Geri bildirim ve itibar

Paxful'da itibar nedir?

Paxful'da birilerinin ne kadar iyi veya kötü bir yatırımcı olduğunu anlamanın iyi bir yolu itibardır.

İtibar, bir kullanıcının halka açık profilinde toplanmış bir skordur. Her bir kullanıcı, bir işlemi sonlandırdıktan sonra işlem ortağına geri bildirim bırakabilir. Yalnızca başarılı işlemlerin geri bildirime uygun olacaklarını unutmayın.

Bir işleme geri bildirim bırakma fırsatını kaçırdıysanız, bu işlemi daha sonra tekrar açmak suretiyle geri bildirim bırakmayı gerçekleştirebilirsiniz. Bir kullanıcı hakkında bıraktığınız geri bildirim üzerinde değişiklikler de yapabilirsiniz.

Hangi türlerde geri bildirimler mevcuttur?

İki türde geri bildirim türü mevcuttur: pozitif ve negatif.

Not: Geri bildirim bırakmaya ek olarak bir kullanıcıyı bloklayabilirsiniz.

İtibarımı nereden kontrol edebilirim?

Paxful hesabınıza giriş yapın, sayfanın sağ üst kısmında konumlanmış olan kullanıcı adı üzerine fareyi getirin ve ortaya çıkan içerik menüsünden Profilim seçeneğine tıklayın.

Feedback1.png

Profil sayfanız açılarak şu ana kadar almış olduğunuz pozitif ve negatif geri bildirim skorunuzu kullanıcı adınızın altında gösterir.

feedback2.png

Daha detaylı bilgi için Geri Bildirim sekmesine doğru aşağı kaydırın:

FeedbackTab.png

Diğer kullanıcıların itibarını nereden görebilirim?

Teklif listesi içerisinden itibarını görmek istediğiniz kullanıcının üzerine tıklayın.
Feedback3.png
Profil sayfası görüntülenecektir.

Not: Herkese açık liste üzerinde, yalnızca kullanıcının almış olduğu pozitif geri bildirimlerini görebilirsiniz..

Kullanıcının şu ana kadar aldığı pozitif ve negatif geri bildirim skorlarını, kullanıcı adının altından görebileceksiniz.

feedback2.png

Bir işlem sırasında, işlem sohbetindeki kullanıcı adına yakın bir pozisyonda ilgili kullanıcının pozitif ve negatif skorunu bulabilirsiniz.

feedback4.png

Nasıl geri bildirim bırakırım?

Not:

  • Geri bildiriminizi değiştirmek için, işlemi tekrar açın, yeni geri bildirim türünü seçin, önceden yazmış olduğunuz yorumu düzenleyin ve Geri bildirimi güncelle seçeneğine tıklayın.
  • Her bir kullanıcıya her bir ödeme yönteminde her bir para birimi için yalnızca bir tane geri bildirim  bırakabilirsiniz. Örneğin, bir kullanıcıyla USD para biriminde 5 Amazon hediye kartı işlemi, GBP para biriminde 3 Amazon hediye kartı işlemi, USD para biriminde 5 Banka Havalesi işlemi ve USD para biriminde 3 Paypal işlem geçmişiniz söz konusu olsun. Toplamda 4 geri bildirim bırakabilirsiniz. Ancak, en son işlem deneyiminize göre mevcut geri bildirimi istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.
  • Negatif geri bildirim bırakırsanız, bir yorum da bırakmanız gerekecektir. 

İşlemin son adımında  geri bildirim bölümü görüntülenir.

feedback5.png

Pozitif veya Negatif, seçeneğine tıklayın, eklemek istediğiniz tüm ek yorumları da yorum alanına girin ve Geri bildirimi gönder seçeneğine tıklayın.

 feedback6.png

Neye izin verilmez?
  • Sebepsiz yere negatif geri bildirim bırakmayın çünkü bu adaletsiz bir davranış olacaktır ve kullanıcıların itibarları kötü olduğunda bunların işlem yapması zorlaşacaktır.
  • Kullanıcıların itibarını bilinçli olarak mahvetmeye çalışmak kötü amaçlı eylem olarak değerlendirilir ve sizin Paxful'dan yasaklanmanıza yol açabilir.
  • Sahte işlemler oluşturmak suretiyle sahte itibar oluşturmak kabul edilemez  ve Paxful'dan yasaklanmanızla sonuçlanacaktır.
Negatif geri bildirimi silme

Bir işlem ortağından negatif geri bildirim almak oldukça sinir bozucu olabilir ama profilinizden negatif geri bildirimlerin tamamını kaldırmanın mümkün olmadığını aklınızda bulundurun. Negatif geri bildirim yalnızca kaldırma ile ilgili kriterlerimize uygun ise kaldırılabilir.

Platformdaki incelemeler: 

  • Paxful'un Hizmet Koşullarının "Yasaklanmış Kullanım" maddesini ihlal etmemelidir (tehditler, şiddet, cinsel içerik, yasadışı aktivite teşvik etmek, ayrımcılık, kişisel iletişim bilgilerini yayınlama, reklam, spam, bir başkasıymış gibi aldatma, fikri mülkiyet hakları vb.)
  • Alakalı olmalıdır
  • Tarafsız olmalıdır (teşvik etme/tehdit etme olmamalı, kendi kendisi için başka hesaplarla yorum bırakma olmamalıdır, diğer yorum bırakanlarla çatışma olmamalıdır)

Bir işlem sırasında bir negatif geri bildirim aldıysanız ve yukarıdaki kılavuz ışığında silinmesi gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen destek ekibimize ulaşın. Sonrasında isteğinizi gözden geçiririz.

Not: İyi alım satım alışkanlıklarını ve davranışlarını takip etmek, alım satım ortaklarınızı sizin hakkınızda pozitif geri bildirim bırakmaya teşvik edecektir.

Bu bölümdeki makaleler

Daha fazlasını göster