• 2 Adımlı Kimlik Doğrulama

  İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması; yalnızca şifre ve kullanıcı adı değil, aynı zamanda kullanıcının telefonuna gönderilecek SMS ya da Google Authenticator gibi sadece kullanıcının ulaşabileceği ek bir güvenlik katmanıdır. Kullanıcıların kimliklerini doğrulamak için iki farklı kimlik doğrulama faktörünün sağladığı bir güvenlik sürecidir. Bu, kullanıcıların kimlik bilgilerinin ve erişebilecekleri kaynakların daha etkili korunmasını sağlar. E-posta hesabınıza yetkisiz erişilmesi ve bunun Paxful şifrenizi sıfırlamak için kullanılması durumunda, İki Adımlı Kimlik Doğrulaması (2FA) ile ek bir güvenlik katmanı eklemek daha kolaydır. 2 Adımlı Kimlik Doğrulaması’nı etkinleştirdiyseniz, fonlarınıza sadece siz erişebilir ve işlemleri sonlandırabilirsiniz. Bu işlemleri Giriş Yapmak, Bitcoin Çekmek ve Göndermek için 2 Adımlı Doğrulama'yı kurduysanız yapabilirsiniz.

 • Açık kaynak


  Kodu herkese açık olarak sunulan ve dağıtımı ücretsiz olan yazılımdır. Bitcoin açık kaynak kodlu bir projedir ve tartışmasız olarak ta ilk açık kaynak kodlu paradır.

 • Alıcı

  Paxful'un iç anlaşmasına göre alıcı, bir işlem ile Bitcoin SATIN ALAN taraftır. Teknik olarak, tedarikçi tarafından sağlanan teklif şartlarını ve talimatları dikkatli bir şekilde takip etmek alıcının sorumluluğundadır (aksi takdirde, işleme yapılacak herhangi bir itiraz durumunda aleyhinde kullanılabilir). Alıcı olarak sorumluluğunuz, tedarikçinin talep ettiği tüm şartları yerine getirdiğinizde sona erer. Artık yapmanız gereken tek şey, Bitcoin'lerin emanetten Paxful cüzdanınıza serbest bırakılmasını beklemektir.

 • Altcoins

  Altcoin, iki kelimenin birleşiminden oluşur. “Alt” alternatifi, “coin” (temelde) kripto para birimini ifade eder. Böylece ikisi bir araya geldiğinde, dijital para birimi Bitcoin’e alternatif bir kripto para birimini ifade eder. Altcoinlerin birçoğu, Bitcoin’in temel çerçevesi üzerinde oluşturulmuştur.

 • API

  Bir uygulama programlama arayüzü veya API, yazılım programının diğer yazılımlarla iletişim kurabilmesini sağlayan bir "aracı"dır. İşlem kapsamında API genellikle, yazılımınızın gerçek zamanlı veri elde etmek ya da işlem yapmak için bir broker ile bağlantı kurmasını ifade eder.<0><0>API, Paxful ile bağlantı kurma amacıyla uygulama üreten yazılımcılar ya da işletmeler içindir.

  Uygulama programlama arayüzleri (API), Paxful ile daha da fazla bağlantı kurmanın bir yoludur. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

 • Authy

  Authy, kullanıcıları ve işinizin geleceğini güvence altına almanızı sağlayan güçlü bir API ve uygulama sunar. İki Adımlı Kimlik Doğrulaması, çevrimiçi hesaplarınızı korumanın en güvenli yollarından biridir. Bir siteye giriş yaptığınızda, iki farklı bilgiyi kullanarak kendinizi tanıtmanızı gerekli kılar.

 • Balinalar


  Kripto para dünyasında, büyük miktarda Bitcoin bulunduran bireylere veya varlıklara atıfta bulunmak için kullanılan bir terimdir.

 • BCC, BCH veya Bcash

  BCC, BCH veya Bitcoin Cash, kişiler arası bir kripto para birimidir. İşlem görmek için hiçbir merkez bankasına ya da herhangi bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymaz, tamamen bağımsızdır. Ağustos 2017’de Bitcoin Classic’in çatallanması neticesinde üretilmiştir. Bitcoin Cash, blokların boyutunu artırarak daha fazla işleminin yapılmasını sağlar.<0><0> Paxful şu anda Bitcoin Cash blok zincirini desteklememektedir. Paxful, çatallanmaları ve işlem iptallerini desteklememektedir.

 • BIP

  Bitcoin topluluğuna bilgi sağlayan, yeni bir Bitcoin özelliğini, işlemlerini ya da Bitcoin protokolünü etkileyen ortamı tanımlayan teknik tasarım belgesidir.

 • Bitcoin

  Şifreleme tekniklerinin, para birimi oluşturmak ve sermayenin aktarılmasını doğrulamak için kullanıldığı ve bir merkez bankasından bağımsız çalışan dijital bir para birimi türüdür.

