen başka kişilere sağlanabilir.

  Örnek bir Bitcoin cüzdanı adresi şu şekildedir:
  3F1tAaz5x1HUXrCNLbtMDqcw6o12Nn4xqX
  Cüzdan adresi, bir QR kodu olarak da ifade edilebilir.

 • Cüzdan

   

  Cüzdan, Bitcoin harcamak için kullanılan bir Bitcoin özel anahtarları koleksiyonu anlamına gelir. Tıpkı cebinizdeki cüzdanınızda tuttuğunuz kağıt dolar gibi, bir bitcoin cüzdanı da, Bitcoin'i güvenle saklayabileceğiniz, gönderebileceğiniz ve alabileceğiniz dijital bir cüzdandır. Sıcak cüzdanlar ve soğuk cüzdanlar gibi pek çok türde cüzdan mevcuttur.

  Paxful'da bir hesap oluşturduğunuz anda bir ücretsiz Paxful Bitcoin cüzdanı alırsınız. Paxful tarafından genel ve özel anahtarlarınız güvenli bir şekilde saklanır ve cüzdana erişim, bir şifre ve 2 Adımlı Doğrulama ile korunur.

   

 • Deneyimli Yatırımcı

  Deneyimli Kullanıcı, Paxful'da bulunan özel bir kullanıcı durumudur. Alım satım platformumuzda, Deneyimli Kullanıcılar, diğerleriyle alım satım yaparkenki profesyonel ve kusursuz davranışları nedeniyle ekstra itibar gören kullanıcılardır. Paxful'un alım ve satım kılavuzlarını takip etmeye ek olarak, Deneyimli Kullanıcıların yüksek alım satım aktivite seviyesi vardır. Tüm Deneyimli Kullanıcıların faydalanmakta oldukları ek faydalar vardır ve diğer Paxful kullanıcılarına durumlarını bildiren bir rozetleri de mevcuttur.

 • Emanet Ücreti


  Emanet ücreti, sağlanan emanet hizmetinin maliyetini kapsar.

 • Google Authenticator veya GA

  Google Authenticator, Google tarafından mobil uygulama kullanıcılarının kimliğini doğrulamak için zamana dayalı bir defalık şifre algoritmasını ve HMAC tabanlı bir defalık şifre algoritmasını kullanarak iki aşamalı doğrulama hizmetleri uygulayan bir mobil uygulamadır.<1><1> Authenticator, kullanıcıların Google hizmetlerine veya diğer sitelere giriş yapmak için kullanıcı adlarına ve şifrelerine ek olarak sağlamaları gereken altı ila sekiz basamaklı bir kerelik şifre sağlar. Authenticator ayrıca parola yöneticileri veya dosya barındırma hizmetleri gibi üçüncü taraf uygulamalar için de kodlar oluşturabilir. Yazılımın önceki sürümleri açık kaynaklıydı ancak sonraki sürümler tescillenmiştir.

 • Güvenilir/Engelli

  Kullanıcıları güvenilir kullanıcı olarak eklemek, olumlu tecrübeler edindiğiniz alıcılarla/satıcılarla irtibatta kalmak için iyi bir yoldur. Bu kullanıcıların teklifleri, teklif sayfasında öncelikli olarak gösterilir. Kullanıcıları engellemek, kötü deneyimler yaşadığınız alıcılardan/satıcılardan uzak durmak için iyi bir yoludur. Kripto para satıyorsanız, teklifleriniz bu kullanıcılara gösterilmez. Kripto para satın alıyorsanız bu kişilerin tekliflerini göremezsiniz.

 • Hash

  1) Bir Bitcoin işleminin benzersiz bir tanımlayıcısı.
  2) Bitcoin madencilerinin ağı güvenli hale getirmek için bloklar üzerinde gerçekleştirdiği matematiksel bir işlev.

 • Herkese açık adres

  Genel bitcoin adresi, genel bir anahtarın kriptografik hash’ıdır. Genel adres tipik olarak “1” rakamıyla başlar. Bir bitcoin adresini bir e-posta adresi gibi düşünebilirsiniz. Tıpkı e-postaların bir e-posta adresine gönderilebilmesi gibi, bitcoin adreslerine de bitcoin gönderilir ve bu adresler herhangi bir yerde yayınlanabilir.

 • Herkese açık anahtar

  Özel anahtardan elde edilen harf ve rakam dizesi. Bir genel anahtar sadece bir Bitcoin almanıza izin verir.

