• Bitcoin'leri Paxful cüzdanından harici cüzdanıma gönderebilir miyim?

  Cüzdan sayfasında Paxful cüzdanınızdan harici bir cüzdana bitcoinleri kolayca gönderebilirsiniz. Tüm büyük bitcoin cüzdan türlerini destekliyoruz, ancak bir istisna vardır.

  Şu anda kullanımda olan üç Bitcoin adresi vardır:

  1. 1 rakamıyla başlayan P2PKH adresleri.
   Örnek: 1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2.
  2. P2SH adresleri 3 sayısıyla başlar.
   Örnek: 3J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy.
  3. "bc1 adresleri" olarak da bilinen Bech32 adresleri bc1 ile başlar.
   Örnek: bc1qar0srrr7xfkvy5l643lydnw9re59gtzzwf5mdq.

  Bech32, birçak kur platformu haricinde yazılım ve donanım cüzdanlarının çoğunluğu tarafından desteklenir.

  Paxful Cüzdanı , P2PKH cüzdanına ve P2SH cüzdanından çekimlere izin verir ancak Bech32 cüzdanlarına çekimlere izin vermez.

  Bech32 cüzdanına BTC göndermeye çalışıyorsanız, bir hata mesajı alacaksınız: “Bilinmeyen bitcoin adresi.” Bir çözüm olarak, bitcoinlerinizi çekmek için farklı bir cüzdan kullanmanızı öneriyoruz.

  Ayrıca Paxful cüdanından nasıl bitcoin gönderileceğine Ve Paxful ücret ayrıntılarına göz atın.

 • Bitcoin işlem durumunu nasıl kontrol edebilirim?

  Bir Paxful cüzdanından diğerine bitcoin gönderirseniz, işlem anında gerçekleşir. Ancak, harici cüzdandan veya cüzdana işlem yaparsanız, işlemi izlemeniz gerekebilir. İşte bitcoin işlemlerini durumunu kontrol etmenin yolları:

  1. İşlem kimlik numarasına bakın. Gönderici cüzdan sağlayıcısının işlem geçmişinde veya ATM durumunda, ekranda veya makbuzunuzda bunu görebilirsiniz. Şöyle bir şey olacaktır: e2e400094he873ec4af1c0ae7af8c3697aaace9f7f56564137dd1ca21b448502s

  2. https://live.blockcypher.com/ veya https://www.blockchain.com/explorer adresine gidin ve arama alanına işlem numarasını yazın veya yapıştırın. İşleminizin kaç doğrulamaya sahip olduğunu görebilmelisiniz.

   Eğer üç veya daha fazla doğrulama varsa, alıcı tutarı almış olmalıdır. İşlem hala alıcı cüzdanında görünmüyorsa, alıcının cüzdan sağlayıcısıyla iletişim kurun.

   İşlemin üçten az doğrulaması varsa, fonlar gönderen cüzdandan çıkmış ama işlem hala beklemede görünüyorsa. İşleminiz "Hiçbir İşlem Bulunamadı" şeklinde görünüyorsa, işlem gönderici cüzdandan hiç çıkmamış demektir. Bu durumda, gönderici cüzdanın hizmet sağlayıcıyla iletişim kurmalısınız.

  Cüzdanınızdan nasıl para gönderebileceğinizi ve Paxful cüdanınıza nasıl bitcoin aktarabileceğinizi gösteren kılavuzumuza göz atın. Buna ek olarak, Paxful ücretlerine buradan hızlıca bakabilirsiniz..

 • Bitcoin alma ve yatırma

  Paxful'a kaydolduğunuzda, ücretsiz bir bitcoin cüzdanı alırsınız. Bu ücretsiz cüzdan ile varsayılan bir Bitcoin adresi de alırsınız. Bu adres, anlaşılabilir bir sıralaması olmayan rakam ve harfler (hem büyük hem de küçük harf) içeren uzun ve karmaşık bir şifre gibi görünüyor.