 • Bitcoin cüzdan adresi

  Bitcoinin gönderilip alınabilmesi için kullanılacak bir dizi harf ve sayıdır. Bitcoin adresi paylaşıma açıktır. Tıpkı e-posta göndermek gibi, size Bitcoin göndermek isteyenler bu adresi kullanabilirler.<0><0><2>Bitcoin adresinin nasıl olduğuna dair bu örneği inceleyebilirsiniz.3F1tAaz5x1HUXrCNLbtMDqcw6o12Nn4xqX

  Cüzdan adresi QR kod olarak da görülebilir.

 • Bitcoin fiyatının ayarlanması

  Bitcoin fiyat denklemi, teklifinizdeki fiyatı, Bitcoin’in belirli bir takas platformundaki fiyat dalgalanmalarına göre güncelleme fırsatıdır. Bu, herhangi bir Bitcoin borsasından fiyat seçmek ve alış/satış teklifinizde kullanmak için bir seçenektir. Fiyat denklemini, piyasa veri kaynağınızı seçtikten sonra fiyat noktalarını kullanarak değiştirerek özelleştirebilirsiniz.

 • BitGo

  BitGo, bir Bitcoin güvenlik platformu ve lider bir çoklu imza teknolojisidir. Şirket, riski yönetmek için anahtarların birden fazla sahip arasında bölündüğü çoklu imza Bitcoin cüzdan hizmeti sunuyor.

 • Block chain, blockchain


  Bitcoin blok zinciri, bütün Bitcoin işlemlerinin halka açık kaydıdır. “Herkese açık kayıt defteri” terimi de kullanılmaktadır. Blok zinciri, sırayla en başından sonuna kadar her bir Bitcoin işleminin kaydını gösterir. Tüm blok zinciri indirilebilir ve herkes tarafından açık bir şekilde incelenebilir. Blok zincirini çevrimiçi olarak gözden geçirmek için bir blok gezginini de kullanabilirsiniz.

 • Blok

  Belirli bir süre (genellikle 10 dakika) içerisinde gerçekleşmiş Bitcoin işlemleri koleksiyonudur Blok zincir bir defter olarak düşünüldüğünde, bir blok bu defterin bir sayfası olarak düşünülebilir.

 • Blok gezgini


  Blok tarayıcısı; kullanıcılara blok zincirdeki blokları, içeriklerini ve ilgili detayları arama ve tarama imkanı sunan ve uyumlu bir tarayıcı ile kullanılabilen bir internet sitesi ya da programdır.

 • Blok ödülü


  Bir bloğu, Bitcoin ağına başarılı bir şekilde işleyen madencilere ağı korumalarını teşvik edici bir blok ödül verilir. Blok ödülü, işlem ücretlerini de içerebilen bir işlemin parçasıdır. Blok ödülleri her dört yılda bir hemen hemen yarılanmaktadır. Bknz. “Yarılanma”.<0><0>Bitcoin blok madencilik ödülleri her 210.000 blokta yarılanmaktadır. Şu anda 12.5 olan ödül, bir sonraki adımda 6.25 olacaktır.

 • Çatallanma


  "Çatallaşma", paylaşılan bir geçmişi olan block zincirin iki ayrı sürümünü oluşturan dijital para biriminin yazılımındaki değişikliktir.

 • Çift harcama


  Çifte harcama, bir kişinin bir Bitcoin'i aynı anda iki farklı alıcıya göndermeye çalışmasıdır. Bir Bitcoin işlemi onaylandıktan sonra, ikinci defa harcama yapmak neredeyse imkansızdır. Bir işlemin onayı ne kadar fazlaysa, Bitcoin'leri ikinci defa harcamakta o kadar zordur.

 • Cüzdan


  Bitcoin harcamak için kullanılan Bitcoin özel anahtarları koleksiyonudur. Tıpkı cebinizdeki cüzdanınızda tuttuğunuz kağıt dolar gibi, bir bitcoin cüzdanı da, bitcoini güvenle saklayabileceğiniz, gönderebileceğiniz ve alabileceğiniz dijital bir cüzdandır. Çevrim içi veya mobil bir çözüm arıyorsanız, çok farklı cüzdan türleri bulabilirsiniz. İdeal olarak, bir bitcoin cüzdanı genel ve özel anahtarlarınıza erişmenizi sağlar. Bu, buradaki bitcoini harcamak için sadece sizin erişim hakkına sahip olduğunuz anlamına gelmektedir.

  Paxful'da hesap oluşturduğunuz anda ücretsiz Paxful bitcoin cüzdanınız olur. Genel ve özel anahtarlarınız, Paxful tarafından güvenli bir şekilde saklanır. Cüzdana erişim bir şifre ve 2 Adımlı Güvenlik ile korunmaktadır.

 • Dağıtılmış ağ


  Dağıtılmış bir ağ, kullanıcılarının bağlanması gereken merkezi bir sunucuya veya birime sahip olmayacak şekilde tasarlanmıştır. Bunun yerine, ağ katılımcıları doğrudan birbirine bağlanır. Bitcoin dağıtılmış bir ağdır.

 • Düğüm


  Bitcoin ağındaki bir katılımcıdır. Düğümler, blok zincirinin kopyasını paylaşırlar ve yeni işlemleri diğer düğümlere iletirler.

