Bitcoin satın almak için ipuçları

Bitcoin satın almak ilk başta biraz zor görünebilir ancak bu basit ipuçlarını takip ederek kolay, güvenli ve hızlı bir şekilde Bitcoin alabilirsiniz.

İşte Paxful’da başlangıç yapmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

 1. Asgari işlem tutarlarını not alın. Eğer bitcoin satın alıyorsanız, güncel asgari alım tutarı 10 USD’dir. Eğer bitcoin satıyorsanız, asgari satış tutarı 0.001 BTC’dir.
 2. Geri bildirim puanı iyi olan bir tedarikçi seçin. Tedarikçilerin itibar puanı, önünde bir + ile yeşil renkte belirtilmektedir. Örneğin +1305 -1, tedarikçinin 1305 adet pozitif ve sadece 1 adet negatif geri bildirim aldığı anlamına gelir. +200 ve üzerinde geri bildirim puanı olan tedarikçiler ideal kabul edilir. Doğrulanmış bir kimliği olan tedarikçilerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

 3. Teklif koşullarını HER ZAMAN, işleme başlamadan ÖNCE okuyun. Tedarikçiler teklif koşullarında ne beklediklerini ve sizin onlara ne sunmanız gerektiğini belirtmelidirler. Örneğin hediye kartları için tedarikçilerin çoğu, bu kartın nakit ödeme yoluyla satın alındığına dair bir belge talep ederler. Eğer bu belge talep edilir ve siz bunu sunamazsanız, bu tedarikçiyle devam etmek yerine başka bir tedarikçiyle irtibata geçmeniz daha uygun olacaktır. Eğer talep edilenleri karşılayabiliyor durumdaysanız bunların tamamını işleme başlamadan önce hazır bulundurun.
 4. FİYATA dikkat edin.. Ödediğiniz tutar ile bunun bitcoin karşılığı hiçbir zaman birebir aynı değildir. Tedarikçiler hediye kartlarını veya nakdi bitcoin'e çevirebilmek için belirli bir komisyon tahsil ederler. Bu komisyon tutarı tedarikçiden tedarikçiye değişmekle beraber esasında hangi tedarikçiden alım yapıldığına bağlıdır. Bu nedenle aralarında size en uygun olanını değerlendirmelisiniz. Teklif sayfasında her zaman tedarikçilerin fiyat detaylarını görebilirsiniz.
 5. Tedarikçinin talimatlarını okuyun. Bunlar işlem yapmaya başlamanızın ardından iletilen daha detaylı talimatlardır. Genellikle sohbetin en başında verilirler. Eğer herhangi bir noktada talimatların anlaşılması veya uygulanmasıyla ilgili yardıma ihtiyacınız olursa, tedarikçiye, ilgili sohbetin içerisinde bunları rahatlıkla sorabilirsiniz.
 6. “Ödendi Olarak İşaretle” düğmesine SADECE ödemeyi gerçekten yaptıktan sonra basın. Bu düğmeye bastığınız anda geri sayım sayacı durur ve sipariş süreci sona eremez duruma gelir. Bu konu şu açıdan oldukça önemlidir; tedarikçiye hediye kartı kodu gibi herhangi bir ödeme bilgisini göndermişseniz ve teklifin süresi dolmuşsa, emanetteki bitcoinler serbest kalır ve siz de bu durumda bitcoin'lerinizi alamazsınız. “Ödendi Olarak İşaretle” düğmesi aynı zamanda dürüst olmayan veya unutkan tedarikçilere karşı da bir güvenlik mekanizması sağlamaktadır. Ödemeyi gerçekleştirmeden bu düğmeye basarsanız, tedarikçi sizin parayı bloke eden veya onu dolandırmaya çalışan biri olduğunuzu düşünebilir. Bu nedenle bu düğmeye olası bir karışıklığı önlemek adına mutlaka ödemeyi yaptıktan sonra basın.