  Bu adresin süresi asla dolmaz, bu yüzden kopyalayın ve diğer cüzdanlardan veya Bitcoin ATM'lerinden bitcoin almak için kullanın. Ekstra gizlilik/güvenlik için yeni bir Bitcoin adresi de oluşturabilirsiniz. İstediğiniz kadar Bitcoin adresi oluşturabilir ve bunları istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

  Diğer insanların bu adrese gönderdiği bitcoin'ler direkt olarak cüzdanınıza aktarılır. Her zaman anlık değildir. Bunun nedeni, bitcoin işlemlerinin geri alınamaz olması ve bu nedenle Bitcoin ağının, bitcoin, cüzdanınıza aktarılmadan önce işlemi üç kez onaylaması gerektiğidir. Sabırlı olun ve biraz zaman tanıyın. Bitcoinler gönderildikten sonra, “0 onayda gelen bitcoin” veya “Onaylanmadı” şeklinde bir bildirim almalısınız. Bu sayım 3'e ulaştığında, cüzdanınızda bitcoinlerinizi görmelisiniz. Bu, Bitcoin ağının ne kadar sıkışık olduğuna bağlı olarak 20 dakikadan birkaç saate kadar sürebilir.

  Paxful cüzdanınıza bitcoin aktarmak için:

  1. Paxful hesabınıza giriş yapın ve Cüzdan bölümüne tıklayın.
  Deposit1.png

  Cüzdan sayfası görünür.
  2. Ekrandan cüzdan adresini kopyalayın veya ADRESİ KOPYALA bölümüne tıklayın.
  Paxful cüzdanınıza bitcoin göndermek için kullandığınız uygulama veya ATM'de QR kodu taratma seçeneği varsa, Paxful cüzdanınızdan QR kodunu taratmanız yeterlidir..
  Screenshot_2020-02-06_at_15.23.38.png

  Not:

  • Yeni bir QR koduyla ek bir adres oluşturmak için Yeni adres al seçeneğine tıklayabilirsiniz.
  • Genellikle, QR kodunu taradıktan sonra uygulamalar veya ATM'ler anında aktarım yapmaz, sadece cüzdan adresini sistemlerine indirir. Dolayısıyla, yanlış adresi taradıysanız, işlemi iptal etme şansınız hala vardır.

   3. Paxful cüzdan adresinizi uygulamaya, web sitesine veya ATM'ye girin. QR kodunuzu tarattıysanız, cüzdan adresiniz uygulama ekranında veya ATM'de otomatik olarak görünecektir.
  4. Paxful cüzdanınıza bitcoin gönderimini onaylayın.

  Uyarı: Başka bir kripto para birimi (Litecoin, Bitcoin Cash, Ethereum, vb.) değil de bitcoin gönderdiğinizden emin olun. Bu tür işlemler paranızın kaybına neden olabilir.

  Not:

  • Gönderici cüzdan veya ATM'de yeterli miktarın olduğundan emin olun. Minimum BTC işlem tutarının farkında olun.
  • Bitcoini gönderen kişinin işlem ücretini ödeyeceğini unutmayın. Genelde, gönderdiğiniz tutar, ağ ücreti olarak ödeyeceğiniz tutar ve cüzdanınızdan düşülecek toplam tutar siz bitcoin transferini onaylamadan önce size açıkça gösterilir.

  BTC'nin ulaşmasını bekleyin ve hazır olduğunuzda işlem yapmaya başlayın. Ayrıca bitcoin işlem durumunuza daima göz atabilirsiniz.

  Bitcoin ATM konusu hakkında daha fazla bilgi edinin veya Paxful cüzdanınızdan nasıl bitcoin gönderebileceğinize göz atın. İşlem yapmaya başlamak istiyorsanız, aşağıdaki kılavuza göz atın: bitcoin satma teklifi oluşturma ve bitcoin satma.