 • Herkese açık makbuz

  Alım satımı yapılan Bitcoin'in alındığını ve alım satım işleminin veya gönderi işleminin başarılı olduğunu gösteren bir mesajdır.

 • Hesap defteri


  Genellikle finansal hesapları içeren işlemlerin ve bakiyelerin listesini içeren fiziksel veya elektronik bir kayıt defteri. Bitcoin blok zinciri ilk dağıtılmış, merkezi olmayan, genel defterdir.

 • Hizmet Koşulları (ToS)

  Hizmet Koşulları (ToS), bir şirket ve ürün kullanıcısı arasında yapılmış bir anlaşma veya sözleşmedir. Kullanıcının, ürünü kullanırken hizmet koşullarına uygun hareket etmemesi durumunda, kullanıcının cezalarla karşılaşması muhtemeldir. Paxful'un hizmet koşullarına buradan göz atabilirsiniz.

 • İşlem

  Gönderi işlemi (işlem), blok zincire yapılmış bir girdi olup, bir adresten diğerine bir Bitcoin gönderimini açıklar. İşlemin meydana gelmesi, verinin bir Bitcoin adresinden diğerine gönderilmesinde meydana gelir. Bir kişiden diğerine geleneksel bir finansal gönderide para göndermede olduğu gibi, Bitcoin'de de benzer bir eylemi, birbirinize veri (Bitcoin) göndermek suretiyle gerçekleştirirsiniz. 

   

 • İşlem Durumu

  Paxful üzerindeki her işlem bir duruma sahiptir. İşleminizin muhtemel olarak sahip olabileceği sekiz durum vardır:

  Aktif ve fonlanmış halde – bir işlem başlatılmış halde ve fonlar, satıcının cüzdanından işlem emanetine aktarılmış halde.

  Ödendi – bir alıcı tarafından işlem, ödendi olarak işaretlenmiş halde. Bunun anlamı, bir kripto para alıcısının ödeme yapmış olduğundan emin olması ve Ödendi butonuna tıklamış olmasıdır.

  Süresi doldu – her bir işlemin, bir alıcı tarafından ödemesinin yapılabileceği bir zaman aralığı söz konusudur. Bir işlemin fonlamasının yapılmış fakat ilgili alıcının işlemi ödendi olarak işaretlememiş olması halinde, ödeme zaman aralığı sona erer. Bu durum, ilgili işlemin iptal edilmiş olduğu anlamına gelir.

  İptal edildi bir alıcı veya satıcı, işlemi kendi isteğiyle iptal etmiş halde.

  İtiraz açık – bir alıcı veya satıcı, bir itiraz başlatmış halde.

  Başarılı bir kripto para satıcısı, işlem emanetinden alıcının cüzdanına fonları serbest bırakmıştır.

  Satıcı kazandı işleme itiraz edilmiş ve kripto paranın ilgili kripto para satıcısına verilmesine karar verilmiştir.

  Alıcı kazandı işleme itiraz edilmiş ve kripto paranın ilgili kripto para alıcısına verilmesine karar verilmiştir.

 • İşlem Kimliği (İşlem Sağlaması)

  İşlem kimliği veya işlem sağlaması(hash), Paxful'da tamamlanan bir işlemin eşsiz bir tanımlayıcısıdır. İşlem kimliği, işleminizi Paxful platformu içerisinde kolaylıkla takip edilebilir hale getirir.

 • İşlem Kimliği (TXID)

  İşlem Gönderi İşlemi Kimliği veya TXID, bir Bitcoin işlemi ile ilgili bir kimlik numarasıdır. Bu, her bir işlemi, koinin blok zincirinde etiketleyen bir alfanümerik bir dizgedir. Bu, yalnızca Paxful alım satım platformunda kripto paralar alma ile ilgili olan işlemlerle ilişkili olan işlem kimliğinden farklıdır. Karşılaştırma yapılması gerekirse, TXID'ler, blok zincirde kaydedilir ve bir Bitcoin işleminde cüzdanın içerisinde çalışır.

  Örnek.
  9a2468889936b87b8d64211e1d2a36afebff6c73eaa8fa4a849cfe099076e723

 • İşlem talimatları

  İşlem talimatları, bir işlem başlatıldığında görüntülenen spesifik ve detaylı gerekliliklerdir. Bunlar, alıcıların satıcılara ödeme yapması sırasında geçerli olan gerekliliklerdir. Kullanıcılar, işlem talimatlarını mümkün olduğunca detaylı hale getirmek suretiyle işlem prosesi sırasında kafa karışıklığını engellemelidir.

