Kripto Para Alım Satımı Yaparkenki Potansiyel Riskler

 Her yatırım türünde olduğu gibi, Paxful'da kripto para alım satımı yapma ile ilişkili de belirli riskler mevcuttur.

Yatırımınızı korumanın bir kısmı, kripto para ile işlem yapma ile ilgili tüm risklere kendinizi aşina hale getirmektir. Bu risklerin farkında olmak, kripto paranızdan bir kar elde etme konusunda sizi daha iyi bir pozisyona koyacaktır. Bu makalede, Paxful üzerinde kripto para alım satımı sırasında hem satıcıların hem de alıcıların yüz yüze kaldıkları riskleri ele alacağız.

 

Paxful'da alıcılar için riskler

Platformumuzda yeni iseniz, bazı dürüst olmayan kullanıcılar bu durumunuzu suistimal etmeye çalışabilir. Bunu gerçekleştirebilecekleri bazı yollar şu şekildedir:

Siz ödemeyi yaptıktan sonra sizden işlemi iptal etmenizi talep eden satıcılar

Dolandırıcıların sıklıkla kullandığı taktiklerden biri, siz ödemeyi yaptıktan sonra sizden işlemi iptal etmenizi istemeleridir. Örneğin, hediye kartı kullanıyorsanız ve kartla ilgili tüm detay bilgilerini yüklediyseniz, bu durumda karşı tarafa bu bilgileri ücretsiz olarak karşı tarafa vermiş olma riskini almış oluyorsunuz. Dolandırıcılar hediye kartını derhal kullanabilir ve işlemi iptal etme durumuna girerseniz, işlem emanetindeki kripto para da bunlara geri iade edilir. Bu durumda dolandırıcı hediye kartlarını ücretsiz şekilde elde ederken siz de kripto para kaybetmiş olma durumuna düşebilirsiniz.

Ödemeyi yaptıktan sonra bir satıcı herhangi bir şekilde iptal etmenizi isterse, bu işlemi asla iptal etmeyin. Aksine şu adımları takip edin:

  1. Ödemeyi yaptım seçeneğine tıklayın ve bir itiraz başlatın.
  2. Moderatörler işlemi inceleyecek ve kripto parayı, hak eden tarafa iletecek.
  3. Moderatörlere ek kanıtlar sunmaya hazır olun ve soruşturmaya tam iş birliğinizi sunduğunuzdan emin olun. 

Kendinizi korumanız doğrultusunda bir başka ipucu ise, dokümanları yükleme ve ödeme yapma öncesinde satıcının çevrim içi olduğundan emin olmaktır.

Not: Başkasından satın alınmış hediye kartlarını tekrar satmak kesinlikle yasaktır ve Hizmet Koşullarımıza aykırıdır. Hediye kartlarınızı mağazadan sizin almış olduğunuzdan ve hediye kartının orijinal sahibi olduğunuzdan emin olun.

Paxful dışında işlem yapmak

Pek çok dolandırıcı, Paxful dışında işlem tamamlamayı deneyecektir. Sizden iletişim bilgilerinizi isteyip alım satım platformu dışından sizinle iletişim kurmaya girişebilir. Platformumuz dışında alım satım yapmayı kabul ederseniz, güvenli işlem emanetimizin korumasını kaybedersiniz.

Paxful dışında işlem yaptığınızda, satıcının size kripto paranızı göndereceğinin herhangi bir garantisi olmayacaktır. Ve bu durumda işlem, platformumuzun dışında gerçekleştiği için moderatörlerimiz herhangi bir yardım sağlayamayacaktır. Unutmayın, işlem emaneti sistemi, ister alıcı, isterse de satıcı olun, sizin korunmanızı sağlamak için vardır.

Paxful'da satıcılar için riskler

Tıpkı kripto para satın alırken olduğu gibi, Paxful’da kripto para satarken de dikkat etmeniz gereken bazı riskler bulunmaktadır. Bu risklere aşina olmanız, fonlarınızı korumada size yardımcı olacaktır.