 • Bitcoin göndermek

  Paxful, bitcoin için ücretsiz bir cüzdan hizmeti sunuyor. Bu hizmetin özelliklerinden biri, hem dahili hem de harici kripto para cüzdanlarına bitcoin göndermenizi sağlamaktır. Paxful cüzdanınızdan bitcoin göndermek için:

  1. Paxful hesabınıza giriş yapın ve Cüzdan bölümüne tıklayın.

  Deposit1.png
  2. BİTCOİN GÖNDER seçeneği görünecektir.
  Screenshot_2020-02-06_at_17.53.35.png

  Paxful cüzdanından gönder iletişim kutusu görünecektir.
  3. BTC TUTARI alanına bitcoin tutarını, ALICI BITCOIN ADRESİ bölümüne alıcı bitcoin adresini girin ve Devam seçeneğine tıklayın.
  send3.png
  4. Alıcının bitcoin adresini ve göndereceğiniz tutarı tekrar kontrol edin. Bitcoin göndermek için 2 adımlı doğrulamayı etkinleştirmişseniz, 2 adımlı doğrulama kodu alanına tek seferlik 2 adımlı şifreyi girin ve Şimdi bitcoin gönder seçeneğine tıklayın.
  send4.pngBitcoinleriniz başarıyla gönderilir ve Cüzdan sayfasına yeniden yönlendirilirsiniz.

  Not: İşlem durumundan daha da emin olmak için, İşlemler sekmesine gidin ve en son giden işleminize göz atın. Paxful dışı bir cüzdana işlem yaptıysanız, bu tür transferler için işlem durumuna nasıl göz atılır makalemize bakın.

  Uyarı: Ülkeniz OFAC gri listesindeyse, harici cüzdanlara bitcoin göndermek için kimliğinizi doğrulamanız gerekir.

  Paxful cüzdanınıza bitcoin göndermek için nasıl bitcoin yüklenir makalemizi okuyun. Bilgi bankamızdan Paxful cüzdan ücretleri hakkında daha fazla bilgi edinin.


 • Bitcoin çekme

  Bir dizi başarılı işlemden sonra, bitcoinlerinizi Paxful cüzdanından çekmeye karar verebilirsiniz. Bu, harici bir cüzdana bir gönderme işlemi olarak yapılabilir. Ayrıca Cüzdan sayfanızdan da bitcoin gönderebilirsiniz.

  Sürece dair daha fazla bilgi için kılavuzumuza göz atın. Ayrıca desteklediğimiz bitcoin adresleri ve cüzdan ücretlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yeni Bitcoin cüzdan adresi almak

  Paxful’a üye olduğunuzda ücretsiz bir cüzdanınız olur. Bu ücretsiz cüzdanla birlikte bir de Bitcoin adresi alırsınız. Bununla birlikte, gizliliği en üst düzeye çıkarmak için, her para aldığınızda yeni bir Bitcoin adresine ihtiyacınız olabilir. Bu kısa rehber, Paxful hesabınızda nasıl ek cüzdan adresi oluşturabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

  1. Adım

  Hesabınıza giriş yapın ve “Cüzdan”a tıklayın.

  Newaddress1.png

  2. Adım

  “Yeni bir adres al”a tıklayın.

  Newaddress2.png

  Lütfen dikkat:

  - Yeni bir adres almak, sadece bir önceki adresin kullanılmış olması halinde mümkündür: yani Paxful haricinde bir cüzdan veya ATM’den BTC almış olmanız halinde!

  - Para yatırılan eski adresler hâlâ kullanılabilecektir.

  3. Adım

  Açılır pencerede, yeni bir adres ve QR kod göreceksiniz. Bunları kopyalayın ve istediğiniz şekilde kullanın.

  Newaddress3.png

  Faydalı ipuçları:

  - Mevcut tüm BTC adreslerinizi kontrol etmek için “Adresler” sekmesine tıklayabilirsiniz.