  Bunlar, bir işlem başlamadan önce belirtilmiş olması gereken teklif koşullarından farklıdır. Teklif koşulları, bir işlem başladıktan sonra işlem talimatlarının altında yerini alabilir(işlem talimatları daha geniştir).

 • İşlem Ücreti (Madenci Ücreti)

  "Madenci ücreti" olarak da bilinen işlem ücreti, her bir işlem için madenci tarafından alınan bir kripto para tutarıdır. Bizim ücretlerimizin bir listesini bu makaleden bulabilirsiniz.

 • İtibari para


  Fiat veya itibari para, bir devlet tarafından yasal ödeme aracı olarak beyan edilen ancak fiziksel bir emtia tarafından desteklenmeyen paradır. İtibari paranın değeri, paranın yapıldığı malzemenin değeri yerine arz-talep ilişkisine dayanır. İtibari paranın yalnızca, hükümetin bu değeri koruduğu veya iki tarafın söz konusu değer üzerinde hemfikir olduğu için değeri vardır. İtibari para, ilk önceleri emtia destekli paraya bir alternatif olarak tanıtıldı.

 • İtiraz


  İtiraz, insanlar veya gruplar arasındaki tartışma veya anlaşmazlıktır. Paxful'daki itirazlar, bir işlem planlandığı gibi gitmediğinde yararlıdır. Yani taraflar arasında yanlış anlaşılma, yanlış iletişim, anlaşmazlık veya başka herhangi bir tartışma ortaya çıktığında. Bir itiraz süreci başladığında, moderatör işlemin çözümüne yardımcı olmak için müdahale eder.

 • Kara Para Aklamayı Önleme (AML)

  Kara Para Aklamayı Önleme (AML), insanların yasa dışı olarak elde edilmiş gelirleri yasal olarak elde edilmiş gelirmiş gibi gizleyebilmelerini engellemek için amaçlanmış bir dizi yasalar, yönetmelikler ve prosedürlerdir. Paxful, kara para aklamayı önleme protokolünü çok ciddiye almaktadır ve tüm yasalarla, yönetmeliklerle ve prosedürlerle uyumlu kalırız.

 • Kişiler arası


  Kişiler Arası teriminin anlamı, katılımcıların bir merkezi sunucu yoluyla iletişim kurmaları yerine doğrudan birbirleriyle iletişim kurduğu bir ağ olma durumudur. Bitcoin ağı, kişiler arası bir ağdır.

 • Madenci


  Bloklara yeni işlemler ekleyen ve diğer madenciler tarafından oluşturulan blokları doğrulayan bir bilgisayar veya bilgisayar grubu. Madenciler işlem ücretlerini tahsil eder ve hizmetleri karşılığında yeni Bitcoinler ile ödüllendirilirler.

 • Madenci ücreti


  Bitcoin madenci ücretleri, Bitcoin madencilerini (ve onların operatörleri) Bitcoin işlemlerini onaylamaya teşvik etmek için verilen az miktardaki Bitcoin'dir.

 • Madencilik


  Bitcoin madenciliği, Bitcoin ağının matematiksel hesaplamalarında bilgisayar donanımlarının kullanılması işlemidir. Madenciler onayladıkları işlemler için işlem ücretlerini tahsil eder ve doğruladıkları her blok için bitcoin alırlar.

 • NGNT

  Yakın zamanlarda NGNT'yi bir ödeme yöntemi olarak ekledik. NGNT, bir Naira tokeni olup Naira'ya karşı sabitlenmiş bir stablecoindir. Paxful platformunda NGNT ile hem Bitcoin (BTC) hem de Tether (USDT) alıp satabilirsiniz. 

  Paxful platformunda kripto satın alma ve satma ile ilgili daha fazla bilgi için şu makalelere göz atın:

  Kripto para satın alma

  Kripto para satma

 • Onay


  Bir doğrulamanın anlamı, işlemin ağ tarafından madencilik olarak adlandırılan bir proses yoluyla doğrulanmış olmasıdır. Bitcoin gönderimi yapmak suretiyle bir doğrulama alırsınız. Bir işlem, onaylandıktan sonra geri alınamaz veya tekrar harcanamaz.