Bitcoin satmak için kurallar

Paxful’da tedarikçi olmak, bazı temel kurallara uymanız halinde oldukça kârlı olabilir.

Başlangıç olarak, bitcoin satmanın hem basit hem de güvenli olmasını sağlamak için birkaç ipucu derledik:

  1. Tedarikçi olarak, işlemlerle ilgili TÜM risk ve sorumlulukları kabul etmiş olursunuz. Kendinizi korumak adına bu hususlar size bağlıdır.
  2. Aracılık işlemlerine izin verilmez. Bu, hediye kartlarıyla ilgili bir husustur. Aracılık, bir başkasından alınan hediye kartı kodunu daha sonra başka birine satma düşüncesiyle almak anlamına gelmektedir. Bu Paxful Hizmet Koşulları’na aykırı olup kesinlikle yasaktır.
  3. Alıcıların sorularına yanıt vermelisiniz. Eğer bilgisayarınızın başında değilseniz lütfen tüm tekliflerinizi devre dışı bırakın. Bir müşteri geldiği zaman onu “Merhaba” diyerek karşılayın, işlem yapmaya ve yardımcı olmaya hazır olduğunuzu söyleyin.
   Örneğin “Merhaba, size yardımcı olmaya hazırım. Lütfen talimatları takip edin ve bitcoin'leriniz hemen sizin olsun!”. Bu, düzgün çalışan herhangi bir üye işyerine hatırlatmanız gereken bir şey gibi durmasa da, kaç tedarikçinin gelen teklifleri ortada bırakarak kısa bir uyku çektiklerine veya alıcılara cevap vermeye gerek duymadıklarına, alıcının talimatları okuması veya yarım saat kadar onları beklemesi gerektiği düşündüğüne şaşıracaksınız. İptal edilen işlemlerin %50’si, tedarikçinin cevap vermede yetersiz kalması sebebiyle gerçekleşmektedir.
  4. Müşterilerinize karşı her zaman nazik bir dil kullanmalısınız. Kaba, küfürlü konuşmalara izin verilmemektedir. Bu işiniz açısından kötü bir durumdur.
  5. Tüm teklif şartlarını ve işlem talimatlarını eksiksiz olarak basit ve kısa maddeler halinde sunmalısınız.
  6. Bitcoin'lerin serbest bırakılması anında olmayacaksa ve ödeme onayı için belirli bir zaman sınırınız varsa. Bu husus, teklif şartlarınızda ve işlem talimatlarınızda açıkça belirtilmelidir. Bir satıcı olarak, alıcının bitcoinlerin serbest bırakılmasının makul bir süre dahilinde gecikebileceğini anladığından emin olmalısınız. Serbest bırakma süresi, şartlarınızda belirtilen süreyi aşamaz. (Paxful'ın p2p hizmetini anlık olarak duyurduğunu unutmayın.)
  7. Açık ve kısa teklif ŞARTLARI. Bunlar, bir tedarikçi olarak müşteriden satın alımı gerçekleştirebilmesi için yapmasını beklediğiniz şeylerdir. Alıcılar, bu şartları işlem başlamadan ÖNCE görürler. Bunlar işlemle ilgili önemli bilgileri içebilir (Kimlik belgesi yükleme, nakit ödeme dekontu yükleme, fiziki bir hediye kartına sahip olmaları gerektiği gibi). Ortak şartlarla ilgili halihazırda çok sayıda teklif etiketi olmakla beraber, SİZE ÖZEL şartlar açık ve net olmalıdır. Maddeler halinde sıralama kullanılmalı, mümkün olduğunca basit ve açık olmalı ve gereksiz yazıların tamamını metinden çıkartmalısınız. Unutmayın! Alıcılar karmaşık metin ve şartlardan hoşlanmazlar. Açık teklif şartları aynı zamanda anlaşmazlıkların önüne geçilmesine de yardımcı olur ve olası bir anlaşmazlık halinde Paxful moderatörlerinin gözünde daha sağlam bir duruş kazandırır. Bu kısmı sakın atlamayın, aksi halde alıcı sizi pas geçecek ve yeni bir tedarikçi bulacaktır. Optimal teklif şartlarının nasıl yazılacağını buradan öğrenin.
  8. Alıcıdan tam olarak ne yapmasını istediğinizi anlatan basit işlem talimatlarına sahip olmalısınız. Şartları kısa ve hoş tutmak için madde işaretlerini kullanın. İyi bir işlem talimatının nasıl yazılacağı hakkındaki bazı ipuçlarını görmek için buraya tıklayın.
  9. Müşterilerinize yardımcı olacak içerikler ve gerekirse örnekler sunun. Örneğin, onlardan kimlik belgesiyle beraber bir selfie yüklemelerini istiyorsanız, örnek bir fotoğraf koyun (yüzün göründüğü ancak bilgilerin bulanık olduğu).
  10. Listelenen tekliflerin sayısı veya listedeki sıralamasından yararlanmak için birden fazla hesap kullanamazsınız. Bu, serbest piyasa rekabetinde gereksiz bir avantajdır ve sistemin kötüye kullanılması olarak değerlendirilecektir.
  11. Paxful'da minimum işlem tutarının ne kadar olduğunu bilmeniz önemlidir. Şu anda, bitcoin satın almak için minimum işlem tutarı 10 USD'dir. Bitcoin satmak için minimum işlem tutarı ise 0.001 BTC'dir.
  12. Ödemeler için 3. taraf aracılar kullanılamaz. Tedarikçi olarak, ödemeleri kabul etmek ve işlemekten siz sorumlusunuz. Ödeme üzerinde herhangi bir kontrole sahip değilseniz ve sorumluluğu başkalarına aktarırsanız, bu durum sahtekarlık olarak kabul edilebilir.
  13. Emanet dışı işlemlere izin verilmez, kişisel bilgilerin paylaşımı veya site dışı iletişim yasaktır. Platform dış işlemler için diğer kullanıcılara iletişim bilgilerinizi VERMEMENİZ önemlidir. Her zaman Paxful emanet sistemi kullanılmalıdır, aksi takdirde yasaklanırsınız. İstisnası yoktur. Bu, emanet dışı işlemler ve gereksiz provokasyonlar nedeniyle rapor edilmenizi önlemeye yardımcı olur.
  14. Pazarlık yoktur. Bitcoin alıcısı, bir işlem için belirlenen tam fiyatı ödemek zorundadır. Satıcının düzenleme yapması gerekiyorsa, doğru tutarla işlemi yeniden başlatmalıdır.

Yukarıdaki kurallara bağlı kalarak Paxful'da iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Bu bölümdeki makaleler