  - Yeni QR kodunuzu kaydetmediyseniz, yeni adresinize dış bir gönderim almadan önce "Yeni bir adres al"a tıklayın, açılır pencerede kodu göreceksiniz.

  NewAddress4_.png

 • Bir Bitcoin ATM'sinden Paxful cüzdanına para yatırma

  Bir ATM’den Paxful cüzdanına bitcoin göndermek çok kolaydır.

  Bitcoin ATM'leri, para işlemleri bakımından tıpkı normal ATM'ler gibidirler. İkisi arasındaki en büyük fark, sıradan ATM'ler USD veya EUR gibi itibari para birimlerinde işlem yaparken, bitcoin ATM'lerinin bitcoin işlemleri yapmasıdır.

  Bir bitcoin ATM'si farklı kullanım alanına sahip olabilir. Bazılarından bitcoin çekebilir, bazılarından bitcoin'lerinizi itibari para birimlerine çevirebilir, bazılarından ise her ikisini birden yapabilirsiniz.

  Bitcoin ATM'leri genellikle çok fazla doğrulama işlemi gerektirmez ve kullanıcılara bitcoin alım/satımını anonim olarak gerçekleştirme imkanı sunar. Bu durum bazı kişilere cazip gelse de, bitcoin alım satımı yapan kullanıcılar, bitcoin ATM'lerinden yapılan işlemlerden ücret alındığını (genellikle %7-10 arasında) bilmelidirler.

  Bir bitcoin ATM'sinden Paxful cüzdanınıza bitcoin göndermek istiyorsanız, tek yapmanız gereken Paxful bitcoin adresi adresinizi bir kağıda yazmak veya yazdırmak, ATM'ye gitmek ve bitcoinleri göndereceğiniz zaman adresi girmektir. Adresi elle girmek yerine QR kodu kullanma seçeneğiniz de vardır. Daha fazla bilgi için kılavuzumuza göz atın.

  Bitcoin gönderdiğinizde, bunun cüzdanınıza yansıması biraz zaman alabilir. Bitcoin işlem durumunuzu nasıl kontrol edebileceğiniz dair bir makaleyi burada bulabilirsiniz.

   

 • Paxful cüzdanım güvenli midir?

  Piyasadaki en güvenli ve yüksek teknoloji hizmetlerden biri olan BitGo'yu cüzdan servis sağlayıcısı olarak kullanıyoruz. Buna ek olarak, Paxful hesabınızdaki fonları korumanız için tüm imkanları sunuyoruz. Ancak, Paxful cüzdanındaki genel güvenlik sizin kararlarınıza bağlıdır.

  Sunucularımız en sıkı uyumluluk gerekliliklerini karşıladığından ve hesabınıza her giriş yaptığınızda ve bitcoin göndereceğinizde iki adımlı iki adımlı kimlik doğrulama ek bir güvenlik katmanı olarak etkinleştirilebileceğinden oldukça güvenliyiz. Google Authenticator, Authy ve SMS tabanlı iki adımlı doğrulamayı destekliyoruz. Tüm bahsedilen güvenlik önlemlerini sunmamıza rağmen, güçlü bir şifre belirlemek, onu güvenli şekilde saklamak ve hesabınız ve işlemleriniz için iki adımlı güvenliği etkinleştirmeyi tercih etmek sizin seçiminize bağlıdır.

  Güvenlik söz konusu olduğu sürece, kimlik hırsızlığı sitelerine dikkat etmelisiniz. Hesap bilgilerinizi veya diğer önemli bilgilerinizi girmeden önce her zaman https://paxful.com/ web sitesinde olduğunuzdan emin olun. Hiçbir zaman hesap bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmayın. Paxful Destek, HİÇBİR ZAMAN sizden hesap şifrenizi veya tek kullanımlık şifrenizi talep etmez. Paxful’un Skype veya telefon desteği olmadığını lütfen unutmayın. Paxful'un kimlik hırsızlığı yapan tüm sitelerle başa çıkmasının mümkün olmaması nedeniyle, bir kullanıcı olarak uyanık olmalı ve kendinizi dolandırıcılardan nasıl koruyacağınızı öğrenmelisiniz.

