Paxful'da Nasıl Güvende Kalınır

Paxful'da güvenlik bizim için büyük bir önceliktir, bu yüzden hesabınızı güvende tutmanıza yardımcı olacak ipucu ve püf noktaların bir listesini oluşturduk.

Alım satım işleminde kendinizi koruyun

1. Mümkünse işlem sohbeti içerisinde kalın.

   • Alım satım işlemini tamamlamak için sohbetin dışına çıkmanızın gerekebileceği durumlar olsa da asla tanımadığınız türde kimlik hırsızlığı bağlantıları gibi şüpheli bağlantılara tıklamamaya özen gösterin.
   • İşlemi iptal etmenizi isteyen veya başka bir teklif bağlantısına geçmenizi isteyen kullanıcılara karşı dikkatli olun. Teklif talimatlarını takip etmeyen kullanıcılara karşı uyanık olun. 
   • Paxful'un işlem sohbeti dışında bir yerde sohbet etmeyin. İşleminizin bir itiraz ile sonuçlanması halinde, bu durumun Paxful dışında gerçekleşmiş olması nedeniyle ekibimiz sorunu tam olarak çözemeyebilir.
   • Hesap ayrıntılarını girmeden önce adres çubuğunda "https://paxful.com" yazdığından emin olun.

2. Kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. 

   • İşlem sohbetinde iletişim bilgilerinizi veya kişisel bilgilerinizi paylaşmayın-kullanıcılar sizi sitemiz dışında işlemlerle dolandırmaya çalışabilir, sizmiş gibi davranıp dolandırıcılık yapabilir veya işlem emaneti dışında kendileriyle işlem yaptığınızı beyan edebilir.

3. Gerçek Paxful moderatörlerini belirleyin.

   • Moderatörlerimizin özel sohbet balonları ve imzaları olduğunu ve bu sayede bizi temsil ettiklerini size gerçekten gösterebildiklerini bilmek önemlidir. Gerçek bir Paxful moderatörünün mesajı şu şekilde görünecektir:

moderator.png

Paxful Hesabınızı Korumak

1. İki adımlı doğrulama

   • Paxful hesabınızı oluşturur oluşturmaz 2 Adımlı Doğrulamayı oluşturmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu ayarlamayı hesap ayarları içerisinden gerçekleştirebilirsiniz. Authy veya Google Authenticator kullanmayı çok sevdiğimiz doğrudur ama SMS seçeneğini de kullanabilirsiniz. SMS seçeneği biraz daha riskli olabilir çünkü bir kişinin SMS mesajlarına ulaşmanın ve SMS mesajlarını almanın, ağ ve bölgeye bağlı olarak bazı taktiklerle söz konusu olması mümkündür (SIM değiştirme gibi).

2. Güvenlik soruları

   • Paxful hesabınızı oluştururken sorularınızı belirlemek en iyisidir ama bunları istediğiniz zaman hesap ayarlarınızdan belirleyebilirsiniz. Unutmayacağınız sorular ve cevaplar seçtiğinizden emin olun!

3. Aktif oturumlar

   • Paxful hesabınıza halihazırda giriş yapmış olduğunuz cihazları sıklıkla kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Bunu Paxful hesabınızın güvenlik sekmesi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bir cihazı tanımıyor olmanız halinde, Paxful hesabınızın o cihazdan çıkış yapmasını sağlamak için sayfa üzerindeki "x" seçeneğini kullanın. Bunun söz konusu olması halinde şifrenizi de değiştirmenizi tavsiye ederiz. 
    browser.png

Paxful hesabınızın dışındaki koruma önlemleri.

Paxful hesabınıza giriş yapmamış ve aktif bir şekilde kullanıyor olmamanız halinde bile, hesabınızı ve sistemlerinizi güvenli tutmak önemlidir. 

1. E-postalar ve şifreler

   • Şifreler oluşturma. Bir şifre oluştururken, büyük ve küçük harfler, sayılar ve özel karakterlerin bir birleşimini kullandığınızdan emin olun. 
   • Aynı şifreyi kullanmayın. E-postanız ve Paxful hesaplarınız için farklı şifreler kullanmanız çok önemlidir. Çünkü hacker'lar çoğunlukla e-postalarınızı hedef alır. Olası en kötü senaryoya göre, bir hacker e-postanıza eriştiği anda Paxful cüzdanınızdaki fonlara da ulaşabileceklerdir. 
   • Şifrenizi asla paylaşmayın. İşlem sohbetinde şifre gibi hassas bilgileri isteyen kullanıcılara karşı dikkatli olun. Paxful ekibi sizden ASLA şifrenizi veya diğer hassas hesap bilgilerini sormaz. Bir işlem itirazında iseniz ve moderatörlerimiz tarafından kanıt olarak ekran görüntüsü veya bir video istendiğinde, şifrelerinizin görünmez olduğundan emin olmalısınız.
   • E-posta adresinizi koruyun. Paxful hesabınıza bağlı olan e-posta adresini koruduğunuzdan emin olun ve bunu bir işlem sohbetinde paylaşmayın. E-postanız, Paxful hesabınıza bir giriş yoludur, bu yüzden bunu kendinize sakladığınızdan emin olun!
   • Tanıdık olmayan göndericilerden gelen SMS mesajlar ve e-postalar konusunda son derece dikkatli olun:
    • Paxful size yalnızca 2 adımlı doğrulama ve telefon doğrulamasıyla ilgili SMS gönderir.
    • Şüpheli e-postalarla etkileşime girmeyin. Size kuşkulu görünen e-postaları açmamak en iyisidir. 
    • Şüpheli bağlantılara tıklamayın veya hassas verilerinizi paylaşmayın. Daha fazla bilgi için bakın: Şüpheli bir e-posta aldım. Paxful'dan mı?

2. Bilgisayar sağlık kontrolü listesi 

   • Sistemlerinizi güncel tutun. Buna bilgisayarınız, tarayıcınız ve var olan diğer yazılımlar ve programlar dahildir.
   • Gereksiz hiçbir şeyi indirmeyin. Buna ek olarak, geliştirici bilindik değilse veya güvenip güvenmemeniz gerektiğinden emin olamıyorsanız, yazılım ve programları indirmeyin. 
   • Resmi lisanslı yazılımlar kullanın. Güvenilir ve lisanslı yazılımlar kullandığınızdan emin olun. Bu programları güncel halde tutmayı da unutmayın. Buna antivirus, kötü amaçlı yazılımdan koruma, kişisel güvenlik duvarı programları vb. dahildir.

3. Güvenli ağlar kullanın

   • Yalnızca güvenilir ve güvenli Wi-Fi ve ağları kullandığınızdan emin olun. İdealde kablolu bir ağ veya şifreli bir ağ kullanmanız beklenir.


Paxful alım satım platformunda işlem yaparken kripto paralarınızı nasıl güvende tutabileceğinizle ilgilişu ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Bu bölümdeki makaleler

Daha fazlasını göster