Geri döndürülebilir ödeme yöntemleri

Paxful üzerindeki bazı ödeme yöntemleri geri alınabilirdir (örneğin PayPal veya kredi kartları), yani ödeyen kişi, bir ücret iadesi isteyebilir. Yaygın karşılaşılan bir dolandırma yöntemi, dolandırıcı bir yatırımcının geri alınabilir bir ödeme yöntemi kullanmasıdır. İşlem tamamlandıktan sonra dolandırıcı, bir ters ibraz yaparak ücreti geri alabilir.

Bir ters ibrazla karşılaşmanız halinde, şu adımları takip edin:

  1. klasik panelinize gidin
  2. geçmiş işlemleri görüntüle seçeneğine tıklayın.
  3. Ters ibraz olayını yaşadığınız işleme tıklayın, işlem sayfasını göreceksiniz.
  4. Talimatlarınızda aşağı doğru kaydırın, işlemin makbuzunu göreceksiniz.

Zaten nakde çevrilmiş olan hediye kartları

Bu, dolandırıcı yatırımcıların yaygın olarak kullandığı bir yöntemdir. Bu, bir alıcının, zaten kullanmış olduğu bir hediye kartının detaylarını yüklemesi ile meydana gelir. Dolandırıcılar da ödemeyi zaten yapmış olduklarını veya ödeme yapma sürecinde olduklarını söyleyebilirler.

Hediye kartındaki bakiyeyi, kripto parayı serbest bırakmadan önce kontrol etmek önemlidir. Hediye kartını kullanmak ve bakiyenin hesabınıza yansıtıldığından emin olmak suretiyle bunu kontrol edebilirsiniz.

Bunu hızlı yapmak istersiniz çünkü alıcı, kartı bir başka satıcıya satmayı deneyebilir. Aynı zamanda, hızlı bir şekilde işlemi tamamlamanızı isteyecek dolandırıcıların da farkında olun. 

Sahte kimlik veya çalıntı bir kredi kartı kullanan alıcılar

Kredi kartı şirketleri genellikle kullanıcılarına dolandırıcılığa karşı koruma kapsaması sağlar. Müşterileri, kartlarının çalındığını raporlarsa, spesifik işlemler bloklanır. Bu yüzden kullanıcının kimliğini kontrol etmek ve kimliklerini kanıtlamaları için bir selfie istemek önemlidir.

Bulanık resimler konusunda uyanık olun, özellikle de kart üzerindeki yüz ve ad, net bir şekilde görünür halde değil ise. Kullanıcı gerçekten dürüst ise genellikle tüm işlem talimatlarını tamamlamaya istekli olur. Bazı alım satımcılar kimliklerini vermeyi reddedebilir ama her bir işlem için hangi kanıtları kabul etmeye istekli olduğunuz konusu sizin bileceğiniz bir iştir. Ama ne kadar fazla kanıta sahip olursanız, dolandırıcılara karşı o seviye sağlam bir pozisyonunuz olacağını unutmayın.

Kullanıcının “çok meşgul” olması

İşlemi aceleye getirmeye çalışan kullanıcılar ile ilgili son derece dikkatli olun. Bazı kullanıcılar sizi aceleye getirmeye çalışabilir ve "çok meşgul" olduklarını söyleyerek sizi acele ettirmeye çalışabilirler. Bu tipik olarak bir kırmızı bayraktır çünkü bazı dolandırıcılar, kripto paranızı serbest bırakma konusunda sizi acele ettirecek şekilde zorlayabilir, dolandırıcı yatırımcı, kripto paranızı Paxful-dışı bir cüzdana gönderebilir. Kripto parayı Paxful dışında bir cüzdana gönderdikten sonra kripto paranız karşılığı ödeme yapmayıp sizi mağdur edebilirler. 

 

Hem alıcılar, hem de satıcılar, sağlanan işlem talimatlarını dikkatli bir şekilde takip etmelidir ve yalnızca üzerine anlaşılmış olan tüm koşullar sağlandığında işlemi tamamlamalıdırlar. Kripto paranızı nasıl güvenlik altına alacağınız ile ilgili daha fazla bilgi için güvenlik kılavuzumuza göz atın.

 

 

Bu bölümdeki makaleler

Daha fazlasını göster