  Güvenlik kılavuzumuzda cüzdanınızı nasıl koruyabileceğinize dair daha fazla bilgi alın.

 • Gönderilen tutar neden alınan tutardan farklı olabiliyor?

  Bitcoin gönderirken, işlem ücretlerini ve muhtemel para birimi kur farklarını aklınızda tutmanız önemlidir.

  Başka bir cüzdana 0,05 BTC göndermeniz gerektiğini varsayalım.

  Paxful cüzdanları arasında BTC gönderme.

  Bu tutarı bir Paxful cüzdanına gönderiyorsanız bu, Paxful içi işlem yaptığınız anlamına gelmektedir. Aynı ay içerisinde yapacağınız ilk 5 işlem için ücret alınmamaktadır. Sonrasında ise, hangisinin değeri daha yüksekse, gönderilen tutardan 1 USD veya %1 gönderim ücreti tahsil edilir. Böylece cüzdanınızdan çekilecek tutar tam olarak 0,05 BTC (ay içindeki 6. işlemden itibaren 0,05 BTC + 1 USD) olacaktır. Para birimleri arasındaki kur farkları da benzerdir. Yani, 0.05 BTC gönderiyorsanız ve bunun karşılığı 100 USD ise, karşı taraf tutarı aldığı zaman aynı kuru görecektir. Bunun sebebi, Paxful’daki işlemlerin anlık olarak gerçekleşmesidir. Böylece, bu tür iç cüzdan işlemlerinde kur dalgalanmalarının etkisi ortadan kalkmaktadır.

  Paxful ve dış cüzdanlar arasında BTC gönderme.

  Paxful dışı bir cüzdana transfer yapmanın sabit 0.0005 BTC ücreti bulunmaktadır. Örneğin, dış bir cüzdana 0.05 BTC göndermek istediğinizde, cüzdanınızdan çekilecek toplam tutar 0.0505 BTC olacaktır. Aynı zamanda para birimi kuru da alıcının kendi cüzdanında gördüğü kurdan farklı olacaktır. Neden mi?

  1. Paxful, alıcının cüzdan hizmeti sağlayıcısından farklı kurlar kullanabilir. Bu nedenle örneğin 0.05 BTC, Paxful cüzdanında 100 USD’ye tekabül ederken başka bir cüzdan hizmetinde 101 USD’ye veya 99 USD’ye tekabül edebilmektedir.
  2. Paxful dışı işlemler biraz zaman alabilir. Bu süre zarfında, bitcoin kuru da değişebilmektedir. Bu, herhangi bir kripto para hizmetinin kontrolünün dışındaki bir durumdur. Paxful cüzdanınızdaki 0,05 BTC'nin karşılığı 105 USD olarak görünüyorsa, bitcoin'in kurundaki düşüş veya yükselişler nedeniyle alıcının cüzdanındaki bitcoin'in itibari para birimi değeri daha düşük veya daha yüksek olabilir, örneğin; 100 USD veya 115 USD gibi. İtibari para birimi değil, bitcoin gönderdiğinizi unutmayın. Yani örneğe göre alıcı yine de 0.05 BTC alır.
  3. Diğer cüzdan hizmeti sağlayıcılarından bazılarının saklama ücretleri olabilir. Başka bir deyişle, Paxful cüzdanınızdan çekilen 0,0505 BTC tutarındaki ücretten alıcıya 0,05 BTC gönderilecektir. Ancak karşı tarafın hesabına, alınan 0.0005 BTC tutarındaki saklama ücreti nedeniyle sadece 0.0495 BTC alacak kaydedilmiş olacaktır. Paxful herhangi bir saklama ücreti tahsil etmemektedir.
 • Bitcoin işlemimi iptal edebilir veya geri alabilir miyim?