 • ELDE TUTMA


  Kripto para topluluğunda, kripto paraları satmak yerine tutmaktan bahsederken kullanılan argo bir terim ve bir internet kavramıdır. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri bağlamında al ve tut stratejilerine atıfta bulunan "hold" kavramının hatalı yazımından türetilmiştir.

 • Emanet

  Emanet sistemi (Escrow) hem alıcıyı hem de satıcıyı korumak için fonları bir emanet hesabında tutarak güvenle çalışır. Bu, paranın bağımsız bir üçüncü tarafın kontrolüne alındığı anlamına gelir. Sistem, tüm şartlar yerine getirilene kadar ödemeyi güvenli şekilde tutarak işlemleri güvence altına alır. Bir Bitcoin ödemesini yaparken 3. taraf emanet hizmetinin kullanılması, güvenilmeyen bir tarafla işlem yaparken son derece iyi bir fikirdir. Emanet, Bitcoinlerin önceden yatırılmasını gerekli kılarak satıcıları sahte alıcılardan korur. Emanet, aynı şekilde ödemeyi gönderen alıcıları da para göndermeyi reddeden satıcılardan korur.

 • Emanet ücreti


  Emanet ücreti, sağlanan emanet hizmetinin maliyetini kapsar.

 • Emek ispatı

  Üretilmesi için önemli miktarda hesaplama yapılmasını gerektirirken doğruluğunun onaylanabilmesi için minimum miktarda hesaplama yapılması gerektiren bir veri parçasıdır. Bitcoin, yeni bloklar üretmek için iş kanıtını kullanır. İş kanıtı, bir blok başlığının Hash'ını (Bitcoin işlem blokları) ifade eder. Bir blok, ancak Hash'ı mevcut hedeften düşükse geçerli sayılır. Her blok, blockchain olarak bilinen bir blok zincirini oluşturan önceki iş kanıtına eklenen önceki bir bloğu ifade eder. Bir zincir oluştuğunda, önceki tüm Bitcoin işlemlerini onaylar ve ağı korur.

 • ETH veya Ethereum

  ETH veya Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmalarını ve dağıtmalarını sağlayan ve blockchain teknolojisine dayanan açık kodlu bir yazılım platformudur. Bitcoin gibi, Ethereum'da dağıtılmış, herkese açık bir blockchain ağıdır. Ethereum, herhangi bir merkeze bağlı olmayan uygulamanın programlama kodunun çalıştırılmasına odaklanmıştır. Ethereum blok zincirinde, Bitcoin madenciliğinin aksine, madenciler ağı besleyen bir tür kripto token olan Ether kazanmak için çalışırlar.

 • Fiyat noktası

  Bir ürünün önerilen satış fiyatı, diğer ürünlerin fiyatları ile rekabet edecek şekilde belirlenir. Bir ürün belirli bir fiyatla piyasaya sürülebilir, ancak fiyat mevcut talebe ve rekabete bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Fiyat noktalarından bazıları halka açık olmayabilir. Her platform kendi fiyat noktalarını belirler.

  Bitcoin piyasasındaki fiyat noktaları için belirli terimler vardır:

  satış fiyatı - Satış fiyatı ve satma fiyatı olarak da bilinir. Bir bitcoin satıcısının alıcıdan kabul edeceği en düşük fiyattır. 

  fiyat teklifi - Teklifi sunan (tedarikçi/satıcı) tarafından teklif edilen fiyattır. Teklif fiyatı, bir bitcoin alıcısının bir satıcıya ödemek istediği mevcut en yüksek fiyattır.

  en yüksek - Son 24 saat içerisinde takas platformu üzerinden tamamlanan tüm işlemler arasındaki en yüksek bitcoin fiyatıdır.

  en düşük - Son 24 saat içinde tamamlanan tüm işlemlerin arasındaki en düşük bitcoin fiyatıdır.

  ortalama - Son 24 saat içinde tamamlanan işlemlerin ortalama bitcoin fiyatıdır.

  kapanış - Kaynak platforma göre son tamamlanan işlemin fiyatıdır.

 • Geri bildirim


  Paxful’un geri bildirim ve itibar sistemi, temel olarak kullanıcıların genel profillerinde bir puan gösterir. Her kullanıcı işlem başına bir geri bildirim verebilir. Yalnızca başarılı işlemler için geri bildirimde bulunulabilir.

 • Google Authenticator veya GA

  Google Authenticator, Google tarafından mobil uygulama kullanıcılarının kimliğini doğrulamak için zamana dayalı bir defalık şifre algoritmasını ve HMAC tabanlı bir defalık şifre algoritmasını kullanarak iki aşamalı doğrulama hizmetleri uygulayan bir mobil uygulamadır.<1><1> Authenticator, kullanıcıların Google hizmetlerine veya diğer sitelere giriş yapmak için kullanıcı adlarına ve şifrelerine ek olarak sağlamaları gereken altı ila sekiz basamaklı bir kerelik şifre sağlar. Authenticator ayrıca parola yöneticileri veya dosya barındırma hizmetleri gibi üçüncü taraf uygulamalar için de kodlar oluşturabilir. Yazılımın önceki sürümleri açık kaynaklıydı ancak sonraki sürümler tescillenmiştir.