Oran. Nasıl çalışır.

Paxful’da işlem yapmaya başlarken, ilgi çekici ve kârlı bir teklif oluşturabilmek adına oranın nasıl kullanılacağını anlamak önemlidir. Oran, sadece teklifin sahibi tarafından belirlenebilir ve işlem başladığı anda sabitlenir. Teklif sahibi veya tedarikçi, Paxful’da 350’nin üzerinde ödeme yöntemini kullanarak bitcoin alabilir veya satabilir. 

Paxful, her teklif için hem pozitif hem de negatif oran belirleme fırsatı sunar.

Pozitif oran:

Diyelim ki bitcoinlerinizi direkt para karşılığında takas etmek istiyorsunuz. Bu durumda banka havalesiyle ödeme alan bir satış teklifi oluşturmanız gerekir. Bu işlemde %25 kazanmak istediğinize karar verdiyseniz, %25’lik bir oran belirlemelisiniz. Sonuç olarak bitcoin satıcısı, işlem sonunda transfer bedelinin %125'ine sahip olmuş olacaktır.

Örneğin, 100 USD’lik banka havalesi işleminin gerçekleştirildiğini varsayalım. Yani, 100 USD, %125’e tekabül etmektedir.

Bitcoin satıcısı, alıcıya %100 öder. Şimdi %100’ün, %125’in kaçta kaçı olduğuna bakalım:

100/125 = 0.8

Bu, alıcının banka havalesiyle yaptığı her 1 USD karşılığında 0.8 USD değerinde Bitcoin alacağı anlamına gelir.

Diğer bir deyişle, alıcı 80 USD değerinde Bitcoin alır, tedarikçi ise 100 USD tutarında havale alır ve işlemden 20 USD değerinde Bitcoin kârı elde etmiş olur.

Lütfen dikkat: Emanet ücreti, her zaman toplam satış fiyatına dâhildir. Emanet ücreti, bir işlem başladığı zaman orana dahil edilir.

Negatif oran:

Diyelim ki elinizdeki hediye kartı karşılığında bitcoin alacağınız bir teklif oluşturmak istiyorsunuz. Bitcoin satıcıları için çekici bir teklif oluşturmaya karar verdiniz ve -%5 negatif oran belirlemeye razısınız.

Bu, toplam satış fiyatının %95’i yapar.

200 USD değerindeki hediye kartının işlemiyle ilgili bir örnekte, teklif sahibi olan kişi, kartın karşılığında 190 USD değerinde bitcoin almış olur. Bu durumda, bitcoin satıcısı 200 USD başına 10 USD veya 100 USD başına 5 USD kâr elde etmiş olur.

100/95 = 1 USD karşılığında 1.05 USD – Bitcoin satıcısının kârıdır.

Teklifiniz için bir oran seçmeden önce, lütfen belirli ödeme grupları için oluşturulmuş oran limitlerini dikkate alın.

Reklam amacıyla veya müşterileri yanıltmaya yönelik bir oran belirlemek kesinlikle yasaktır.

Bu bölümdeki makaleler