  Maalesef, Paxful, bitcoin işlemlerinizi iptal edemez veya geri getiremez.

  Bunun nedeni, Bitcoin ağındaki işlemlerin geri döndürülemez olacak şekilde tasarlanması ve bunlar üzerinde kontrolümüz olmamasıdır. Bu her durumda geçerlidir:

   

  • Hacklenmişseniz ve birisi bitcoin'lerinizi başka bir yere göndermişse.
  • Bitcoin'leri yanlış bir Bitcoin adresine göndermişseniz.
  • Bir işlemdeki bitcoin'leri yanlışlıkla serbest bıraktıysanız.
  • Dolandırıcılığa maruz kalmışsanız.

   

  Bitcoinler gönderildiği anda bu işlem geri alınamaz. Lütfen varlıklarınızın korumasını artırmak için güvenlik kılavuzumuza göz atın.

  Yine de yanlışlıkla BTC gönderdiğiniz Bitcoin adresini takip etmeye çalışmak isterseniz, Block Explorer gibi araçları kullanabilirsiniz. İşlem ortağına yanlışlıkla bitcoin aktardıysanız veya başka bir Paxful kullanıcısının sizi dolandırdığını düşünüyorsanız, Destek ekibimizle iletişim kurun.   

 • BTC işlemleri için minimum limit

  Herhangi bir işlem yapmadan önce ya da Paxful cüzdanınıza bitcoin yatırmadan önce, bir işlem için blockchain ağının izin verdiği minimum BTC miktarını bilmeniz önemlidir.

  Şu anda, bir işlemde gönderebileceğiniz veya alabileceğiniz minimum bitcoin tutarı 5460 Satoshis'dir, bu da 0.0000546 BTC'ye eşittir.

  Bu limitin arkasındaki nedenlerden biri, hileli işlemleri önlemektir.

  Lütfen nasıl bitcoin yatıracağınız, cüzdanınızdan nasıl bitcoin çekeceğiniz konusundaki makalemizi okuyun ve bir cüzdandan diğerine bitcoin göndermek için adım adım kılavuzumuza göz atın.

 • Bitcoin alma işlemi ne kadar sürüyor?

  Transferler he zaman anlık olmayabilir. Bitcoin ağına işleminizi tamamlaması için süre verin.

  Bakiyenizin cüzdanınızda tam olarak mevcut olması için ağda üç kez onaylanması gerekir. Bu, cüzdanın gerçek anlamda güvenli olabilmesi için gerekli sektör standardıdır. İşlem, tamamen bitcoin ağının durumuna bağlı olarak beş dakikadan bir saate kadar zaman alabilir.

  İşte bitcoin işlemlerinin hızını etkileyen birkaç faktör:

  • Madenci ücreti. Ödeme için seçtiğiniz madencinin ücreti ne kadar yüksekse, blok zinciri içindeki işleminizin önceliği o kadar yüksektir.

  Not: Paxful harici işlemler için sabit bir ücret alır. Yani, dışarıya giden her türlü işleme eşit muamele gösterilir.

  • Blok zinciri işlemci hizmeti size (sizin sağlayıcınıza) hizmet verir. Paxful, dünyanın en güvenli ve başarılı blok zinciri işleme hizmeti olan BitGo'nun hizmetlerini kullanıyor. Bir Paxful cüzdanından, BitGo tarafından hizmet verilen harici bir cüzdana transfer yapmanız halinde işlem hızınız ciddi şekilde artacaktır.

  • Paxful cüzdanları arasındaki tüm işlemler anlık olarak gerçekleşir.

  Bitcoin işlem durumuna nasıl göz atabileceğinize dair daha fazla bilgi alın.