Gönderilen Tutar Neden Alınan Tutardan Farklı Olabiliyor?

Bitcoin gönderirken, işlem ücretlerini ve muhtemel para birimi kur farklarını aklınızda tutmanız önemlidir.

Başka bir cüzdana 0,05 BTC göndermeniz gerektiğini varsayalım.

Paxful cüzdanları arasında BTC gönderme.

Bu tutarı bir Paxful cüzdanına gönderiyorsanız bu, Paxful içi bir işlem yaptığınız anlamına gelmektedir. Her ay 1.000 USD seviyesine kadarki dahili gönderiler için herhangi bir ücret uygulanmaz. Bu limite ulaşıldıktan sonra ise, hangisinin değeri daha yüksekse o uygulanacak şekilde gönderilen tutardan  1 USD veya %1 gönderim ücreti tahsil edilir. Böylece cüzdanınızdan çekilecek tutar tam olarak 0,05 BTC (0,05 BTC + 1 USD) olacaktır. Para birimleri arasındaki kur farkları da aynı kalacaktır. Yani, 0,05 BTC gönderiyorsanız ve bunun karşılığı 100 USD ise, karşı taraf tutarı aldığı zaman aynı kuru görecektir. Bunun sebebi, Paxful’daki işlemlerin anlık olarak gerçekleşmesidir. Böylece, bu tür iç cüzdan işlemlerinde kur dalgalanmalarının etkisi ortadan kalkmaktadır.

Paxful ve dış cüzdanlar arasında BTC gönderme.

Harici bir cüzdana fon gönderme işlemine sabit bir Paxful işlem ücreti uygulanır (ücretlerin tam listesi için bu makaleye göz atın). Cüzdanınızdan, göndermekte olduğunuz kripto para miktarı ve bu söz konusu ücret düşülecektir. Aynı zamanda para birimi kuru da alıcının kendi cüzdanında gördüğü kurdan farklı olacaktır. Neden mi?

  1. Paxful, alıcının cüzdan hizmeti sağlayıcısından farklı kurlar kullanıyor olabilir. Bu nedenle örneğin 0,05 BTC, Paxful cüzdanında 100 USD’ye tekabül ederken başka bir cüzdan hizmetinde 101 USD’ye veya 99 USD’ye tekabül edebilmektedir.
  2. Paxful dışı işlemler biraz zaman alabilir. Bu süre zarfında, bitcoin kuru da değişebilmektedir. Bu, herhangi bir kripto para hizmetinin kontrolünün dışında olan bir durumdur. Paxful cüzdanınızdaki 0,05 BTC'nin karşılığı 105 USD olarak görünüyorsa, Bitcoin'in kurundaki düşüş veya yükselişler nedeniyle alıcının cüzdanındaki Bitcoin'in itibari para birimi değeri daha düşük veya daha yüksek olabilir, örneğin; 100 USD veya 115 USD gibi. İtibari para birimi değil, Bitcoin gönderdiğinizi unutmayın. Yani örneğe göre alıcı, bu durumda yine de 0,05 BTC alır.
  3. Bazı başka cüzdan hizmetlerinin yatırma ücreti söz konusu olabilir. Paxful herhangi bir yatırma ücreti uygulamaz.

Bu bölümdeki makaleler

Daha fazlasını göster