 7. Paxful’da aracılık yoluyla alınan hediye kartı kodlarının kullanımı KESİNLİKLE yasaktır. Aracılık yoluyla alım, daha sonra başka birine satılabileceğinizi düşünerek aldığınız hediye kartlarını kapsar. Satın alırken kodu kontrol etmiş olsanız dahi, satın aldığınız kişi sizin bilginiz dışında bu kodu dilediği zaman kullanabilir, bu nedenle bu işlem Paxful Kullanım Şartları’na aykırıdır. Tedarikçilere aracılık yoluyla alınan kodları vermeye devam etmeniz halinde raporlanır ve işlem yasaklısı olursunuz. Bu aynı zamanda hem size hem de diğerlerine boşa zaman kaybettirir. Bu nedenle sadece bizzat satın aldığınız hediye kartlarını kullanmayı unutmayın.
 8. Ödemelerin gerçekleştirilmesi için 3. kişilerin kullanımına izin verilmemektedir. Ödeme aracının orijinal sahibi ve ödemenin gerçek kaynağı siz olmalısınız. (Hediye kartı, kredi kartı, banka hesabı, çevrimiçi ödeme platform hesap sahibi) Bitcoin ödemelerinde aracılık rolüne izin verilmez ve bir dolandırıcılık girişimi olarak değerlendirilebilir.
 9. Sadece hediye kartındaki TÜM TUTAR ile işlem yapın. 50$ tutarında bir hediye kartınız varsa, bunun bir bölümüyle işlem yapamazsınız (ör. bir kişiden 50$'lık tutarın sadece 33$'ını almasını istemek gibi). Tedarikçinin yalnızca tutarın tamamını alabileceğini unutmayın, bu nedenle 33$'lık bir işlem başlatırsanız ve tedarikçi 50$'yi alırsa, aradaki bitcoin farkını geri almanın tek yolu yeni bir işlem başlatmaktır. Tedarikçiler bu aradaki tutarı karşılamayabilir veya tedarikçi tekliflerini iptal edebilir veya çevrimdışı olabilir, bu nedenle bu tür bir hataya düşmeyin.
 10. HİÇBİR ZAMAN tedarikçiden önce bitcoin'leri serbest bırakmasını talep etmeyin. Bu bir dolandırıcılık göstergesi olabileceğinden anında yasaklı hale gelmenize sebep olabilir. Emanet mekanizmasının amacı zaten siz ödeme işlemini tamamlayana kadar bitcoin'lerin sizin adınıza bekletilmesidir.
 11. Tedarikçilere karşı nazik olun. Tedarikçiler çok sayıda zorlu müşteriyle başa çıkmak durumunda kalıyorlar, bu nedenle nazik olmak size yeteri kadar zaman kazandırabilir. Nazik olmak, iletişim şekli ve içeriğinin yanı sıra tedarikçilerin talimatlarına uygun hareket etmeyi de içerir. Aranızda bir anlaşmazlık yaşanması halinde moderatörün kullanılan dil ve ifade şeklinizi dikkate alacağını unutmayın.
 12. İlginizi çekmedi mi? İptal edin! Eğer işlem artık ilginizi çekmiyorsa ve tedarikçiye henüz ödeme yapmadıysanız işlemi iptal etmekte özgürsünüz. Bu durumda emanetteki fonlar serbest bırakılır ve tedarikçiler diğer alıcılarla işlem yapmaya devam edebilirler. Bu, Paxful’un iyi niyet ve kurallarına uygun bir davranış olarak kabul edilir. Eğer iptal etme yoluna gitmez ve işlemi askıda bırakırsanız, tedarikçi size bir anlaşmazlık dosyası açmak veya sizi rapor etmek durumunda kalacaktır. Bu da büyük ihtimalle sizin negatif geri bildirim almanıza sebep olacaktır. Panelinizde aktif açık işlemlerinizin tamamını görebilirsiniz. “Sohbet”e tıkladıktan sonra EYLEMLER düğmesine, ardından da kırmızı renkli “İptal Et” düğmesine tıklayarak işlemi iptal edebilirsiniz.

Bu bölümdeki makaleler